Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotýkání je na Orbis Pictus Play žádané

Region - To, že se člověk lépe učí, když si může danou věc vyzkoušet, osahat nebo pozorovat, věděl už Jan Amos Komenský. A vědí to i na interaktivní výstavě Orbis Pictus Play. Přes 60 objektů vystavují od května ve zlínském zámku a ve 14|15 Baťova institutu.

5.9.2016
SDÍLEJ:

Výstava ORBIS PICTUS PLAY ZLÍN v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Na interaktivní výstavě nejsou potichu našlapující návštěvníci ani zákaz dotýkat se vystavených exponátů. Ba naopak. Dotýkání, prozkoumávání a hraní si jsou zde žádané. A tak uprostřed jedné místnosti bručí dvě obrovské dřevěné roury rozeznívané dvěma měchy. O kus dál si děti malují obrázky do písku a do toho všeho hraje nástroj, který rozezvučují zvony na čištění odpadu.

Vystavované objekty připravilo třicet umělců. Třeba zpěvák skupiny Tata Bojs Milan Cais, hráč na australský hudební nástroj didgeridoo Ondřej Smeykal i průkopník interaktivních výstav Petr Nikl. Autory projektu jsou Radana a Jiří Waldovi.

Hned při vstupu do zámecké expozice zaujme návštěvníka obrovský bílý stan, Labyrint srdce. Ukrývá krajinu a je jen na fantazii návštěvníka, jaký příběh si k pohyblivému objektu vytvoří a zda si ho dokreslí hrou na hudební nástroje.

Nedaleko se skrývá rekordman. Je jím nejmenší piano na světě. S třemi bílými a dvěma černými klávesami by si na něj pianista nejspíš asi moc nezahrál.

Děti si určitě vyhrají u stolu, který připomíná stolní fotbal. Má páčky, s kterými se dá točit a hýbat. Ale na stole nejsou panáčci, nýbrž různé drátky či formičky na vánoční cukroví. A ty se s pohybem páčky přemisťují. Páčky totiž hýbou magnetem.

Zlínská výstava má i svou novinku. „Představujeme na zámku například i novou místnost hudebny s desítkami nástrojů," uvedla ředitelka společnosti Zlínský zámek Jarmila Záhorová. Její autor zde předvedl svou sběratelskou vášeň. Nástroje od houslí přes cimbály až po balalajku.

Výstava skrývá spoustu optických jevů. Kdo někdy slyšel o vynálezu Camera obscura, kterou používal už Leonardo da Vinci, tady může vidět, jak vlastně funguje. Tmavá krabice, na jejímž jednom konci je malá díra. Na druhém konci se promítá vzhůru nohama převrácený obraz.

Jak vypadá harfa, asi nepřekvapí žádného návštěvníka. Jenže harfa na této výstavě nemá struny. Teda ne klasické. Hraje se na ni totiž zastiňováním světelných strun. Ano, vážně hraje.

Nespočet nástrojů, které vydávají různé zvuky, rozeznívají zvědavci na různých místech výstavy. Všechny jsou netypické. Třeba plastové trubky, které rozeznívá úder pálkou na ping-pong i nástroj z kuchyňských misek.

Návštěvu asi nejvíc ocení malí návštěvníci, kteří mohou objevovat svět a využít svou fantazii. Ale nudit se nebudou ani dospělí. Na učení se nových věcí není nikdy pozdě a výstava dokazuje, že svět skrývá spoustu tajemství.

Výstava je putovní a už jedenáct let přináší lidem po celém světě nevšední zážitek. Jak už název napovídá, výstava je inspirovaná myšlenkami učitele národů Komenského.

„Jan Amos Komenský věděl, že nejpřirozenějším způsobem poznávání světa je hra. Proto je expozice koncipovaná jako svobodné herní pole, které utvářejí sami návštěvníci," řekl o výstavě průkopník interaktivních výstav a jeden z umělců Petr Nikl.

Tento rodák ze Zlína vytvářel podobné projekty od roku 2000. Orbis Pictus Play předcházela výstava Hnízda her v pražském Rudolfinu a o pět let později také koncepce českého pavilonu pro Expo v Japonsku ve městě Aichi.

MICHAELA VAŇHAROVÁ

Autor: Redakce

5.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení