Ten proběhne od 9. do 11. dubna 2019 v prostorách Studia Z v Městském divadle Zlín.

ZHLÉDNETE SNÍMKY STUDENTŮ Z CELÉ REPUBLIKY

Jeho prostory se promění v alternativní kinosál, kde budou probíhat jednotlivé projekce, ale i přednášky a workshopy v rámci doprovodného programu.

Ve třech soutěžních pásmech – hraných, animovaných a dokumentárních filmů, a v nesoutěžním bloku filmů experimentálních zhlédnete studentské filmy z nejen z ateliérů Audiovizuální tvorba a Animovaná tvorba FMK UTB ve Zlíně, ale i od mnoha dalších talentovaných studentů uměleckých a filmových škol z celé České republiky a ze Slovenska, ale i tvůrců mimo školní prostředí.

V pásmu dokumentů bude k vidění Technika všedního dne (2018), který nahlíží do zákulisí zlínského Městského divadla a představuje pozoruhodné figury tamních kulisáků.

Do výběru hraných snímků se například dostala Rekonstrukce (2018) premiérově uvedená na prestižním festivalu v Locarnu a letos nominovaná v rámci Českého lva na Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film.

FESTIVALOVÝM MOTTEM JE VZKŘÍŠENÍ

Diváky beze sporu pobaví komedie parodující současné rozpory na FAMU ve filmu FAMU: Nový začátek (2018), na kterém se jako kameraman podílel absolvent zlínského ateliéru Matěj Piňos.

Netradiční podívanou publiku jistě nabídne i konceptuálně pojatý, osobitý slovenský snímek Hřejivá komedie o depresi, šílenství a nesplněných snech (2017) pracující s čtvercovým, „instagramovým“ formátem.

Mezi animovanými filmy zaujme řada silných projektů mj. vzešlých z Ateliéru Animovaná tvorba z FMK UTB, jako například Skříňostroj doktora Steina (2018), Tak daleko, tak blízko (2017), Hrací skříňka (2018) či Pod mrakem (2017).

„Tradičně navazujeme spolupráci s filmovými školami z vybrané evropské země – v minulosti jimi byly například Polsko nebo státy Beneluxu. Letos se mohou návštěvníci těšit na snímky autorů ze Švédska. S šesti hodinami materiálu, které máme letos ve třech zmiňovaných soutěžních sekcích, bude cca hodinový blok experimentů a hodinový blok švédských krátkometrážních děl doplňovat ještě devadesátiminutový retrospektivní výběr z našeho ateliéru Audiovizuální tvorby, který v duchu letošního festivalového motta „Vzkříšení“ na plátně vzkřísí archivní studentské snímky již současných, úspěšných absolventů,“ vyzdvihují pořadatelé.

SAMI SI VYŘIZUJÍ TAKÉ POVOLENÍ PRO NATÁČENÍ

„Studenti audiovize se při zrodu svých snímků přirozeně dostávají do kontaktu například s úřady při vyřizování povolení pro natáčení, s majiteli při pronájmech vhodných lokací či komunikují také s vysoce postavenými manažery,“ říká vedoucí výroby Ateliéru Audiovizuální tvorba Eva Učňová.

Festival je podle ní příležitostí pro všechny, jak se potkat.

„Velmi si vážíme otevřenosti a vstřícnosti všech, kteří neváhají pomáhat, protože bez jejich pomoci by často studentské filmy ani nemohly vzniknout,“ dodává Eva Učňová.