Příkladem z nejlepších je zlínský Divadelní soubor Studio „T“.

Studio „T“ vzniklo před dvaceti lety jako divadelní kroužek Závodního klubu národního podniku Svit. Tak tomu bylo alespoň na papíře. Ve skutečnosti šlo o skupinku mladých lidí, kteří se chtěli ve volném čase nějakým tvůrčím způsobem realizovat. Prostě chtěli hrát. „Bylo mi tehdy devatenáct. Uviděl jsem plakát, že se chystá konkurz. Divadlo se mi líbilo, i když jsem ho předtím nikdy nedělal. Tak jsem to zkusil,“ vypráví jeden z herců Pavel Mahdal.

Ze zakládající sestavy dnes zbyly jen dvě členky – kolegyně prodavačky z jednoho zlínského obchůdku Lenka Sýkorová a Danuše Adámková. Pevné jádro souboru ale vykrystalizovalo hned v prvních několika letech a drží stále při sobě. „Měli jsme tu hodně různých lidí, kteří s námi chtěli hrát. Když ale zjistili, co tomu musí obětovat, rychle zase odešli. Pokoušeli jsme se zlanařit i profesionální herce. V devadesátých letech s námi vystupovali třeba Petr Jančařík nebo Radoslav Šopík. Odešli ale za lepším,“ pokrčila rameny Lenka Sýkorová.

Studio „T“ se od tradičních divadel liší také tím, že nemá pevnou hierarchii. Všichni v něm nejen hrají, ale společně se starají o scénáře, režii, scénu či kostýmy. Vystupují hlavně pro děti. „Jednou jsme zkusili pro dospělé zdramatizovat Romea a Julii po valašsku. Hráli jsme ale jen jedno představení, protože přišlo málo diváků. To děti jsou vděčnější publikum. Rády chodí na stejné představení i několikrát,“ vysvětlila Sýkorová. Jsou také místa, kam si Studio „T“ pravidelně zvou, aby tam bavilo dětské diváky. Třeba léčebna v Luhačovicích.

Domovskou scénu mají ochotníci ve zlínském Domě kultury. Tam chtějí pro děti také 9. prosince dopoledne sehrát svůj zatím nejaktuálnější kus Jak čerti skočili na špek. „Původně jsme měli v plánu zkoušet novou hru, ale otěhotněl nám čert,“ rozesmála se na celé kolo Lenka Sýkorová.