Výstavu, jejíž hlavní částí jsou snímky renomovaného fotografa Jindřicha Štreita, mohou zájemci vidět v prodejní pasáži obchodního a zábavního centra Zlaté jablko ve Zlíně.

„Fotil jsem na řadě míst ve Zlínském kraji, například ve Vsetíně, Zlíně i na Velehradě," podotkl Štreit.

Putovní výstava jeho fotografií doplněná příběhy potřebných podporuje projekt Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na transformaci sociálních služeb. Ta má za cíl právě omezení velkokapacitních ústavů a umisťování potřebných do menších zařízení, nejčastěji rodinného typu.

Výstava potrvá do konce listopadu.

Z okrajů měst do společnosti

Zlínský kraj  - Umožnit potřebným život v běžné společnosti a neodsouvat je na okraj má za cíl projekt transformace sociálních služeb. Uskutečňuje ho Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ČR ve třinácti krajích vyjma hlavního města Prahy.

Projektu se účastní 32 ústavních zařízení v ČR, mezi kterými jsou i Domov pro osoby se zdravotním postižením Zašová na Valašsku a Domov pro osoby se zdravotním postižením Velehrad Salašská na Slovácku.

„Dosud jsou pobytová zařízení pro sociálně slabé často umístěna mimo obce, kam hromadná doprava zajíždí jen sporadicky. Navíc v nich často bydlí lidé, kteří ani nepotřebují až takovou podporu. Transformace sociálních služeb je má z této izolace dostat a umožnit jim začlenění do společnosti," přiblížila Ivana Příhonská z MPSV.

Zdravotně postižení lidé či například důchodci v celé ČR nyní v rámci tohoto projektu přecházejí z velkokapacitních zařízení do samostatných domků či chráněného bydlení. Nepřicházejí tím ale o služby, které potřebují. „Může za nimi například docházet asistent. Rozhodně je tímto nechceme takříkajíc hodit do vody, ale chceme jim umožnit se osamostatnit," podotkla Příhonská.

Transformaci sociálních služeb doprovází podpůrná mediální kampaň, která je spojena s putovní výstavou fotografií renomovaného fotografa a pedagoga Jindřicha Štreita. Jeho snímky si od včerejška lidé mohou prohlédnout v prodejní pasáži obchodního a zábavního centra Zlaté jablko.

Sociální téma fotí Štreit od 70. let

„Sociální problematiku fotím od 70. let, kdy byly podmínky v zařízeních děsivé. Budovy byly staré, v lesích, mimo obydlené oblasti. Po revoluci přišla podstatná změna, zařízení začala dostávat trochu lidský charakter. V té době jsem vyjel do západní Evropy a porovnal sociální služby tam a u nás. Bylo to nesrovnatelné. Transformace vyrovnává rozdíly," zhodnotil projekt Štreit.

Řadu fotografií pořídil ve Zlínském kraji, konkrétně ve Zlíně, Vsetíně či Rožnově pod Radhoštěm. S fotoaparátem navštívil právě i Domov pro osoby se zdravotním postižením Velehrad Salašská, který je do projektu transformace zahrnutý.

„Výstava má přiblížit lidem cíle transformace. Ne všude má totiž tento projekt dobrou odezvu. Řada lidí z toho má obavy," podotkl Štreit.

Fotografova slova potvrdila i radní Zlínského kraje odpovědná za sociální služby Taťána Nersesjan. „Rozdílné přístupy zaznamenáváme i v rámci Zlínského kraje. Na Uherskohradišťsku je veřejnost s projektem více ztotožněna, ale na severu kraje je to složitější," konstatovala.

Putovní výstava na podporu transformace sociálních služeb v České republice s fotografiemi Jindřicha Štreita bude ve Zlatém jablku k vidění do konce listopadu. (red)

Kterých zařízení v kraji se projekt transformace dotýká?

1) Domov pro osoby se zdravotním postižením Zašová

Postaví se a vybaví čtyři objekty v Zašové tři skupinové domácnosti rodinného charakteru, každý pro šest lidí, a jedno zázemí pro denní programy pro 18 lidí s mentálním postižením (17 s vysokou mírou podpory). Do budov se přesunou klienti Domova pro osoby se zdravotním postižením Zašová, z nichž jeden je trvale upoutaný na lůžko a šestnáct na invalidní vozík.

2) Domov pro osoby se zdravotním postižením Velehrad Salašská

Postaví se a vybaví dva samostatné objekty charakteru rodinné bydlení ve Starém Městě. V každém budou dvě skupinové domácnosti pro 12 osob s mentálním postižením. Do domácností se přesunou uživatelé s nízkou a střední mírou podpory z Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad Salašská. Toto zařízení bylo do procesu transformace zařazeno, protože kvůli technickým podmínkám ve stávajícím objektu už není možné zajistit postiženým kvalitní služby.