Divadelníci ze Samary nabídnou hru o vychytralém podnikavci Čičikovi

Hra je volnou dramatizací slavného románu Nikolaje Vasiljeviče Gogola Mrtvé duše. Autor scénáře a režisér Oleg Skivko na scénu přivádí známou postavu vychytralého podnikavce Čičikova, kterého hraje Alexandr Marušev. Čičikov putuje ruským venkovem a lacino skupuje od statkářů „mrtvé duše“, tedy zemřelé nevolníky, za něž by musela vrchnost platit až do příštího sčítání lidu daně. Čičikovovi jsou však „duše“ k užitku. Jako majitel nevolníků může zdarma získat půdu v málo zalidněných oblastech anebo si půjčovat peníze v bance.

Hra je pozoruhodná tím, že všechny postavy ztvárňují pouze tři herci. Kromě zmíněného Skivka v dramatu účinkují Oleg Bělov a Vladimír Suchov. Zejména Bělov je mistrem převleků. „Oleg Bělov se zběsilou rychlostí mění kostýmy a střídá mužské i ženské role,“ vysvětlila vedoucí produkce Městského divadla Zlín Helena Váňová.

Nevšední herecké výkony bude doprovázet rovněž zajímavá muzika. „Hudba k inscenaci vytváří lyrický podtext dobrodružných avantýr. Jako by uprostřed těch chladných a vypočítavých postav přece jen probleskl lidský cit,“ řekla Váňová.

Návštěva ruského souboru je součástí širší spolupráce mezi Zlínským krajem a Samarskou oblastí. „Nepřijedou jenom herci, ale celá desetičlenná organizace v čele s ředitelkou divadla Tamarou Vorobjevovou,“ uvedla referentka vnějších vztahů Zlínského kraje Marta Klimecká.