Na starosti a trápení všedních dnů bezpochyby všichni zapomenou v horním pátém patře: to je totiž domovem prasátka Lojzíka.

„Dá se říct, že je to takový tvořivý chlívek pro děti, které jsou hravé, stejně jako jejich rodiče. Prakticky žádné věkové omezení se tu pro nikoho neklade," usmívá se Jiří Madzia z Filmového uzlu Zlín.

Prasátku Lojzíkovi vdechli život animátoři – manželé Ondrašíkovi. Prostřednictvím různých úkolů, které mohou zájemci plnit či si vyzkoušet, se dozvědí základy animace čili zrod prasátka.

„Mohou tady tvořit jak děti, tak i dospělí. Kromě toho si také zacvičí třeba jógu nebo se podívají na animovaný večerníček Prasátko Lojzík, který vznikl právě u nás," přibližuje PR manažerka a mluvčí Filmového uzlu Zlín Petra Svěráková.

Filmový uzel Zlín nabízí dále podle jeho umělecké ředitelky Zuzany Bahulové tvůrčí dílny, výtvarné workshopy pro všechny, kinosál s možností promítání toho, co v ateliérech doposud vzniklo, konat se tam budou tematické večery, na něž budou přizváni různí odborníci z oblasti animované tvorby.

„Chceme tak opravdu do Zlína vrátit animovanou tvorbu, která tu dříve měla silné zázemí. Hlavně výtvarné centrum by pro tvorbu mělo nadchnout ty nejmenší," vyzdvihuje umělecká ředitelka. Ve třetím patře je aktuálně výstava snímků uznávaného fotografa Antonína Horáka, v přízemí se zase mohou všichni občerstvit.

Filmový uzel je dílem Zlíňana a mecenáše animované tvorby Zdeňka Talaše, který do koupě chátrajících objektů a jejich úprav investoval společně se svou firmou desítky milionů korun.

„Uzel nabízí výchovu ke vzdělání a zábavu. Bydlím už dvanáct let kousek od ateliérů. Vždycky jsem se díval z terasy, jak nevzkvétají. Usoudil jsem proto, že je to pro mě jedna z výzev něco v ateliérech udělat.

Obklopil jsem se lidmi z branže, co tomu rozumí. Koupili jsme dva objekty za zhruba 8,5 milionu korun a necelých 60 jsme do nich i díky dotaci z Regionálního operačního programu zainvestovali," říká Deníku Zdeněk Talaš.