„Skříňkové betlémy jsou situovány do uzavřených prosklených skříněk a schránek s pevně uchycenými figurkami i kulisami. Ve druhé polovině 18. století se stávaly součástí interiérů měšťanských a šlechtických domácností a šířily se z klášterních dílen, které se již tehdy věnovaly výrobě a adjustaci různě tematicky zaměřených ceroplastik, tedy voskových reliéfů a figur, do relikviářů, skříněk, ale i výrobě samostatných voskových Jezulátek,“ vysvětlila etnografka Slováckého muzea Romana Habartová. Skříňkové betlémy nejrůznějších tvarů, velikostí a provedení se objevovaly na celém území Čech, na východní Moravě však sporadicky.

Výstava nazvaná Vánoce v galerii aneb Půjdem spolu do Betléma má vernisáž v Galerii Slováckého muzea v pátek od 17 hodin, v hlavní budově Slováckého muzea bude výstava otevřena o hodinu a půl později.

Postavičky v betlémech jsou z chleba i uhlí

Betlém sekvojový, uhelný, mahagonový, ale také pětimetrový obr s téměř tisícovkou pestrobarevných postaviček. I takové rarity si od dneška mohou prohlédnout návštěvníci galerie a hlavní budovy Slováckého muzea. Právě dnes v 17 hodin totiž v galerii zahájí výstavu nazvanou Vánoce v galerii Vánoce v muzeu aneb Půjdem spolu do Betléma. Co do počtu exponátů, různorodosti materiálů a osobitých pohledů na jedno téma se jedná o přehlídku, která nemá obdoby. „Pyšná jsem především na to, že se nejedná jen o jednu běžnou výstavu, nýbrž o celý několikadílný příběh, komponovaný do pomyslných kapitol naplněných také významnými uměleckými díly,“ uvedla kurátorka projektu Marie Martykánová. V hlavní budově Slováckého muzea se výstava betlémů otevře hodinu a půl po vernisáži v galerii. „U nás bude k vidění 55 betlémů z deseti muzeí. Máme tu přes tři tisíce figurek, mezi nimiž nechybí ani ty z chlebového těsta nebo jeden centimetr vysoké postavičky,“ uvedla etnografka Romana Habartová.