Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maude Květy Fialové: hluboký pocit pravdy

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ – Igor Stránský je ředitel, herec a režisér. Je městským zastupitelem, příležitostně dabérem. Zkrátka je to osobnost, matador kulturního dění v Uherském Hradišti.

4.4.2011
SDÍLEJ:

Snímek ze zkoušky stále úspěšné hry Harold a Maude ve Slováckém divadle. Na snímku ředitel Igor Stránský a Květa Fialová. Foto: archiv Slováckého divadla

Ředitel Slováckého divadla v rozhovoru pro Deník se poklonil herečce Květě Fialové za její pokoru, pracovitost a lásku
Stránský: „Při volbě Maude jsem udělal nejlepší rozhodnutí svého profesního života“

Se Slováckým divadlem je spojen již od roku 1969, kdy získal své první herecké angažmá. Stal se jeho ikonou.

S principálem Slováckého divadla Igorem Stránským se na pár okamžiků zastavíme nad úspěšnou hrou Harold a Maude, za niž Květa Fialové nedávno obdržela Cenu Tháli.

U divadla jste zažil už spoustu zajímavého, ale herečka z inscenace, kterou jste režíroval, dostala Thálii poprvé. Jaký je to pocit?

Pocit je to hřejivý a krásný. Ale daleko příjemnější pocit mám z celkové práce s paní Květou. Který vynikající slavný pražský herec by odešel z centra na oblast a tam pracoval s chutí a láskou? Většinou se z Prahy odchází za kšeftem, kde se těží z tváří, které jsou vidět v médiích. Role Maude v podání Květy Fialové, to je hluboký pocit víry a pravdy. A proto si myslím, že Thálie je ve správných rukou.

Když jste do Národního divadla na vyhlašování Thálií jel, nakolik jste věřil v úspěch?

Svému okolí jsem nechtěl dát nic najevo, ale jistota, že Thálii dostane paní Květa, byla téměř stoprocentní. Viděl jsem ji hrát v téměř padesáti reprízách a ani jedno představení nebylo v ničem ošizené, odbyté. Tím více se podivuji nad tím, jak někteří „odborníci“ odsuzují něco, co sami vůbec neviděli. Pro ně je totiž příliš náročné zvednout zadek a přijet z Prahy do Uherského Hradiště.

V ředitelně Národního divadla jste se sešel s celou řadou osobností. Jak reagovaly?

Je to velice příjemné zjištění, jak výrazné osobnosti české kultury a českého divadla hodnotí práci Slováckého divadla s uznáním a respektem.

Jaká byla během večera atmosféra? Byli jste nervózní?

Příjemná.

Jak vlastně na zkoušení komedie Harold a Maude vzpomínáte?

Zkoušení to bylo krásné a pohodové. Paní Květa jezdila na každou zkoušku maximálně připravená, dokonce téměř měsíc před premiérou zrušila všechny ostatní závazky, aby mohla být pořád s námi v divadle a nemusela do Prahy odjíždět za prací. Když se ohlédnu zpátky, tak musím znovu zopakovat, že tím, jak jsem přistoupil na nabídku paní Fialové, jsem udělal nejlepší rozhodnutí mého profesního života.

Napadlo vás, že saháte po Thálii?

Ne. Ani trochu. Thálie je pouhou třešničkou na pětiposchoďovém dortu.

Určitě tu otázku dostáváte stále častěji a neodpustím si ji ani já. Máte v plánu další inscenaci s představiteli Harolda a Maude?

Ano, uvažujeme o této možnosti. Jako principál si myslím, že by bylo hříchem, kdyby tato šance zůstala nevyužita.

Umíte ve třech větách pojmenovat, v čem je osobnost Květy Fialové mimořádná?

Proč tři věty, když stačí tři slova. Pokora, Pracovitost a Láska.

Jakou její vlastnost byste chtěl mít?

Jsem možná neskromný, ale chtěl bych mít všechny tři.

DAGMAR PLAMPEROVÁ

4.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení