„Rozvoj folkloru v našem kraji je očividný, a to díky nadšencům, kteří jej udržují a předávají dalším generacím. Dnešní den je poděkováním za Váš přístup k tradicím, jejich rozvoji a za to, co pro náš kraj děláte,“ poděkoval hejtman Jiří Čunek.

Přítomní folkloristé představili své soubory, pozvali na akce, jež připravují a předali si cenné zkušenosti ze své dlouholeté činnosti.

„Jsem velmi rád za toto setkání, na kterém máme možnost si popovídat, pochválit se za to, co se nám povedlo, a jsem vděčný vedení Zlínského kraje za to, že nás podporuje,“ radoval se Ladislav Michálek, emeritní předseda spolku Lipta Liptál.

Pamětní listy jako výraz poděkování a uznání za přínos v oblasti kultury a zachování folklorních tradic byly uděleny Folklornímu spolku Lipta Liptál, Folklornímu souboru Kunovjan a Cimbálové muzice Kunovjan, Cimbálové muzice Šabla, Dětskému folklornímu souboru Děcka z Kunovic, Dětskému folklornímu souboru Vsacánek a Folklornímu spolku Jasénka. Pamětní medailí byli oceněni Pavel Ptáček, Josef Laža a Antonín Bařinka.

„Často se mluví o návratu ke kořenům, ale kdybychom neměli folklor, který nám ukazuje, jak naši předkové žili, pracovali, jak se bavili a vůbec jaký měli přístup k životu, tak bychom se neměli k čemu vracet. Jsme si vědomi náročné, mnohdy celoživotní práce folkloristů a chceme, aby věděli, že si jejich úsilí vážíme,“ uvedl radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport, a doplnil, že ve Zlínském kraji působí více než 400 folklorních těles, která pomáhají udržovat tradiční lidovou kulturu.

Program Setkání folkloristů příhodně zpestřil mladý zpěvák a verbíř Šimon Janků z Uherského Hradiště, vítěz soutěže dětských zpěváků lidových písní, jež se představil také na mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici.