„Akci pořádáme jako vzpomínku za profesionálního hasiče, který před 24 lety tragicky zahynul při dopravní nehodě. Tento muž byl velkým milovníkem náročných sportů. Jezdil na kole, věnoval se horolezectví, běhu. Dělal vše naplno. Měl zablokovaný pocit strachu. Ale měl veselou náturu,“ popisuje kamaráda kolegu z výjezdu Františka Fraita Josef Picek, jeden z pořadatelů závodu.

„Chtěli jsme pro něj něco udělat,“ doplňuje, co vlastně stálo za myšlenkou uspořádání extrémního závodu. Letos se na start postavilo dvacet dvojic.

Na odpočítávání tak čekali i Petr Smilek z centrální stanice ve Zlíně a jeho parťák Leopold Hejneš z Ostravy. Na závodníky čekalo na trati 10 km běhu těžkým terénem a dalších 15 km jízdy na kole.

„V běžecké části musejí sportovci vylézt na skalní stěnu, slanit do kamenolomu a překonat hluboký příkop pomocí lezeckého traverzu. V jízdě na kole pak závodníci bojují především s velkým převýšením, překonáním schodů ke kostelu a závěrečným stoupáním,“ popisuje mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Extrémně náročnou trať měli problém zvládnout i ostřílení soutěžící.

„Letos už je to můj 11. ročník. Stále je to dost náročné. Ale teď jsme si s kolegou řekli, že do toho dáme taktiku, abychom měli sílu na lezení,“ prozrazuje matador závodu a želízko v ohni zlínských hasičů Petr Smilek.

Zhruba za hodinu je po závodu, udýchaní hasiči ve sportovních trikotech usedají na trávu, aby si trochu odpočinuli. Je zajímavé, že „normální lidé“ by odpadli asi v polovině závodu, ale hasiči ne. Sice s vypětím sil, ale přesto s úsměvem na rtech a vtipem dokážou ještě odpovídat na dotazy novinářů.

„Asi jsme to s tou taktikou přehnali, příští rok to uděláme jinak,“ přiznává dvojice borců Smilek Hejneš s tím, že letos to na „bednu“ asi nebude…

Ale mýlí se! Skončili třetí s celkovým časem 1 hodina a 2 minuty.

Letošní závod opanovali hasiči z Ostravy. Obsadili totiž i první dvě místa. S tím nejlepším časem zaběhli závod za 55 minut, na druhém místě s časem 60 minut se umístili taktéž závodníci z Ostravy.