VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hrad do Malenovic si přijel odpočinout Karel IV.

Malenovice - Noční prohlídky patří co do zájmu návštěvníků mezi nejnavštěvovanější akce na malenovickém hradu. I letošní ročník přilákal přibližně šest set zájemců. Po několika letech totiž nabídli pořadatelé nový a netradiční program.

15.8.2016
SDÍLEJ:

Noční prohlídky patří co do zájmu návštěvníků mezi nejnavštěvovanější akce na malenovickém hradu. I letošní ročník přilákal přibližně šest set zájemců. Po několika letech totiž nabídli pořadatelé nový a netradiční program.Foto: DENÍK/Jakub Mikel

Zároveň se na nějaký čas jedná o poslední možnost projít si hrad mimo hlavní návštěvní dobu, neboť historickou památku čeká rekonstrukce, která její brány minimálně na rok neprodyšně uzavře.

„V letošním roce se v téměř ve všech kulturních institucích připomíná 700. výročí narození Karla IV. Proto i my jsme se rozhodli, že této příležitosti využijeme a zakomponujeme toto jubileum do příběhu, který provází návštěvníky při prohlídkách," prozradila Milena Dvořáková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Organizátoři postavili příběhovou linku na setkání dvou bratrů – Karla IV., císaře římského, a Jana Jindřicha, markraběte moravského.

„Jan Jindřich je považován za zakladatele hradu Malenovice a jelikož nikdo nedokázal, že by se zde Karel IV. s bratrem nesetkal, rozhodli jsme se, že setkání obou bratrů uskutečníme my," vysvětluje Dvořáková.

Hned u hlavní brány přivítala návštěvníky kramářská píseň. Na hlavním nádvoří se jim text písně zhmotnil díky šermířům ze skupin Berendal a Solutus. Jak se ukázalo, Karel IV. svůj příjezd oznámil pouze svému bratrovi, proto ani hradní posádka císaře neočekávala.

Krátkou šarvátku mezi císařským předvojem a hradními zbrojnoši ukončil až samotný Karlův příjezd a jeho nekonečná moudrost. Po těchto agresivních formalitách se mohli oba bratři přivítat a následně vyzvali návštěvníky, aby využili pohostinnosti hradního pána.

To v praxi znamenalo možnost navštívit jakoukoliv z expozic, čehož návštěvníci nadšeně využili. Hradem je provázely nejrůznější postavy, od tichého mnicha až po ladné tanečnice.

„Jezdíme sem s dětmi už od roku 2006 a pokaždé si prohlídky užijeme. Když je hrad tak blízko domu, tak se musí pořádat podobná akce, aby nás donutila k návštěvě," tvrdí jeden z návštěvníků Karel Šplíchal.

Poslední ročníky nočních prohlídek jasně ukazují, že koncept funguje. Průměrná návštěvnost přesahuje 500 lidí za večer.

„V červenci nám při prohlídkách lilo, ale i tak dorazilo asi 400 návštěvníků," hlásí správcová hradu Martina Bubeníková.

Hrad čeká rekonstrukce

Mnoho příležitostí k návštěvě nebude, hrad si totiž v příštím roce projde rekonstrukcí. Hlavním problémem je statika.

„Díky realizaci této rekonstrukce budou odstraněny statické vady na hradě Malenovice. Přistoupeno bude nejen k statickému zajištění objektu, ale také k vybudování účinného odvodu srážkových vod v místě jihozápadního nároží, které ohrožuje stabilitu celého západního křídla hradu," informoval hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Oprav se navíc dočkají jak vnitřní omítky, tak venkovní fasády. Začátek prací jen naplánován leden příštího roku. Hrad zůstane uzavřený do února 2018.

JAKUB MIKEL

Autor: Redakce

15.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

trenér Bohumil Pánik
2

Hráči jsou nekritičtí. Přeceňují sami sebe, tvrdí trenér Zlína Páník

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Jaký vánoční strom je letos ve Zlínském kraji ten nejkrásnější? O tom můžete rozhodnout právě vy. Dejte hlas svému favoritu v anketě pod tímto textem.

SOUTĚŽ: Vyhrajte vouchery do Vánočního fanshopu FC Fastav Zlín

Hrajeme o 2x2 vouchery v hodnotě 200 Kč do Vánočního fanshopu fotbalového FC Fastav Zlín, který bude otevřen od 17. do 19. prosince od 15-20 hodin v prostorách pokladen kina ve zlínském obchodním centru Zlaté Jablko.

V plánu kraje je oprava Ploštiny i malenovického hradu

V rozpočtu, který bude 18. prosince schvalovat krajské zastupitelstvo, jsou navrženy investice za 1,7 miliardy korun. Nejvíce peněz, 120 milionů, by na Zlínsku mělo být přiklepnuto pro opravu Národní kulturní památky Ploština. Ta leží v katastru Drnovic.

„Člověk prostě musí s důchodem vyjít, nic jiného nezbývá.“

Není to sice moc, ale je to aspoň něco. Navýšení důchodu o 475 korun od Nového roku senioři ve Zlínském kraji vítají.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT