Po té svým vystoupením bavili návštěvníky akce především ti nejmenší v podání souboru Vonička. Již před jedenáctou hodinou zaznamenala rubrika ztráty a nálezy první případ.

Jedna malá holčička se v davu ztratila rodičům. Díky duchapřítomnosti jedné z přítomných dam a vyhlášení zprávy moderátorem akce, vše dopadlo dobře. Maminka holčičky se brzy dostavila a usušila dceři slzičky z tváře.

Z rána to vypadalo, že místo mexických sombrer budou v ulicích k vidění spíše deštníky. Nakonec se však počasí trochu umoudřilo a návštěvníci si tak mohli dosyta vychutnávat atmosféru provoněnou dobrotami. Koštovaly se zabijačkové speciality, bramboráky, frgály, všemožné další pochoutky a samozřejmě slivovice.

Mezitím se u hlavního pódia shromáždili nadšenci ve všemožných maskách. Mezi nimi řada dětí, jejichž převleky byly jedním slovem úžasné. Doprovázeni kapelou dechové hudby pak vyrazili v průvodu do ulic podpořit fašankové veselí a užít si trochu netradiční zábavy.

K vidění toho bylo hodně. Kromě jiného i netradiční řemesla jako například práci kovářů. Většinu drobotiny pak ze zcela pochopitelných důvodů zaujal především řetízkový kolotoč.

Tisíce lidí tuto příležitost využilo ke strávení příjemných chvil s rodinou, dětmi, přáteli a těmi nejbližšími.

ROMAN BUČEK

SOUTĚŽ: Fotografovali jste na Lešetínském fašanku? 

Deník ve spolupráci s partnery připravil fotosoutěž. 

O vítězích rozhodne redakční porota. Uspět mohou i zcela amatérské, ale zábavné, milé a netradiční snímky. Stejně tak se některé z cen mohou dočkat zkušenější fotografové.

O co se hraje?

1. cena – poukaz na špičkový wellness Hotelu Baltaci Atrium v hodnotě 1200 Kč
2. cena – poukaz na konzumaci v Hospůdce U Kovárny v hodnotě 500 Kč
3. cena – rodinná vstupenka do Galaxie Zlín v hodnotě 500 Kč

Fotky můžete posílat do 5. března na barbora.mnackova@denik.cz.

O vítězích rozhodne redakční porota. Uspět mohou i zcela amatérské, ale zábavné, milé a netradiční snímky. Stejně tak se některé z cen mohou dočkat zkušenější fotografové.

POZNÁMKA ROMANA BUČKA

Fašank jako začátek detoxikační kúry

Když se řekne fašank, většina z nás si představí zábavu, průvody a křepčení lidí v nejrůznějších maskách, hodně jídla a alkoholu, folklor a hlavně dodržování tradic našich předků. Tradice to rozhodně je. Otázka však zní, jak moc ji dodržujeme. Anebo ještě lépe, zda si z ní náhodou nevybíráme jen to, co chceme. Respektive to příjemnější pro nás.

Fašank totiž kdysi ve své podstatě znamenal završení období hodování a veselí, završení období tancovaček, zabijaček a svateb. Po něm totiž následovalo čtyřicet dní půstu, ve kterých všechny tyto příjemné aktivity vynecháme. Jednalo se tedy o poslední příležitost se pořádně nacpat a „zařádit si". Půst pak plnil jakousi funkci detoxikační kúry, díky které se lidé udržovali zdraví a ve formě.

Avšak dnes nevidíme, že by po fašanku hospody, restaurace a diskotéky zely prázdnotou. Ani do řeznictví pro pořádný kus masa nezačneme chodit méně často. O očistné kúře tedy nemůže být řeč. V souvislosti s tím mě napadá, jestli si za některé nemoci vlastně nemůžeme sami svým pohodlným přístupem nejen k tradicím, ale k životu obecně. Mnohem jednodušší je to však svést na nekvalitní potraviny ze zahraničí, které ovšem, nutno dodat, tak rádi a ochotně kupujeme v akcích.