„Lešetínský fašank vymyslel legendární zlínský herec a štamgast Hospůdky U Kovárny Lubor Tokoš společně s výtvarnickou rodinou Vápů a jeho cílem bylo dobře pobavit a připomenout si něco z moravských lidových tradic. V té době nikoho ani ve snu nenapadlo, že za několik let se Lešetínský fašank stane jednou z největších kulturních akcí našeho města," sdělil za pořadatele Jiří Ambrož.

Které ročníky považujete za nejpovedenější a proč?

Všechny ročníky byly originální a vždy po skončení fašanku si říkáme, že letošní ročník byl zrovna ten „nejpovedenější". Ale obecně řečeno, nejkrásnější fašank je vždy ten, kterému vyjde počasí, svítí sluníčko, klidně může i trochu mrznout, ale nesmí pršet nebo na zemi ležet tuny rozbředlého sněhu, jak se nám párkrát stalo. Každý rok se snažíme, aby se návštěvníci Lešetínského fašanku dobře pobavili a snažíme se jim nabídnout spoustu zajímavých hudebních, kulturních nebo gastronomických zážitků.

Který fašankový moment vás nejvíce zasáhl?

Mě nejvíce potěšila skutečnost, když jsme se v loňském roce domluvili s Lukášem Žaludkem z Hotelu Baltaci Atrium a XIV. Lešetínský fašank jsme rozšířili i do ulice Lešetín II.

To byl velmi důležitý krok, který znamenal zajištění mnohem většího prostoru pro tuto akci. Stánky s občerstvením jsme mohli dát jen po jedné straně ulice, tím pádem vznikl volný prostor pro samotné návštěvníky a akce se stala mnohem uživatelsky přívětivější. Před několika lety, kdy byl Lešetínský fašank jen v ulici Lešetín I a navíc bylo na zemi hodně čerstvě napadaného sněhu, se nedalo ulicí skoro ani projít. To už je však minulost a od loňska pořádáme Lešetínský gašank v ulicích Lešetín I a Lešetín II.

Vzpomenete si na některou 
z úsměvných akcí?

No samozřejmě, a že takových bylo… Každý rok je na Lešetínském fašanku spousta zábavy, která vyvolává mnoho úsměvů. Již samotné pochovávání basy je velmi zábavné a třeba v loňském roce nám basu pochovával první lešetínský papež. Samotnému aktu pochovávání basy však každý rok předchází ojedinělý fašankový průvod, a tak jsme v minulých ročnících mohli kromě tradičního medvěda vidět na ulici třeba i vzducholoď, lunochod nebo první zlínskou tramvaj.

Jak je těžké pro akci sehnat sponzory?

Jelikož Lešetínský fašank pořádá nezisková organizace „Lešetín Zlín o. s." a na akci se nevybírá vstupné, nedokážeme si vůbec představit, jak bychom fašank organizovali bez sponzorských darů komerčních nebo fyzických subjektů, příspěvku z Kulturního fondu města Zlína či mediálních partnerů. Sponzoři sestávají převážně ze štamgastů a přátel Hospůdky U Kovárny a finančně na akci přispívají prakticky po tisícikorunách. Všem jim za to moc děkujeme a jejich štědré pomoci si vždy velmi vážíme, neboť rozpočet akce musí pokrýt jak technické vybavení a zabezpečení, tak vystupující kapely, propagaci akce a další potřeby.

Když byste měl jmenovat tři hlavní osoby, které k fašanku neodmyslitelně patří. Které by to byly a proč?

Jak jsem již říkal dříve, k Lešetínskému fašanku neodmyslitelně patří herec Lubor Tokoš, rodina Vápů a pak ještě Hospůdka U Kovárny se všemi jejími majiteli, štamgasty a přáteli. Tady se celý Lešetínský fašank organizuje, tady se dlouhé večery a někdy i noci diskutuje, co zajímavého se pro ten příští ročník zase vymyslí, a je to vlastně organizační „srdce" celé akce.

Víte o nějakém jiném fašanku konaném v centru města?

Fašanky můžeme vidět především v menších moravských obcích, ve městech se většinou, až na výjimky, nekonají. V obci se totiž všichni sousedi znají, a fašank je tak jednodušší zorganizovat než ve velkém městě. Proto je opravdu raritou, že se náš Lešetínský fašank koná v krajském městě. Ale jak jsem se již zmínil, iniciativa vzešla z ulice, od sousedů, přátel a jedině tak se dá taková akce zorganizovat a udržet její tradice. Stojí za tím vždy spousta práce a parta nadšenců, která je hybnou silou a motorem pro každoroční přípravy a organizaci Lešetínského fašanku.

Co vás vedlo k letošnímu tématu Fiesta Mexicana?

Možná letošní atypické zimní počasí… je teplo téměř jako v Mexiku, tak proč si neudělat fašank a la Fiesta Mexicana? Skupinka štamgastů Hospůdky U Kovárny, která sedává pravidelně každou neděli v Hospůdce, vymýšlí každoročně téma fašankového průvodu a nás svými nápady vždy velmi mile překvapí. Celý rok je to velmi utajená příprava, nikdo nezasvěcený netuší, co nás daný rok v průvodu čeká a na odhalení se vždy velmi těšíme.

A pak můžeme v průvodu vidět třeba potápěče, růžového čuníka, Johna Lennona a Yoko Ono nebo partičku šílených mimozemšťanů. V loňském roce se stali hitem fašankového průvodu dva zlínští věrozvěstové Metyl a Etyl.

Jak vlastně příprava programu probíhá a jak dlouho trvá?

Vždy po skončení fašanku si dáme pár dnů oddych, sepíšeme, co se nám na právě proběhnutém ročníku povedlo či nepovedlo a pak již pomalu začínáme přemýšlet o ročníku dalším. Připravit takovou akci je dlouhodobý proces a trvá určitě přes půl roku. Předloni, když jsme začali přemýšlet o rozšíření Lešetínského fašanku na dvě ulice a domluvili se s Hotelem Baltaci Atrium, jsme museli vybourat průchod mezi oběma ulicemi přes Hospůdku U Kovárny a to trvaly přípravy téměř 9 měsíců.

Už máte aspoň nástřel v hlavě, jak bude vypadat další ročník?

Další ročník? Tak o tom ještě vůbec nepřemýšlíme… teď je před námi ročník letošní a jeho přípravě podřizujeme všechny naše myšlenky.

Máte na starost marketing celé akce. Lze říci, jakou hodnotu má nynější značka Lešetínský fašank?

Značka „Lešetínský fašank" má pro nás, naše město a jeho obyvatele nesporně velkou hodnotu. Ale tím teď nemyslím hodnotu finanční, ale spíše hodnotu kulturní. Jinak by se Lešetínský fašank netěšil takové oblibě u obyvatel našeho města. Tato akce je ve Zlíně opravdu ojedinělá a jsme velmi rádi, že máme letos před sebou její již patnáctý ročník.

Na závěr, proč by lidé měli i letos na akci přijít?

Kdo na Lešetínském fašanku někdy byl, přijde určitě z mnoha důvodů znovu, a kdo nebyl, ať si zkusí v sobotu udělat čas a přijít se podívat. Akce začíná v 10 hodin slavnostním zahájením primátora města Zlína Miroslava Adámka, poté vystoupí na dvou pódiích dětské taneční soubory, hudební skupiny, zajímavý program představí divadelní kapela Proužkovaní. Tahákem letošního ročníku bude určitě brněnská recesistická skupina UKULELE TROUBLEMAKERS.

Dále proběhne soutěž o nejlepší dětskou masku, v Hotelu Baltaci Atrium se uskuteční program pro děti s Divadlem Opona, žonglérskými vystoupeními, uměleckými dílničkami pod vedením zkušených herců a umělců. A kdo děti nemá nebo je má již odrostlé, ať přijde jen tak, dát si skvělé svařené víno, zabijačkové pochoutky nebo naši specialitu, Horkou kovadlinu, která zahřeje i ty největší zmrzlíky. ⋌(poh)