Jde o průřez jeho celoživotní fotografickou tvorbou a zároveň o zhruba třetinu snímků z autorovy premiérové expozice, vystavené letos v březnu v sídle Zlínského kraje, v 21. budově. Kolekce prezentovaných fotografií vznikala během více než půl století, od roku 1969, a snímky byly zachyceny jak zrcadlovkou na kinofilm, tak později digitálním fotoaparátem Nikon.

Některé z fotografií autor v minulosti vystavoval samostatně v expozicích v Národním muzeu v Praze i v jednotlivých ročnících ekologického festivalu Týká se to také tebe.

Darem tohoto lovce kouzelných fotografií jsou podle Ludmily Třešňákové ze zlínské základny ČSOP, otevřené oči, jež mu láskou k přírodě a jejím obyvatelům dovolují zachycovat neskutečné záběry přírody a života v ní v každém ročním období, za každého počasí.

„Autorův pohled obohacuje nás všechny. Ukazuje nám, že všude kolem jsou krásní tvorové, bez nichž bychom nemohli žít, a proto si zaslouží, abychom se k přírodě a jejím obyvatelům, rostlinám a živočichům, chovali pozorně, s úctou a chránili je,“ poznamenala Ludmila Třešňáková v komentáři k výstavě.

Nutno poznamenat, že všech 39 vystavených fotografií pořídil Oldřich Kužílek ve Zlínském kraji - některé na Záhlinických rybnících, další v okolí řeky Dřevnice jiné v lesích okolo Zlína. Třetí a závěrečnou letošní výstavu absolvuje Kužílkova kolekce fotografií Kouzlo fauny a flóry Zlínského kraje v prosinci v prostorách ZŠ a ZUŠ Dolní Němčí na Slovácku.