Podle autora scénáře k filmu Je třeba zabít Sekala natáčejí na Slovensku venkovské drama za padesát milionů

Intimní komedie v režii předního českého filmaře Vladimíra Michálka O rodičích a dětech je téměř hotová. Do kin se oba snímky dostanou na jaře příštího roku. Scénář k filmu Pokoj v duši napsal Jiří Křižan na žádost producenta Jana Kovačíka ze slovenské produkční firmy Forza. „Nejraději trávím čas s koníky nebo na rybách. Takže když za mnou ze Slovenska přišli, nebyl jsem si jist, zda o práci opravdu stojím. Pak mne ale vzali do Čierného Balogu a při dobré malinovici mě přesvědčili,“ řekl s úsměvem Křižan.

Obyvatelé Balogu jsou prý tvrdí

Kovačík v Balogu vyrůstal a jeho přáním bylo nechat místo zvěčnit ve filmu, který by vystihoval život a mentalitu místních lidí. „Je to velmi svérázná krajina. Obyvatelé jsou zde tvrdí. Lehce dokážou porazit vlka, když ohrožuje jejich stádo ovcí. Přitom ale mají čisté duše a jsou pozoruhodně poctiví,“ vysvětlil Křižan. „Zdejší prostředí a atmosféra mě okouzlily natolik, že se scénář psal téměř sám,“ dodal.

Námětem filmu je setkání tří mužů, jejichž přátelství přetrvalo z dětství. Jeden z nich je podnikatel potýkající se s mnoha problémy. Druhý je kněz v krizi své víry a poslední je někdejší zloděj dřeva vracející se z vězení. „Rád píšu dramata o chlapech v mezních situacích. Ženy jsou v mých příbězích jen málo. Ne že bych je tam nechtěl, jenom jim prostě pořád nerozumím,“ přiblížil Křižan.

Režisérem Pokoje v duši je známý slovenský dokumentarista Vladimír Balko. Do svého celovečerního filmového debutu obsadil herce ze Slovenska, Polska, Česka, Maďarska a Ukrajiny. Roli podnikatele ztvární polská hvězda Robert Wieckiewicz, který si poprvé zahraje mimo svou rodnou zem. Kněze předvede Jan Vondráček (Sametoví vrazi, seriály Prima Sezóna a Světla pasáže).

Slovenského Atillu Mokose diváci uvidí v postavě bývalého vězně. Záporná role zrádce pak padla na Romana Luknára (Kráska v nesnázích, Duše jako kaviár). Úplně z jiného soudku je druhý snímek O rodičích a dětech, který je těsně před dokončením.

Chystá se ještě další film


Scénář k intimní komedii o otcích, synech a ženách jejich života napsal Křižan spolu s autorem stejnojmenné knihy Emilem Haklem.
„Pokoj v duši je drama plné děje odehrávajícího se na vesnici. Kdežto film O rodičích a dětech je celý postaven na dialozích otce se synem procházejících se Prahou,“ popsal rozdíl Křižan.

Nabídku zahrát si jednu z hlavních postav přijal uznávaný český herec Josef Somr. „Je úplně skvělý, v plné síle a báječný jako vždy,“ pochvaloval si obsazení Křižan. Jako Somrův syn se představí David Novotný, který si zahrál vyšetřovatele ve filmu Jedna ruka netleská. Ve vedlejší roli se mohou diváci těšit na Jiřího Lábuse.

Michálek je osvědčený

Snímek vzal pod režijní taktovku Vladimír Michálek. Michálek spolupracuje s Křižanem už několik let. Jejich společnými silami vznikl například film Je třeba zabít Sekala, který získal v roce 1998 na filmové přehlídce Český lev ceny za nejlepší scénář a nejlepší režii.
„Nesmí se to přeceňovat, ale pravda je, že jsme z toho měli obrovskou radost. Chlapi jsou ješitní a filmaři ještě pětkrát tolik, takže nás to potěšilo,“ přiznal Křižan.