Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loutkoherce bolí ruce

OTROKOVICE - Kdo si hraje, nezlobí. Tak se to aspoň vždycky říkávalo. O loutkohercích platí, že nejen nezlobí, ale navíc rozdávají radost. Už jako kluka mě zajímalo, jaké to je zatáhnout za tenké špagátky, kterými se oživují marionety. Náhoda mi nedávno přihrála šanci splnit si starou touhu.

19.11.2007
SDÍLEJ:

Loutkoherci z divadla PovidloFoto: DENÍK

Principál divadla Povidlo: Nepředstavujte si, že se dá hraní zvládnout za jednu zkoušku

Při večerním brouzdání internetem mi padl do oka web otrokovických amatérských loutkoherců z divadla Povidlo. „Přidejte se k nám,“ lákal nápis na jejich stránkách. Nedalo mi a zavolal jsem principálovi. „Můžu si s vámi přijít zahrát?“ zeptal jsem se. „Jistě. Zkoušíme v úterý večer v Besedě,“ ozval se tlumený hlas ve sluchátku. Jen co se v úterý setmělo, vyrazil jsem do Otrokovic. Hrát si.

Za postranním vchodem, schodištěm a několikerými dvířky se v Besedě skrývala malá tělocvična, kde měl za pár minut ožít loutkový svět. „Tak jak byste si to představoval?“ uvítal mě principál Povidla Robert Bazika. „Chtěl bych si nejdřív zkusit, jak se loutka vůbec ovládá. A pak si s vámi třeba zahrát při zkoušce.

Snad se to aspoň trochu naučím,“ promluvila ze mě nesmělá naděje. „Dobře. Ale s marionetami hrajeme teprve rok, předtím jsme používali jiné loutky. Takže se to pořád ještě sami učíme. Nepředstavujte si, že se dá hraní zvládnout za jednu zkoušku,“ mírnil Bazika moje nadšení.

„Já myslím, že to člověk buď prostě umí, anebo talent nemá a nenaučí se hrát nikdy,“ sebral mi pro jistotu poslední vánek z plachet další člen ansámblu Jožka Švirák. Oba se mi hned jali předvádět, jak se ovládá loutka hostinského Nálivky. S ní bych měl za chvíli začít svoji kariéru loutkoherce.

Změť neposlušných provázků mě ale přiváděla k zoufalství. Zatímco zbytek souboru sestavoval scénu, dostával jsem cenné rady. „V nejhorším případě nemusíte moc hýbat nohama, ale aspoň s loutkou poskakujte. Pan Kirschner to dělal taky tak, když začínal,“ vysvětloval Jožka Švirák. To mi dodalo odvahu. Přece nejsem horší než Miloš Kirschner. „Ze začátku vás ale budou hrozně bolet ruce,“ utrousil ještě Švirák jakoby mimochodem. Snad aby mě zas posadil na pevnou zem.

Kus, v němž jsem si měl zahrát, se jmenoval Kašpárek pánem skalního hradu. Když se konečně začalo zkoušet, výkony mých spoluherců vůbec nebudily dojem, že by se ještě něco učili. Vodili loutky, hráli, zpívali, jakoby od narození nic jiného nedělali. A pak se ozvalo: „Nálivka na scénu!“

Popadl jsem marionetu a kvačil s ní na jeviště. Ať jsem se snažil sebevíc, Nálivka byl pro ostudu. Co chvíli za sebou vláčel pravou nohu a dělal gesta, kdy neměl. Aspoň jsem se pokoušel mluvit pitvorným hlasem. Hostinský by měl být mizera mizerná, lakomec lakotná. Můj Nálivka byl ale spíš chromý kňoural. Přesto mě hraní rychle uhranulo. Když skončil výstup, přišlo mi to skoro líto. Ve druhém dějství jsem se s Nálivkou na scénu ještě vrátil, abych dostal od Kašpárka na pamětnou. Pak padla opona.

Začal jsem rychle přemítat o svých dojmech. Cítím se příjemně, hravě, rošťácky. Ruce mě vůbec nebolí. Jenom pravé rameno. Ale zato pořádně. Nevím, jestli by ze mě byl dobrý loutkoherec, ale vím dozajista, že byměto náramně bavilo.

„A už se vůbec někdy někdo přihlásil, že by s vámi chtěl hrát?“ napadlaměpři odchodu opožděně otázka, kterou jsem asi měl položit hned na začátku. „Ale to víte, že ano. Jenže to chce, aby měl člověk chuť a trpělivost,“ utrousil s lehkým povzdechem Jožka Švirák.

Kdo si chce opravdu zahrát a dokáže loutkám obětovat volný čas, tomu je náruč Povidla stále otevřena dokořán. A kdo ne, ten se může aspoň zajít podívat, jakže to ti loutkoherci vlastně umějí. Třeba 9. prosince do malenovické sokolovny.

19.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
UEFA liga  FC Zlín tiskovka trénink
31

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

Kapitán Aukro Berani Zlín Ondřej Veselý

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Zpočátku poměrně vážně vyhlížející srážku dvou osobních aut řešili ve středu po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

V Baťově institutu ve Zlíně je až do začátku ledna k vidění unikátní výstava stavebnic.Svět kostiček výstava, která nabízí průřez rozsáhlou soukromou sbírkou sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce. Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. ledna 2018.

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Když Fastav nalosovali do základní skupiny Evropské ligy ke Kodani, fotbalisté dánského mistra vůbec netušili, s kým mají tu čest. Český stoper Michael Lüftner společně se slovenským záložníkem Jánem Gregušem a jeho krajanem Denisem Vavrem museli svým spoluhráčům vysvětlovat, kde Zlín leží a jakou ligu vůbec hraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení