Zájem je hlavně o trička, mikiny, opasky a nejrůznější módní doplňky. Módu je holt třeba dodržovat. Opodál jsem svědkem, malování na tělo a dalšího zdobení.

„Že bych si konečně nechala udělat piercing do pupíku?" přemýšlí nahlas jedna ze slečen postávajících u stánku na nastřelování náušnic. Přemýšlím, zda zrovna na festivalu je to nejlepší nápad, protože se doporučuje po takovémto zákroku propíchnutému místu na těle věnovat zvláštní péči a hygienu. Ale proti gustu žádný dišputát.

Procházím dál a naprosto odevšad je cítit vůně pečeného, grilovaného či jinak upraveného jídla. Z široké nabídky soudím, že gastronomický zážitek z festivalu budou mít jeho návštěvníci úžasný. Rozhodně je z čeho vybírat a pánve prodejců překypují dobrotami. V jejich tváři se doslova zrcadlí očekávaní a nedočkavost na to, až začne ten skutečný frmol a oni budou moct nasytit tisíce hladových.

Festival  Masters of rock 2014 ve Vizovicích.

Opodál vidím stánek, u kterého je možné zapsat se na exkurzi likérky. Překvapuje mě, že již první den je u něj opravdu slušná fronta a přemýšlím, zda to není způsobeno tím, že se tam zároveň prodávají panáky něčeho ostřejšího. Při bližším prozkoumání situace zjišťuji, že se mé podezření potvrzuje.

Také velkoplošné stany se stoly a lavicemi pro odpočinek se již nezadržitelně zaplňují, avšak zatím zde panuje nečekaný klid a spořádanost, které ve mně vyvolávají vzpomínky na školní jídelnu. Mít plný žaludek je prostě základ spokojenosti a to platí i na festivalu.

Procházím kolem mobilních záchodů, které mají zatím všechny dveře a ani nijak jinak nejeví známky použitosti, směrem k adrenalin parku, kde se shromáždili ti aktivnější z návštěvníků. Hned při příchodu jsem svědkem pádu slečny z lezecké stěny do obrovského nafukovacího vaku. Hned vedle několik siláků předvádí své schopnosti údery kladivem do připraveného terminálu, který jim okamžitě dává zpětnou vazbu, jak že jsou na tom se svými ranami. Uznávám, že postavit se některým do cesty by opravdu nestálo za to. Hůře už to jde slečně při disciplíně, při které na sebe vrší prázdné bedny od piva a zároveň leze na vrchol tohoto svého díla. Končí při čtvrté bedně. O kus dál se už chystá patrně jedna z nejvíce očekávaných atrakcí. Jde o obrovský jeřáb, který bude zajišťovat provoz bungee jumpingu, který by měl být největší v celé České republice.

Festival  Masters of rock 2014 ve Vizovicích. Skupina Serenity.

Nevím, kolik bych toho musel vypít, abych to zkusil na vlastní kůži, pomyslím si. Opouštím adrenalinový park a boříc se do bláta na rozjezděné louce mi pomalu začíná docházet, proč valná většina návštěvníků nosí vysoké pevné boty. Procházím kolem stanoviště zdravotníků. „Zatím jsme řešili pouze drobnosti, jako jsou oděrky, klíšťata a podobně," odvětil na moji otázku, jak to jde, jeden z nich Dominik Novotný.

O kus dál mě zaujal nápis Sčítání metalistů, a tak se jdu zeptat, o co jde. „Zájemci vyplní dotazník a za třicet korun od nás dostanou novou desku kytaristy kapel Arakain a Kreyson Daniela Kroba s názvem Šachmat, která vyjde až v březnu," vysvětlil mi, že jde vlastně o mimořádnou promo akci Jirka Pitner z rockového magazínu Spark.

Pokračuji dál kolem hlavního pódia, před kterým se už hodinu před začátkem koncertu skupiny Kreyson houfují její skalní příznivci, aby si zajistili ta nejlepší místa v prvních řadách. Sem tam je vidět vždy jednoho z nich, který zabezpečuje donášku občerstvení od stánků s občerstvením a ostatní bedlivě střeží svoje pozice.

Areál se začíná doopravdy plnit, a tak se pomalu odebírám k východu dříve, než tento klid před bouří skončí a vše se rozjede naplno.

Autor: Roman Buček

Festival  Masters of rock 2014 ve Vizovicích.