„Přijede devět chlapců a devět dívek ve věku od dvanácti do třiadvaceti let,“ uvedla ředitelka Sdružení Václava Hudečka Miroslava Krumpolcová.

Dodala, že souběžně s kurzy probíhá i festival s názvem Svátky hudby. Jeho součástí jsou absolventské koncerty, na nichž se představí všichni současní studenti.

„A že jsou mezi nimi již nyní mistři, o tom svědčí i účast vítěze z roku 2006 Jana Mráčka z Prahy, ten se zúčastnil prestižní mezinárodní soutěže Pražské jaro a získal 2. místo,“ uvedla Krumpolcová.

Kromě 18 nynějších Hudečkových studentů na koncertech vystoupí bývalí studenti, mladí klavíristé a komorní sdružení. Posluchači se samozřejmě mohou těšit i na hru Václava Hudečka, podle organizátorů pozvání přijal také Jiří Stivín.

Miroslava Krumpolcová zároveň vzpomenula, jak luhačovická akce stoupá na popularitě.

„Před čtrnácti lety to byla akcička, o které nikdo nevěděl, studenti nebyli jen interprety, ale také jedinými posluchači. Dnes jsou sály plné, mnozí lázeňští hosté si vybírají termín svého pobytu právě v čase konání Akademie a bedlivě sledují výkony studentů s odstupem času. Říkají, že jsou šťastni, protože jsou de facto u zrodu nové generace virtuosů, kteří budou jednou naši zemi reprezentovat na mezinárodních pódiích,“ přiblížila.

Sdružení V. Hudečka, které je organizátorem akce, přináší každý rok něco nového, letos je to například projekt „Krásné stavby s krásnou hudbou“, a první koncert projektu proběhne v poutním barokním chrámu Narození P. Marie ve Štípě, ten bude natáčen televizní stanicí TV Noe a následně odvysílán v cyklu „Má vlast“.

Záštitu nad Akademií převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který podle Krumpolcové říká, že právě Akademie V. Hudečka patří mezi rozmanitosti Zlínského kraje.

Zpravodajové Deníku

Fakta o akci

Letní houslové kurzy Václava Hudečka jsou otevřeny pro mimořádně nadané mladé houslisty, studenty konzervatoří, vysokých hudebních škol, ale i ZUŠ. Kurzů se mohou zúčastnit i ti, kteří již mají studium za sebou.

Kritériem pro přijetí není věk účastníků, ale jejich schopnost nastudovat a veřejně provést na pódiu před obecenstvem skladbu světového koncertního repertoáru. Proto se každým rokem na této akci vedle sebe objevují dvanáctiletí virtuosové vedle studentů, kterým již bylo 23 let.

V Luhačovicích si mají možnost talentovaní hudebníci zdokonalovat jak houslovou techniku, tak především výrazovou stránku studovaných skladeb. Je to jedinečná příležitost setkat se pracovně s vynikajícím českým houslovým virtuosem, zahrát si na závěrečných koncertech v Lázeňském divadle a dalších prostorách lázní. Nejlepšímu účastníkovi kurzů bude navíc umožněno společné vystoupení na některém z koncertů Václava Hudečka nejen v Praze, ale i na jiných místech ČR.

Program akce

Zahajovací koncert

pondělí 2. srpna, 19.30 hodin, KD Elektra Luhačovice

Václav Hudeček – housle, Jaroslava Pěchočová – klavír, Lukáš Klánský – klavír, Alžběta Vlčková – violoncello, Barocco sempre giovane – umělecký vedoucí Josef Krečmer, Musica Minore – umělecký vedoucí Martin Petrik

Kouzlo varhan

středa 4. srpna, 19.30 hodin, kostel sv. Rodiny Luhačovice

Pavel Svoboda – varhany, Barocco sempre giovane – umělecký vedoucí Josef Krečmer

Návraty vítězů

pátek 6. srpna, 19.30 hodin, kostel sv. rodiny Luhačovice

Barbora Valečková – housle, Jan Mráček – housle, Jiří Stivín – flétny, Barocco sempre giovane – umělecký vedoucí Josef Krečmer

Krásné stavby s krásnou hudbou

neděle 8. srpna, 18.00 hodin, poutní barokní chrám Narození Panny Marie ve Štípě

Václav Hudeček, Jan Mráček – housle, Pavel Svoboda – varhany, Michaela Kapustová – mezzosoprán, Barocco sempre giovane – umělecký vedoucí Josef Krečmer

I. absolventský koncert

pondělí 9. srpna, 19.30 hodin, Lázeňské divadlo

hrají studenti XIV. ročníku Akademie V. Hudečka. Klavírní doprovod – Jaroslava Pěchočová a Lukáš Klánský

II. absolventský koncert

středa 11. srpna, 19.30 hodin, hala Vincentka, lázeňská kolonáda

hrají studenti XIV. ročníku Akademie V. Hudečka. Klavírní doprovod – Jaroslava Pěchočová a Lukáš Klánský

III. absolventský koncert

čtvrtek 12. srpna, 19.30 hodin, Lázeňské divadlo, Luhačovice

hrají studenti XIV. ročníku Akademie V. Hudečka. Klavírní doprovod – Jaroslava Pěchočová a Lukáš Klánský

Galakoncert

pátek 13. srpna, 19.30 hodin, DK Elektra Luhačovice

slavnostní předání ocenění studentům XIV. ročníku Akademie V. Hudečka. Jaroslava Pěchočová, Lukáš Klánský – klavír, Michaela Kapustová – mezzosoprán

Vyhrajte vstupenky na Hudečkovy koncerty

Vyhrajte 2 vstupenky poskytnuté pořadateli na jeden ze sedmi koncertů.

Více informací o koncertech a soutěži zde!