První besedy na téma role divadla v sametové revoluci se včera zúčastnili herci a zaměstnanci tehdejšího Divadla pracujících (dnes Městského divadla).

„Pozvali jsme ty, kteří se listopadu 1989 ve divadle aktivně účastnili,“ řekla vedoucí odboru kultury zlínské radnice Kateřina Pešatová, jež celou besedu moderovala.

Mezi hosty, kteří přišli zavzpomínat na listopadové události, byl i porevoluční ředitel a jeden ze zakladatelů zlínského Občanského fóra Ivan Kalina.

„Stalo se to den po událostech v Praze. Měli jsme mít zrovna představení. V ruce jsem držel dvě výzvy – první ke stávce vyjadřující souhlas a podporu s událostmi na Národní třídě, druhou s požadavkem, aby divadla dále hrála. Nechal jsem rozhodnutí na divácích. Přečetl jsem obě výzvy a čekal. Po chvíli se lidé zvedli a odešli,“ vzpomíná Kalina.

Besedy se zúčastnil také herec Rostislav Marek. „Mým nejsilnějším zážitkem bylo setkání s Tomášem Baťou juniorem, který přijel v prosinci 1989 do Zlína na návštěvu. Před radnicí se shromáždilo 50 tisíc lidí, aby mu vzdalo hold. Trvalo deset minut, než se nadšený dav uklidnil. Dodnes mám skleničku, z níž Baťa při své návštěvě pil,“ svěřuje se.

Další besedy na téma listopadového dění ve Zlíně se uskuteční 11. a 19. listopadu v 17 hodin opět v kulturním institutu Alternativa.

„Besedy jsou součástí projektu, který připravilo město Zlín spolu s Muzeem jihovýchodní Moravy a Alternativou,“ dodala mluvčí magistrátu Marie Masaříková. Zlín se tímto projektem zařadil mezi řadu dalších měst, které si 17. listopad 1989 připomínají.

IVANA GOTTWALDOVÁ