Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herečka: Edith byla velký životní bojovník

Zlín - /ROZHOVOR/ Ansámbl zlínské scény připravil na úterní večer v Divadélku v klubu další novinku. Po Roku na vsi se divákům představí Madam Piaf v režii Karla Semeráda.

10.3.2009
SDÍLEJ:

Helena Čermáková na generální zkoušce hry Madam Piaf.Foto: DENÍK/Silvie Pospíšilová

Fascinující a nelehký osud světově proslulé šansoniérky podnítil už mnoho tvůrců k divadelnímu nebo filmovému zpracování.

Semerádova jevištní verze je komorní a počítá pouze se čtyřmi herci. Pro roli hlavní představitelky Edith Piaf si vybral Helenu Čermákovou. Partnery na jevišti jí budou Dušan Sitek, Petra Domžalová a Josef Koller.

„Bojím se toho, že lidi mne budou s Edith srovnávat. Ale to nejde. Rádi bychom inscenací složili velkou poklonu této úžasné umělkyni,“ svěřila se před premiérou Helena Čermáková.

Madam Piaf mělo publikum vidět už v únoru. Z jakého důvodu byla premiéra přesunutá až na březen?

Když jsme viděli rozsah textů a písniček, tak bylo hned jasné, že to nemůžeme stihnout. Šanson není lidová písnička, která se zvládne za den. Je potřeba na něm pracovat delší dobu, aby nechyběl adekvátní výraz, aby to člověk alespoň nějakým způsobem zažil, aby si dodal gesta… Čili je to složitý proces. Takže únorový termín byl absolutně neuskutečnitelný.

Co pro vás osobně bylo největším problémem? Musela jste zvládnout texty a angličtině, francouzštině, němčině. Vím, že francouzštinu jste nestudovala.

Víte co? Ze začátku jsem se toho úplně děsila, ale mám tam jen jednu píseň v tomto krásném jazyce. Koncepce závěru představení je taková, že Petra Domžalová ji zpívá v češtině a já tam mám jen část ve francouzštině. A pak ji zpívá ještě přímo Edith Piaf. Zazní vlastně ve třech verzích. Trochu jsem se s ní potrápila, ale hodně mi pomohla dramaturgyně Jana Kafková, která je francouzštinářka.

S režisérem Karlem Semerádem jste nespolupracovala poprvé, že?

Když jsem v roce 1982 nastoupila do divadla, tak Karel už tady působil jako kmenový herec a později jako režisér. Takže jsme spolu pracovali mnohokrát a to i na velkém jevišti.

Když jste od něho dostala nabídku ztvárnit Edith, musela jste zvažovat dlouho?

Ty pocity se mísily. Na jednu stranu jsem byla nadšená a na druhou stranu jsem měla dost velkou obavu. Edith je osobnost, která je nesmírně zajímavá a výjimečná a zpívá tak úžasně, že se k ní v žádném případě nechci přirovnávat. To prostě nejde. Ani se nebudu snažit o nápodobu jejího zpěvu. Myslím si, že to musím pojmout po svém. Brala jsem to jako poctu a vyjádření jakési úcty k ní. Byla jsem vděčná, že se mohu tohoto tématu dotýkat. Ale měla jsem dost velkou obavu. (Úsměv.)

Co mohou diváci od Madam Piaf očekávat? Bude to spíš zaměřené na její šansony nebo se jedná o jakési nahlédnutí do pohnutého života známé zpěvačky?

Bude se to týkat takových základních uzlových bodů jejího života. Čili my uvidíme průřez jejím bytím, ale s tím, že to samozřejmě bude ve velkých zkratkách. Její život byl tak naplněný, že i když žila jen do svých osmačtyřiceti let, tak by to vydalo na několik životů a podstatných a záchytných bodů v jejím životě bylo opravdu hodně. Takže jsme vytáhli jen některé. Adekvátně k tomu jsou tam dané písně, které se k tomu životnímu období vztahovaly.

Málokdo třeba ví, že nejslavnější písně vznikly až v poslední fázi jejího života. Karel Semerád se snažil, aby písně odpovídaly reálnému zařazení do její profesní dráhy. Budou dokreslovat její vnitřní život, ale zároveň budou pojícím časovým prvkem její práce.

Není vám trošku líto, že se představíte pouze ve čtyřech hercích? Když jenom vezmu osudové lásky Edith Piaf, těch byla celá řada…

To ano. Ale když se přistupuje ke klubovému představení, je to vždycky problém. Víte, kdyby člověk chtěl být poctivý k ní i k tomu tématu, tak by představení muselo být tak rozsáhlé, že by nevydalo jen na jeden večer. Její život byl plný kotrmelců, bolestí, trápení a samozřejmě i velikých radostí. Vydal by klidně na několik životů.

Kotrmelců prožila opravdu hodně a mnohdy si za ně mohla sama. Je vám něčím blízká jako člověk?

Je mi nesmírně blízká svojí citovostí. A instinktem, který měla na dobré texty, na dobré muzikanty, protože ona opravdu byla výjimečný kumštýř. Byla geniální zpěvačka a taky inteligentní žena. Sice neměla vzdělání, ale všechno dohnala během života, protože se stýkala s lidmi, kteří ji obohacovali.

Měla přirozenou inteligenci a byla schopná si věci osvojit a vzít si je za své. Tím je mi nesmírně sympatická. Aby toho nebylo málo, byla obrovský dříč a měla šílenou životní energii. Vůbec nechápu, jak taková drobná bytost mohla všechno zvládat. Byla na sebe neskutečně tvrdá. Prostě velký životní bojovník. A tím si zasloužila úctu snad každého člověka, který o ní alespoň něco ví.

Jak budete vzpomínat na dobu zkoušení?

Jako na nesmírně hektické období. Zkoušeli jsme ještě Rok na vsi, takže Edith jsme dělali trochu navíc. A do toho jsme samozřejmě hráli. Bylo to časově hodně náročné. A taky hlasově, protože mnozí z nás byli nemocní. Bylo to hodně těžké, protože při mluvení herec leccos obelže, ale při zpívání ne.

Vám se choroba také nevyhnula…

Máte pravdu. Bohužel.

Pokud to vezmeme z druhé strany, lehce nakřápnutý hlas se pro šanson hodí.

(Smích.) To ano, ale musím vyzpívat i výšky a tam může dojít k handicapu. Ale jak bojovala Edith, musím bojovat taky.

Můžete diváky pozvat na premiéru?

Já bych hlavně chtěla říct, že doufám, že diváci nebudou zklamaní z tvaru, který jim předvedeme. Byli bychom šťastni, kdyby se jich alespoň trošku dotkl osud Edith Piaf a aby večer byl pro ně nejen příjemný, ale aby přinesl i něco hlubšího. Pokud se nám to povede, bude to malé vítězství.

Autor: Silvie Pospíšilová

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení