Do dob socialismu a ještě dál do historie vrátil retro den návštěvníky výstavy v Horní Lhotě

od 10 hodin se lidé v prostorách staré hospody přenesli do starých časů. Na místě probíhala výstava předmětů ze sedmdesátých let. Občerstvení ve starém výčepu bylo za retro ceny a pro děti bylo zajištěno promítání pohádek na promítačce se čteným příběhem.

Retro den se v Horní Lhotě konal poprvé a ihned měl velký úspěch. „Přišla spousta lidí, všichni jsme si to skvěle užili," prozradila Lenka Soukeníková z kulturní komise Horní Lhoty. Na výstavě byly k vidění desítky téměř stoletých předmětů.

„Příjemně nás překvapilo, kolik věcí lidé našli a zapůjčili nám na výstavu. Někteří se dokonce přestrojili do oblečení z doby našich babiček," pochvaluje si Soukeníková. Mezi retro předměty nechyběla stará rádia, lyže, hračky nebo socialistické letáky.

Atmosféru dotvářelo hlášení místního rozhlasu.

„Čítávala jsem hlášení do rozhlasu už před padesáti lety, ale tenkrát to bývalo přesně dané a velmi přísně hlídané," svěřila se Alena Václavíková, která prostřednictvím tlampačů vrátila spoluobčany o pár desítek let zpět.

„Musela jsem hodně zavzpomínat na texty z té doby, už jsem to pozapomínala," směje se Václavíková.

V prostoru „staré hospody" se našlo místo i pro promítání pohádek na staré promítačce. „Děti to velmi baví," sdělila Simona Koutná, která po oba dny čepovala za barem pivo bez nároku na honorář. A práce měla spoustu – pivo a limo se točilo za retro ceny.

„Díky spolupráci s fotbalisty a dalšími kluby i dobrovolníky jsme si mohli dovolit prodávat pivo za čtyři koruny," vysvětluje Soukeníková.

Akce se konala celý víkend a zapojili se do ní i místní fotbalisté. „Kluci hráli fotbalový zápas v retro dresech a my jsme se na ně byli v retro oblečení podívat," směje se Soukeníková.

„Možná i proto vyhráli 9:0 nad týmem z Lipové," dodává. Na výstavu retro předmětů a fotografií se přišly podívat také děti z okolních základních škol. Starosta Horní Lhoty může být spokojený.

„Jsem rád, že se kulturní život v obci rozvíjí a že se nám dobře spolupracuje," řekl Deníku Josef Šenovský. Všichni se shodují, že by rádi ještě více probudili kulturní dění v Horní Lhotě, a proto se připravuje mnoho dalších akcí.

MARCELA KANIOVÁ