V následujících minutách se mi před očima odvíjí příběh pěti dcer, které pevnou rukou drží doma a daleko od mužů jejich matka Bernarda.

Stejný příběh se v těchto dnech odehrává na pódiu divadelního sálu ve vsetínském Lidovém domě každý večer.Soubor Divadla v Lidovém domě totiž finišuje s přípravami na sobotní premiéru hry Dům Bernardy Albové.

Druhé dějství končí a režisér Marcel Sladkowski přichází mezi herečky s papírem zaplněným technickými poznámkami a radami, jak jednotlivé role ještě lépe prožít, co zlepšit. „Přivezli pizzu!“ hlásí jedna z hereček, proč je třeba polevit v pozornosti vůči režisérovým podnětům.

Jedenáct představitelek hlavních a vedlejších rolí tráví poslední dobou v divadle dlouhé hodiny. Občerstvení nelze opomenout. Chápavý režisér proto vyrušení přechází s úsměvem. „Dům Bernardy Albové je španělské drama o pěti dcerách na vdávání, jejichž životy svazuje přísný řád nastolený tvrdou a nesmlouvavou matkou,“ přiblíží mezitím Marcel Sladkowski základní děj hry.

Přestože se na jevišti objevují výhradně ženy, je možná paradoxně hlavní postavou muž, tajemný Pepe Romano. K němu se upíná touha po lásce a citu všech dcer, touha, která spustí fatální řetězec dalších událostí. „Diváci se mohou těšit na silný a uhrančivý příběh i sugestivní výkony krásných hereček. Nadto pracujeme s výraznými výtvarnými znaky, jimiž chceme vybudit diváckou imaginaci,“ líčí Sladkowski.

A jak se na hru, ve které vystupují pouze ženy, dívá jedna z protagonistek? „Je to náročnější, než komedie, které jsme v divadle hráli. Já jsem trochu věděla, do čeho jdu, protože už jsem pod Marcelovým vedením hrála už dříve v Osiřelém západu,“ zamýšlí se představitelka role Magdalény Kateřina Minarčíková.

Premiéru, která bude tuto sobotu v sedm hodin večer, by si podle ní diváci neměli nechat ujít. „Určitě je hra osloví. Je ze života, má silný příběh a chytí za srdce,“ říká divadelnice.