Island je pro mnohé naprosto neznámým územím. Je to země ledovců, sopek, gejzírů a fjordů, vodopádů, pastvin, vysokých nedostupných hor ale i dalekosáhlých lávových pustin. Pro oba skladatele se Island stal velkou inspirací.

Brněnský rodák Richard Mayer se již od dob svých studií zabýval Skandinávií a Islandem. Ostrov Vikingů jej inspiroval k napsání několika kompozic. „Symfonie, která zazní na říjnovém koncertu, je rozsáhlou freskou z tohoto krásného místa. Velký orchestr je rozšířen o dva klavíry a varhany. Autor chtěl svým dílem vzdát hold velkému úsilí islandského národa, který po staletí cizí nadvlády bojoval za svou svobodu,“ prozradila dramaturgyně FBM Jindřiška Keferová.

Druhý autor, Jean Sibelius, je zakladatelem moderní finské národní hudby a dodnes je světově nejproslulejším skladatelem své země. Jeho díla mají mnoho společného s finskou přírodou a jejím lidem. Jsou spíše zadumaná a smutné. „Sibelius měl výborný smysl pro formu symfonií a to mu zajišťuje přední postavení v západní kultuře. Studoval v Helsinkách, ale také v Berlíně a ve Vídni. Na vrcholu slávy stál ve třicátých letech dvacátého století. Byl velmi ceněn v Anglii i v USA,“ vysvětlila Keferová.

O Václavu Hudečkovi není třeba obsáhle hovořit. Svoji strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu zahájil již v patnácti letech, kdy vystoupil na koncertu v Londýně. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu i pedagogickou pomoc. Od londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích a s nejlepšími světovými orchestry. Své umění si ale nenechává pro sebe. Každoročně předává zkušenosti mladé nastupující houslové generaci v letních kurzech v Luhačovicích.

Václav Hudeček je zároveň i předsedou čestného festivalového výboru Harmonia Moraviae. A jak se do Zlína těší? „Se Standou Vavřínkem jsme už dříve spolupracovali a já se nesmírně těším. Je to výborný člověk a skvělý dirigent. Co se týká repertoáru, speciálně houslový koncert od Sibelia patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo pro housle napsáno. Jsem si jistý, že posluchače nadchne,“ řekl pro Deník virtuos.

Stanislav Vavřínek se v roli nového šéfdirigenta zlínských filharmoniků již publiku představil minulý týden při společném koncertu s Hradišťanem. Všichni účinkující tehdy sklidili nadšené ovace ze strany diváků. Na čtvrteční koncert se velmi těší. „Symfonie Richarda Mayera bude mít ve Zlíně světovou premiéru. Pokud všechno vyjde, sám skladatel by měl před začátkem o svém díle promluvit. Krásnou tečkou pak bude skladba Finlandia a Houslový koncert od Jeana Sibelia,“ prozradil šéfdirigent.

Čtvrteční večer slibuje dlouhou cestu k bájnému ostrovu daleko na severu. Vstupenky na koncert, který začne 2. října v 19 hodin, jsou k dostání na pokladně v Domě umění.