"Letos jsme moc práce neměli, protože hlavní konzervační práce se uskutečnily v prostoru východního paláce, kde byly objeveny především omítky a cihly," řekla archeoložka Jana Langová.

Archeologické práce se na hradě provádějí do roku 1984, v té době se začalo i s obnovou hradu. Část nejpěknějších nálezů je vystavena v prostorách malenovického hradu v expozici o hradech jihovýchodní Moravy. Ve vitrínách lidé uvidí zlomky kachlů, výrobky ze skla i drobné bronzové věci.

Letošní nálezy musejí odborníci nejprve zpracovat, úlomky očistí a slepí, poté je zřejmě umístí do depozitáře Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Výsledky průzkumu naznačují, že hrad Lukov byl postaven v první polovině 13. století. Archeologové také prokázali, že na stejném místě stálo pravěké hradisko, což naznačují dřívější objevy pravěké keramiky. Vzniklo zřejmě v době lidu popelnicových polí kolem roku 1000 před naším letopočtem.

O obnovu hradu se již 17 let stará Spolek přátel hradu Lukova. Skupina nadšenců se snaží zřícenině vrátit zpět její krásu a kouzlo. Díky jejich aktivitám se památka navíc stala mnohem známější a turisticky vyhledávanější. Sdružení má 48 členů a další desítky příznivců.

Zřícenina Lukov patří vedle hradu Brumov a Buchlov k nejstarších královských hradům na východní Moravě.