O žádný módní výstřelek ale nejde. Zlatý střevíček se na Zlín Film Festivalu nosí již dvaadvacátým rokem. Organizátoři Zlín Film Festivalu udělili ocenění za mimořádný přínos tvorbě pro děti a mládež již po 22., letos hned dvěma osobnostem.

Jaromíru Hanzlíkovi a Magdě Vášáryové. Celým festivalem totiž prostupuje téma oslav stoletého Československa. A i oba herci slaví životní jubileum.

Magda Vášáryová se do Zlína velmi těšila, nakonec ale cenu za ni převzala její dcera Hana Lasicová.

Jaromír Hanzlík přiznal, že se stále rád na pohádky dívá. „Musejí to být ale pěkné pohádky,“ vysvětlil s tím, že pohádkové příběhy plné šílených efektů a moderních úprav nevyhledává.

„Jsou totiž také pohádky, kterým já vůbec nerozumím,“ smál se. Nejraději volí pohádky klasické, staré: Pyšnou princeznu nebo Princeznu se zlatou hvězdou na čele. Ač si sám již krále zahrál, nejraději má popleteného krále ze zmíněné pohádky, který si nematuje, co slíbil a co zakázal.

„Stanislav Neumann je nepřekonatelný,“ dodal.

Do povědomí dětských diváků vstoupil rolí Huckleberryho Finna ve filmu Dobrodružství Toma Sawyera, které se natáčelo ještě v Československé televizi.

Ve filmu z roku 1967 se podle jeho slov potkal poprvé s velikány českého filmu: s Jiřinou Šejbalovou nebo Ladislavem Peškem.

„Kde jsem se opravdu jako herec v tvorbě pro děti vyřádil, tak to bylo v Nesmrtelné tetě. Tam jsem ztvárnil toho blbýho krále,“ uvedl se smíchem. Trošku si posteskl, že vlastně nikdy nedostal roli prince.

„Netuším proč,“ přiznal.

Zahrál si však mladého prince Václava, později korunovaného římsko-německého krále Karla IV. ve filmu Strasti Otce vlasti.

„Magda si pořád četla,“ zavzpomínal zvesela na natáčení filmu Postřižiny, kde se setkal s oceněnou hereckou kolegyní. On coby strýček Pepin, ona coby nádherná, okouzlující a chytrá švagrová Maryška. Notoricky známé scény, kdy lezou na pivovarský komín, se jeho kolegyně prý vůbec nebála.

„Prej když to dokáže Jirka Menzel, co by to nedokázala ona,“ popsal situaci před natáčením.

„Já, protože jsem lezl až jako druhý, jsem měl rozhodně hezčí výhled než Magda,“ komentoval větrem zvedající se sukni Maryšky s úsměvem.