Tak slovy čísel shrnul koncerty z turné kapely Kabát – Banditi Di Praga Tour 2011, manažer celé šňůry Filip Obdržálek.

V rozhovoru pro Deník prozradil nejen, na co se už 24. dubna ve zlínské sportovní hale mohou fanoušci těšit, ale také poodhalil, jaké byly přípravy celého turné a zajímavosti ze zákulisí.

Myslím, že když se řekne manažer turné, tak si asi každý nedokáže přesně představit, co všechno spadá do jeho pracovní náplně při koncertní šňůře. Můžete tedy přiblížit?

Ono to není jen při samotném turné, ale už delší dobu předtím. Konkrétně Banditi Di Praga Tour 2011 jsme začali plánovat už na počátku roku. Je to hodně práce, kterou lidi nevidí.

Jak jste tedy letošní koncertní šňůru skupiny Kabát připravovali?

Přišel management kapely, který chtěl nové písničky ukázat naživo. Začali jsme tedy plánovat. To znamená objet všechny vytipované haly, které by potenciálně mohly vyhovovat. Na místě zjišťujeme společně se stage managerem, jestli prostory vyhovují pro stavbu pódia, jaké jsou kapacitní možnosti, jaké má hala přívody energie a dostupnost. Prostě zjistíme, co lze a co nelze, a podle toho ze seznamu vyškrtáváme nebo doplňujeme jednotlivé zastávky turné.

Potýkali jste se při plánování s nějakými potížemi, třeba technickými?

Ano. Ani jedna hala, kde skupina již vystoupila nebo vystoupí, nebyla schopna nabídnout dostačující přívod energie. A protože Kabáti – to je show hodně hlučná, hodně efektní a veliká – v jednom okamžiku spotřebovává dokonce více než 1 megawatt. Takže s sebou musíme vozit vlastní agregáty, aby vše klaplo. Jinak jsme museli řešit také, že je to vůbec poprvé, kdy česká kapela vyrazila s pódiem umístěným uprostřed haly. V zahraničí s něčím takovým přišla myslím Metallica či Rammstein.

Kapela Kabát je proslulá tím, že vždy nabídne nejen výbornou zvukovou, ale také vizuální show. Je tomu tak i letos a jak se taková stage navrhuje?

Je to tak. Letos máme pódium s pohyblivými prvky, pyrotechnikou a dalšími vychytávkami, které ovšem předem nechci prozrazovat. Stage pro Kabát navrhuje přímo management kapely, který je majitelem techniky, takže se vychází z letitých zkušeností a přidávají se novinky. Jak už jsem zmínil, pohyblivé prvky, pódium do kruhu a pyrotechnika.

Kolik času věnuje samotná kapela přípravě na turné?

Přibližně stejně jako management. Ale na finální pódiové zkoušky před prvním koncertem, letos to bylo v Břeclavi, se scházejí všichni cirka pět dní před termínem.

Jaké písničky Kabáti vybrali? Na co se mohou fanoušci těšit?

Tak hlavně turné propaguje poslední desku, takže hodně novinek. Ale samozřejmě celá řada starších kousků a mohu prozradit, že kapela u starších skladeb přišla s novými aranžemi, takže „staré“, ale v novém „Kabátu“. (Úsměv.)

Byla nebo bude pro vás některá ze zastávek turné nejproblematič­tější?

Ano. Z celé šňůry jasně vyčnívá zlínský koncert. Ze všech stadionů je totiž právě ten zlínský pro nás nejhůře dostupný.

V jakém smyslu?

Prvně musíme řešit, jak přímo na plac dostat pódium a veškerou techniku. Na všech našich zastávkách jsou plochy v hale ve stejné úrovni jako vnější prostor. Zatímco jediná zlínská je, když to řeknu hodně zjednodušeně, jako vana. Tedy bude nutné techniku snášet na plochu. A není jí málo. Jen samotnou stage převáží mezi jednotlivými koncerty deset kamionů.

Jak dlouho trvá stavba pódia pro turné Banditi Di Praga?

Průměrně 11 hodin. Někde to zvládáme rychleji, někde pomaleji, ale to jsou rozdíly jen hodin. Ve Zlíně to tedy asi bude možná víc, ale my si s tím bezpochyby poradíme. (Úsměv.)

Nejčastější otázka, která přijde každému zarytému fandovi, který jde na koncert, je: „Bude možnost získat autogram?“ Jak je to s Kabáty?

Možnost je a bude na každé zastávce našeho turné. Vždy den předem v některém z nákupních center. A to se dostáváme opět ke Zlínu, který je v tomto také čestnou výjimkou. Tady autogramiáda proběhne v den koncertu. Měla by začínat ve 14 hodin. Je to kvůli tomu, že dni vystoupení předchází Velikonoční pondělí.

A jak je to s lístky na koncerty? Jsou ještě k mání?

Za nás jako management turné říkám – vyprodáno. Ale to je spíš věc jednotlivých promotérů. Myslím si, že na zlínský koncert ještě nějaké lístky jsou. Ale skutečně to nemohu říct na 100%. To je dáno jen tím, že tady šly vstupenky do prodeje o něco později.

Má kapela nějaké speciální požadavky? Něco, co chtějí mít v hale před vystoupením? A mají nějaké rituály před koncertem?

Jestli myslíte, abychom jim sháněli nějaké zázračné vody z Norska nebo speciální koberce či nábytek – to rozhodně ne. Jediné, co kapela vyžaduje, a je to tak před každou show, aby měli tak cirka půlhodinu sami pro sebe. Tichou místnost, kde by se soustředili a na následující dvouhodinové rockové běsnění na pódiu se pořádně nabudili.

A fanoušci či spíše fanynky? Přicházejí na koncerty nějak speciálně vybaveni, třeba suvenýry, plyšáky a podobně, co by případně hodili svým oblíbencům na pódium?

Ano i ne. Kabáti hlavně nejsou z takové té plyšákové kategorie, jestli mi rozumíte. Fanoušci spíš chodí často s různými nápisy a transparenty, aby na sebe upoutali pozornost, nebo kapele na dálku takto předali nějaký vzkaz. (Úsměv.)

Show, jak už jste říkal, je hodně energická – pyrotechnika, pohyblivé pódium a světelná show. Jak máte zajištěnu bezpečnost? V takovém kotli fanoušků to přece jen musí být náročné.

Náročné to je, ale absolutně bezpečné. Pyrotechnické efekty zajišťuje specializovaná firma, která se skupinou nepracuje poprvé, takže už existuje dlouhodobá zkušenost. Navíc používáme bezpečnou sálovou pyrotechniku, která splňuje všechny bezpečnostní požadavky. A mohu ještě prozradit, ale to se dá odvodit už z názvu celé šňůry, že se při koncertu i hodně střílí. Ale bezpečně, samozřejmě. (Úsměv.)

Po koncertu ve Zlíně následuje již jen poslední zastávka a tou je Olomouc. U některých skupin či sólo interpretů, kteří jedou šňůru, bývá občas zvykem, že ten poslední něčím ozvláštní. Bude tak tomu i v Olomouci? Nějaká perlička na závěr?

To tedy skutečně netuším. Nevím, s čím kluci nakonec přijdou, ale pro ně je každý koncert, každá ta téměř dvouhodinová show jedinečná. Taky hodně záleží na tom, jak se mezi písničkami Pepa Vojtek rozpovídá. A to pak z každého koncertu skutečně dělá něco zcela unikátního. Ale vždy do své show vloží srdce a jdou do toho na sto procent.