Hana Jonášová je v současnosti sólistkou Národního divadla v Praze a jako pěvecký pedagog spolupracuje s New York University Prague. U příležitosti sedmnáctého ročníku Akademie Václava Hudečka a šestého ročníku festivalu Svátky hudby v Luhačovicích vystoupí obě 31. července na koncertu Večer s operou v Lázeňském divadle Luhačovice.

Jaká je vaše nejsilnější vzpomínka na vystoupení?

Jana Jonášová: Premiéra v ND La travita a v Semperově opeře v Dráždanech premiéra Ariadny na Naxu, kde jsem zpívala Zerbinettu. Každé vystoupení je pro mě zážitkem a snažím si ho užít. Říct opravdu nejsilnější vzpomínku na vystoupení je pro mě obtížné.

Jaké to je vystupovat jako matka s dcerou?

Jana Jonášová: Koncerty s dcerou jsou pro mne vždy krásný zážitek. Postavit se na podium vedle sebe, zpívat společně, to je pro mne vždy krásné.

Hana Jonášová: Každé vystoupení s mamkou je pro mne svátkem, je to krásný pocit a muzikantský zážitek.

Radíte si navzájem, co zlepšit při zpěvu?

Jana Jonášová: Radíme se, stále je co zlepšit. Naše, nazveme to, konzultace jsou oboustranné. Někdy radím já Haničce, někdy radí co vylepšit i ona mně. Nikdo není dokonalý a ráda si nechám poradit a připomínky vyslechnu.

Hana Jonášová: Když potřebuji, mamka mi samozřejmě jako můj pedagog radí. Jsem ráda, když muže být na mých představeních či koncertech v hledišti a poslouchat. Myslím si, že každý zpěvák by měl mít kontrolu, „druhé uši", někoho, komu plně důvěřuje a může mu zodpovědně říct, co a jak, na čem popracovat, co zdokonalit atd. Myslím, že žádný poctivý muzikant nikdy nemůže říct, že už je hotov, jeho výkony jsou dokonalé a všechno umí, vždy je co zdokonalovat.

Kolik hodin denně prozpíváte? A jak si chráníte hlas?

Jana Jonášová: Cvičím 12 hodiny denně, záleží hodně na tom, co za vystoupení je zrovna přede mnou. Díky tomu, že vedle vystupování i vyučuji na AMU, z pěvecké kondice rozhodně nevypadávám. Přirozeně, hlas se chránit musí. Nekouřit, nepít ledové, vyhýbat se špatnému prostředí by měl dodržovat každý zpěvák, který své vystupování bere zodpovědně. Alkohol jen svátečně.

Hana Jonášová: Když nemám vystoupení, cvičím tak 1hodinu až 2 denně. V den představení se jen lehce rozezpívám a hlas si zbytečně neunavuji. Hlas je pro zpěváka citlivým nástrojem a musí jej chránit. Osobně svůj hlas chráním tím, že se snažím vyhýbat například zakouřenému prostoru, dále prostoru, který může můj hlas podráždit, poškodit. Dále se pak vyhýbám pití studených nápojů. Samozřejmě nekouřím a nikdy jsem nekouřila. Pokud mám odpovědět jednoduše a stručně, snažím se dodržovat pravidla správné hygieny hlasu.

Obě jste procestovaly kus světa. V čem tkví největší rozdíly mezi českou hudební scénou a zahraniční?

Jana Jonášová: Zpívání je pro mne celoživotní radost, ať vystupuji kdekoliv. Samozřejmě sehraní spoluúčinkující a spokojené publikum je pro mne velkou motivací a potěšení z výkonu se zvyšuje.

A kde vystupujete nejraději?

Hana Jonášová: Ráda zpívám pro publikum vnímavé, které má rado hudbu, kterou mu interpretuji. Nerozlišuji, pro koho zpívám, ale rozlišuji to, jestli publikum dokáže hudbu ocenit a potěšit se jí.

Jsou nějaké odlišnosti mezi tím, jak reaguje publikum v jednotlivých zemích před, v průběhu či po skončení vystoupení?

Jana Jonášová: Reakce v cizině… Hodně záleží na povaze národa. Podle toho se chová i publikum. Jiné je publikum například v Itálii, které je jako celý národ hodně temperamentní a na druhou stranu je jiné vystupovat před publikem například v Japonsku, kde je publikum mírnější a své reakce nedává tak najevo.

Máte nějaký hudební cíl?

Jana Jonášová: Svých cílů už jsem za svoji kariéru dosáhla a své profesní sny jsem si splnila. Cílem každého hudebníka je mít další příležitost a to ať koncertní nebo v divadle.

Musely jste se kvůli své hudební kariéře něčeho vzdát?

Jana Jonášová: Kvůli kariéře musíte omezit vzhledem k hlasu určité sportovní aktivity, návštěvy podniků se zakouřeným prostředím atd. Jinak se nevzdáváme ničeho.

Hana Jonášová: Nemohu říct, že jsem se kvůli své profesi musela něčeho vysloveně vzdát, něco si odepřít. Musela jsem svůj způsob života spíše své profesi přizpůsobit. Nikdy bych ovšem o tomto přizpůsobení nemluvila jako o něčem významně omezujícím.

Jak nejraději trávíte svůj volný čas?

Jana Jonášová: Volný čas trávím v létě v přírodě u vody a na kole, v zimě na horách atd.

Hana Jonášová: Ráda chodím do přírody. Máme chatičku, která je pro mě relaxací a vyžitím zároveň. Hrabu se v hlíně jak ten krtek, pěstuji kytičky, zalévám a je mi krásně.

Na co jste ve svém životě nejvíce hrdé, ať už v profesním či osobním životě?

Jana Jonášová: Hrdá jsem na svou dceru a vnuka Vojtu, dělají mi radost v tom, co dělají jak v profesi, ve škole, tak i doma. Dále na svou práci, kterou jsem vždy dělala naplno a s láskou.

Hana Jonášová: Hrdá jsem na to, že jsem dosáhla ve své profesi té nejvyšší mety, které u nás, dle mého názoru, muže zpěvák dosáhnout, tj. být členkou „Zlaté kapličky", ND, kde již působím od roku 1992 a v osobním životě na to, že jsem byla schopna vedle své náročné profese vychovat bezvadného syna Vojtěcha, který je mou radostí i oporou.

ZUZANA TOMÁŠKOVÁ