Zdravotně postižení mají mnohdy obrovskou vůli a schopnost užívat si život za všech okolností.

Věnuje se pořádáním sportovních akcí, půjčování handbiků a tricyklů. Do rozjezdu „Černých koní“ investoval nemálo peněz a času, ale nelituje toho.

„Chtěli jsme se stýkat s podobnými lidmi, vytvořit jakousi partu, tým, vzájemně se podporovat,“ líčí původní záměr.

„Každý si potřebuje najít něco, v čem je dobrý,“ domnívá se.

Okolo Černých koní se pohybuje stále více lidí, aktuálně je to až sto zdravých a padesát zdravotně postižených.

„Jsou to lidé, kteří se nevzdávají, chtějí žít plnohodnotně a je s nimi veselo, rozhodně si parádně užíváme a jsme pozitivní. Možná i díky sportu,“ uzavřel.

Velmi náročné umění u tyče předvedla během středečního odpoledne také Daniela Pecinová, mistryně světa v akrobacii u tyče. Přítomným předvedla nádherné vystoupení, kterým dokázala, že i s jednou nohou může žena vypadat ladně a půvabně. K akrobacii u tyči se přitom dostala teprve před čtyřmi lety.

„Kamarádka mne dlouho lákala, ať to zkusím a i když mi to nejprve připadalo nemožné, nakonec jsem z tance u tyče nadšená,“ sdělila Daniela. O levou nohu přišla ve svých šestnácti letech.

„Věnovala jsem se hodně míčovým sportům a jednou jsem si poranila koleno,“ vylíčila.

Lékaři mladé dívce krutou bolest v koleni příliš nevěřili a neustále si ji přehazovali jak horký brambor.

„Pak se ukázalo, že mám v koleni nádor,“ konstatovala. Nejprve se pokoušela nemoc porazit drastickou očistnou kůrou, nakonec se ale amputaci nohy nevyhnula.

„Byla jsem pak i ráda, že mi nohu vezmou, protože mě ukrutně bolela,“ zavzpomínala na těžké období. Když jí v roce 2008 nohu vzali, absolutně nevěřila, že dokáže dodělat školu, odmaturovat a stát se mistryní světa v akrobacii u tyče.

Přesto to všechno zvládla.

„Mám plno přátel, držíme pospolu a jsem ráda, že při svých vystoupeních předávám lidem vzkaz, že je možné dokázat i nemožné, motivujeme se tak navzájem,“ doplnila.

Ve Zlíně na náměstí Míru se mohli přítomní seznámit také s biketrialistou Josefem Dresslerem – několikanásobným mistrem republiky a dvojnásobným mistrem světa. Děti si také vyzkoušely chodit v začerněných brýlích se slepeckou hůlkou, nebo jet na kole poháněném pouze pomocí rukou.

„Je to dřina, hrozně z toho bolí celé tělo, jsem fakt rád, že mám nohy,“ vylíčil své pocity třináctiletý Jakub Minář.

Projekt Speciálních olympiád, který se zaměřuje na sportovce s postižením, se konal v rámci Zlín Film Festu.

„Věříme, že se takto daří bořit mýty a předsudky společnosti o handicapu,“ předpokládá mluvčí zlínského filmového festivalu Kateřina Martykánová.

Černí koně vyzývají děti do 15ti let, aby se zapojily do soutěže o „Super hrdinu“. Každý, kdo pomůže někomu s handicapem, může poslat příběh, fotku nebo video a získat hodnotný dárek. Podpoří tak handicapované a více se seznámí s jejich nelehkým osudem. Www.superhrdina.cz

MARCELA KANIOVÁ