„Na jevišti i v hledišti vykvetou různobarevné stetsony a v přilehlém baru bude ochutnávka kvalitních bourbonů,“ prozradil dramaturg Besedy Josef Huslík.

A co to je, když se řekne jižanský rock? Zrodil se na začátku sedmdesátých let v tvorbě nastupující generace rockových kapel amerického Jihu.

„Za uplynulé čtyřicetiletí prošel styl typickým vývojem od tvůrčího rozvoje, přes komercionalizaci a masovou popularitu až po zakonzervování a inovaci v tvorbě nové generace rockerů. Z hlediska vývoje světové rockové hudby tkví jeho význam především v rovině instrumentální a v aranžmá s prolínáním stylů,“ vysvětlil Huslík.

Na české rockové scéně se tato hudba začala projevovat od konce 70. let v tvorbě Žlutého psa, Pumpy nebo Krausberry. „Od počátku až do současnosti je styl ignorován převážnou většinou médií. U současných hudebních dramaturgů samozřejmě z jiných příčin než za totality. Ať už v tom hraje roli opatrnost či programová manipulace s posluchačem,“ řekl dramaturg Besedy.

Festival se v tomto smyslu snaží oslovit širší posluchačský okruh a konfrontovat domácí a středoevropskou kvalitu žánru.

Letošní ročník nabídne pět hudebních formací. Večer odstartuje v osmnáct hodin zlínská kapela Jackye. O své místo na české hudební scéně bojuje od roku 2006. Ve stejném roce si členové Jackye zahráli na CS Rockfestu v USA.

U zrodu skupiny stál bubeník Radek Pšenka společně s textařem, zpěvákem a kytaristou Milanem Kainem. Oba už za sebou měli společné hraní v kapele Premiér. „V roce 1990 mne čekala práce v zahraničí. Když jsem se po patnácti letech vrátil, byl jsem rád, že jsme se s Milanem dohodli na nové spolupráci. A tak vznikla Jackye,“ vysvětlil Radek Pšenka.

Nejčerstvějším hudebním počinem je album Málo času, které se ke svým posluchačům dostane v polovině října. „Návštěvníci festivalu v Otrokovicích budou mít možnost poslechnout si hlavně naše novinky právě z tohoto cédéčka,“ prozradil bubeník.

Do Besedy zavítá i Tom Jegr & Gang z Brna a na podium nastoupí v 19.30 hodin. Bluesově laděný repertoár čerpá téměř výhradně z vlastní tvorby, na které se podepsaly vlivy Steve Ray Vaughana, John Mayalla a B. B. Kinga. Frontmanem kapely, kytaristou, zpěvákem, autorem hudby a ve většině případů i textu písniček je Tom Jegr. A co o sobě hudebník říká? „Protože jsem synek z Moravy, asi už ze sebe nevymlátím takový to knedlíkový cítění. Ale dělám všechno pro to, abych našel ten správnej styl. Nejvíc mi asi sedí blues řízlé funkem a namočený do hardrockový polívky,“ prozradil Jegr.

Na festivalu bude mít své zastoupení i Slovenská republika. Peter Žalman Bros. Band z Bratislavy zabere scénu ve 21 hodin. Bluesrocková formace funguje již sedm let a v bratislavských klubech má řadu příznivců.

Blue Rocket z Teplic se návštěvníkům akce v Otrokovicích představí ve 22.30 hodin. Skupina vznikla již před jedenácti lety a prošla si řadou změn. Došlo také k dvouleté odmlce. K dnešnímu dni formace čítá šest hudebníků a jednu vokalistku. „Blue Rocket teď pracují na posledních dodělávkách alba, které by mělo vyjít před vánocemi. Otrokovičtí uslyší hlavně skladby právě z této desky,“ řekl manažer kapely Pavel Vícha.

Večer jižanského rocku uzavře úderem půlnoci polské uskupení s názvem Highway, které se pro velký úspěch z loňského ročníku na podium Besedy po roce vrací.

Předprodej vstupenek je v pokladně Otrokovické Besedy nebo v síti Ticketpro.