„Dominantou programu budou Dny nizozemské kinematografie s hlavním hostem, režisérem Gerritem van Dijkem, a Fórum slovenského filmu s řadou osobností,“ uvedla k programu mluvčí festivalu Helena Hudečková.

„Současný holandský film reflektuje aktuální problematiku imigrace, rasovou nesnášenlivost a další palčivá témata,“ prozradil o důvodech zařazení profilu této kinematografie umělecký ředitel festivalu Petr Koliha.

Soutěžní festival je letos rozdělen do pěti kategorií a česká kinematografie má ve všech z nich poměrně hojné zastoupení. „V soutěžní sekci filmů pro děti se objeví například český snímek Maharal – Tajemství talismanu Pavla Jandourka,“ uvedl umělecký ředitel.

České filmy najdou návštěvníci také v soutěži animované tvorby i v soutěži debutů, která uvede snímek Dana Wlodarczyka Indián a sestřička. „V přehlídce hraných filmů zemí Visegradu se objeví dva české snímky – Prachy dělaj člověka Jiřího Chlumského a především Menzelův snímek Obsluhoval jsem anglického krále,“ dodal Koliha.

V sekci filmů pro mládež bude velký prostor věnován asijskému filmu, který v současnosti nabízí mnoho silných příběhů naděje i zklamání.
Festival v jeho průběhu navštíví řada osobností hereckých i filmařských. „Potvrzena je účast amerického herce Haleyho Joela Osmenta, který se objevil ve Spielbergově filmu A. I. Umělá inteligence či v thrilleru Šestý smysl,“ prozradila mluvčí festivalu. Do Zlína by měl dále dorazit Lawrence Guterman, který se režisérsky podílel na Mravenci Z.

Z česko-slovenských osobností se diváci mohou těšit na Libuši Šafránkovou, která obdrží uznání za tvůrčí přínos dětskému filmu, a na Juraje Kukuru, jenž při příležitosti životního jubilea bude mít vlastní retrospektivu.

Na chodníku slávy před Velkým kinem se letos objeví další dvě hvězdy – osobně tu svou odhalí herečka Mahulena Bočanová. Druhá bude posmrtně patřit herci Ivanu Jandlovi, který získal Oscara i Zlatý glóbus za roli ve filmu Poznamenaní v roce 1948.
Doprovodný program letošního ročníku nabídne mnoho různorodých akcí.

„Náměstí Míru se 29. května promění v písečnou pláž, na které budou probíhat v duchu fair-play sportovní utkání v beach volejbale. Tento den bude patřit České televizi a obyvatelé Zlína se mohou těšit na Martina Dejdara a další známé tváře,“ řekla o jedné z akcí Hudečková.
Vrámci hudebních produkcí se uskuteční benefiční koncert nadace Kapka naděje, na kterém vystoupí Helena Zeťová, Michal Hrůza, Gába al Dhába a skupina Wohnout. V samostatném koncertu se představí na náměstí Míru slovenská soulová zpěvačka Dara Rollins a ve sportovní hale Novesta kapela Gipsy.cz, která propojuje tradiční romskou muziku a hip hop.

Letos poprvé budou moci zažít řidiči pravou americkou romantiku drive-in kina. Před obchodním centrem na Čepkově bude nainstalováno promítací plátno a celý týden vždy od 22.30 hodin bude promítán klasický film naší kinematografie. Již tradiční akcí je zastávka Kinematovlaku ve Zlíně, který s sebou přiváží na třicet filmových titulů.

„Součástí programu je i několik výstav a za zmínku jistě stojí expozice sochaře Olbrama Zoubka, který je autorem Památníku obětem komunismu v Praze,“ doplnila mluvčí festivalu.

Organizátoři připravili jako poctu slavným osobnostem retrospektivní vzpomínky na Jiřího Brdečku, Ladislava Rychmana a Júlia Satinského a připomenou dílo spisovatelky Astrid Lindgrenové a její nesmrtelné Pipi Dlouhé punčochy.