Známá přehlídka letos přivítá domácí soubory i ansámbly z Evropy

„Cílem festivalu je připravit program především pro děti. Účinkující mají možnost se seznámit se společnými i rozdílnými projevy svých národních kultur a navázat vzájemná přátelství,“ říká prezidentka festivalu Radka Ehrenbergerová.

Letos do Luhačovic zavítají zahraniční hosté ze Slovenska, Bulharska, Polska a Rumunska. Návštěvníci se samozřejmě mohou těšit i na domácí soubory. Nebude chybět cimbálová muzika Bělina, Malá Vonica, luhačovické Malé Zálesí, Okřešánek, Ondrášek a Špindleráček. „Vystupující jsou každý rok jiní, zejména proto, že přehlídka má díky vysoké umělecké hodnotě dobrý zvuk a ze strany souborů je o účast značný zájem. Účastníky přehlídky budou i vítězové celostátní soutěže Zpěváček 2010 a malí tanečníci Mezinárodní tvůrčí dílny,“ uvedla prezidentka.

Festival zahájí už v pátek dopoledne na Lázeňském náměstí právě zahraniční folkloristé. Program s názvem Než přijde pan učitel začne v 10 hodin. Domácí ansámbly se představí od 15 hodin na stejném místě v pásmu Už jsme tady. Náměstí se roztančí i v sousedních Pozlovicích. První festivalový den zakončí jeden z hostujících souborů u luhačovického pramenu Amandka, a to od 19.30 hodin.

K akci za léta jejího trvání neodmyslitelně patří Jarmark lidových řemesel, který organizátoři naplánovali na sobotní ráno. Hlavní pořady jsou připraveny pro diváky na Lázeňském náměstí v sobotu i neděli od čtrnácti hodin.

„Ale zdaleka to není všechno! V neděli v 10 hodin předvedou, co se naučili účastníci mezinárodní taneční dílny, do které se může přihlásit kdokoliv z veřejnosti. Ve 13 hodin vyjde od pošty slavnostní průvod,“ doplnila Ehrenbergerová.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Luhačovický festival se stává stále více i příležitostí k tvůrčím setkáváním vedoucích dětských kolektivů. „Zájemci o práci s dětmi mohou do svého programu na letošním setkání opět zařadit i návštěvu sympozia Siločáry duše dítěte, které se po loňské premiéře v lázních zabydlelo. Bude se konat v sobotu ve Společenském domě od 9 do 13 hodin a nese název Kolektiv v zajetí hyperaktivního dítěte,“ informovala prezidentka. Účastníky sympozia čeká diskuse či praktický workshop. Zváni jsou nejen vedoucí, ale rovněž učitelé a aktivisté dětských kolektivů.

O víkendu bude také v Luhačovicích vyhlášena Vesnice roku 2010. „Každá z vítězných obcí má svůj jedinečný charakter, bohaté venkovské tradice, společenský život a je obklopena přírodními krásami. Soutěž je výzvou a motivací pro vesnice, které chtějí a mají co ukázat,“ přiblížila tajemnice soutěže Miroslava Tichá.

Nejenom pro organizační tým, ale také pro samotné město je festival otázkou prestiže. „Jedná se o největší dětskou přehlídku ve střední Evropě. Je to oslava dětského tančení a také připomenutí, že odkaz našich předků neupadne v zapomnění, ale půjde s námi dál,“ domnívá se starosta Luhačovic František Hubáček. A co by letošnímu osmnáctému ročníku popřál? „No hlavně aby vyšlo počasí. Sledujeme pečlivě předpověď a zatím je příznivá. Tak snad nám to letos vyjde. Rád bych pozval všechny, kteří na této krásné akci ještě nebyli. Pokud k nám zavítáte, určitě nebudete litovat a strávíte krásné tři dny,“ dodal závěrem.