Přátelství přes oceán

Hned po příletu nás čekalo milé překvapení. Byli jsme totiž očekáváni nejenom zástupci České republiky, ale i členy místního souboru Villa San Bernardo, kteří se v roce 1992 se Vsacany spřátelili na festivalu v Itálii. „Večer pro nás přímo na zahradě připravili malé vystoupení. Nakonec jsme i my vzali nástroje a navázali na staré přátelství,“ vzpomněl prezident Vsacanu a nejdůležitější člen výpravy Oldřich Štroblík.

Toho večera jsme se seznámili také s místními kulinářskými specialitami a nápoji. Podávalo se především pisco. Tento nápoj je v Jižní Americe velmi oblíbený a pro neznalce může mít jeho nezřízené požívání až fatální důsledky. „Připravuje se z pálenky vyrobené z vína, do které se přidává šťáva z limetek a cukr,“ vysvětluje hlavní kameraman a fotograf výpravy Jiří Kašpar, zvaný Džugy.

Koncertování

Po prvních dnech aklimatizace a příjemných výletů ovšem začíná perná práce. Muzika Vsacan nejdříve úspěšně zabavila české krajany na večírku na ambasádě. „Tady jsme se seznámili s Terezkou z Kolína a jejím manželem Alexandrem, kapitánem chilské armády,“ informuje primáš Milan Mlčák. Terezka se svým manželem dokonce výpravu provázela na všech koncertech v Santiagu.

Pak následovaly tři dny koncertů pod ostrým jarním sluncem v parku Arauco a hraní v luxusní restauraci Aqua. Vyvrcholením Českých dnů v Chile byla recepce v hotelu Sheratton, kde se sešlo na čtyři sta hostů, kteří ochutnali mimo jiné pravý nefalšovaný český guláš a tlačenku s dílny Zdenka Zajíce.
Tamse Vsacani opět setkali s chilskými přáteli při společném vystoupení.

„Museli jsme nacvičit hymnu. Naštěstí jenom českou,“ směje se basista Víťa Čech. Společnými silami pak obě folklorní skupiny zahrály a zazpívaly píseň Besamemucho…

Patagonia

Po náročném koncertním programu čekal valašské hudebníky přelet na jih do Patagonie. Cílem jejich dalšího putování bylo Puerto Natales, kde odehráli další dva koncerty. V deníku jednoho z členů výpravy jsou následující řádky:

„Z jarně vyhřátého Santiaga se ocitáme v jedné z nejdrsnějších oblastí na zeměkouli. Přes Magellanův průliv vidíme Ohňovou zemi. Neustávající vítr a poměrně chladné počasí nás nutí obléci teplé doplňky a na poslední chvíli dokupujeme zimní čepice z lamí vlny. Po dlouhém hledání zapadáme do přístavní hospůdky, kde si dopřáváme místní specialitu: lososa…

Do Puerta Natales dorážíme za tmy. Víme, že jsme ubytováni někde u vody a meteorolog výpravy violista Jirka Kašpar Vrchovský dopředu hlásí špatné počasí, mlhu a déšť…“

Patagonia je pro vyslance z Valašska nadmíru přívětivá. Probouzíme se do nádherného počasí. „Tatry u moře!“ pobíhá ráno po ubytovně rozradostněně jediný Slovák výpravy cimbalista Pavol Lambert a hledá foťák.

Tady nás čekají kromě vystoupení především výlety. První je do jeskyně Milodon, kde vědci před časem našli unikátní kosterní pozůstatky prehistorického býložravého medvěda.

Na druhý den jedeme do parku Toress del Paine, který je zařazen do seznamu UNESCO. Je typický svými věžovitými skalními útvary. Pro Česko je ale nechvalně známý tím, že jeden z našich turistů před dvěma lety park podpálil…

Návštěva Patagonie vyvrcholila pozorováním tučňáků a pak už tři hodiny letu do Santiaga, dalších dvanáct hodin do Madridu a tři hodiny do Vídně. Odsud už tranzitem do dušičkového Vsetína.

Rodáci ze Vsetína

Celé výpravy se otcovsky ujímá správce ambasády a především Valach Zdeněk Zajíc ze Vsetína. Lepšího domácího jsme si ani nemohli přát. Po celou dobu našeho pobytu se o nás staral i se svou ženou Marií jako o vlastní. Večírky s rožněním hovězích steaků z argentinských krav (říká se tomu tady parijada) na verandě ambasády se navždy zapíší do našich vzpomínek. „Zdenku, děkujeme!“

Dalším milým kamarádem, který nás vozil na všemožné výlety a také na koncerty po Santiagu je Jarda Tesař, opět rodák ze Vsetína. Jarda v Chile žije i se svou ženou a dvěma dětmi 15 let a učí na ledovci lyžování.

Díky němu jsme se mohli vykoupat v Tichém oceánu (měl sice jenom 10 stupňů Celsia, ale když už jsme tam byli, tak kdo by tam neskočil), viděli jsme tuleně, největší chilský přístav Valparaiso a především jsme navštívili Viňa mar (vedle Tara Pacy druhá nejvýznamnější vinařská oblast v Chile).

Resumé

Cimbálová muzika Vsacan navštívila Chile ve složení: primáši Milan Mlčák a Mirek Urubek, klarinetista Jiří Džugy Kašpar, violista Jiří Kašpar Vrchovský, cimbálista a harmonikář Pavol Lambert a basista Vítězslav Čech.

Oficiální záležitosti výpravy, roztančení početných fanynek a četná diplomatická jednání zajišťoval prezident souboru Vsacan Oldřich Štroblík. Nedílnou součástí výpravy byla také Marie Zajícová, díky níž měli muzikanti stále dobrou náladu a čisté oblečení.