„Jde o největší mimopražskou výstavu díla Salvadora Dalího v letošním roce. Představuje více než stovku jeho děl. Věříme, že tato mimořádná událost přiláká nejen lidi z regionu, ale ve spojení s prohlídkou Zlína se může stát i skvělým tipem na prázdninový výlet pro návštěvníky ze vzdálenějších míst,“ láká Pavel Chmelík z Galerie Artrium.

Salvador Dalí je představitelem vrcholného surrealismu. Jeho díla vynikají jedinečnou poetikou a mnohá se stala ikonami. I ve Zlíně lidé uvidí například litografie s legendárním tématem tekutých hodin. „Nebudou chybět ani další díla představující průřez Dalího tvorbou – od grafik přes sochy až po užité umění, protože Dalí byl nejen malíř, grafik a sochař, ale věnoval se také keramice nebo designu. Z užitého umění se slavnými staly například jeho flakony parfémů. K vidění je i soubor pěti desítek ilustrací k Dantově Božské komedie nebo slavné grafiky, na nichž Dalí zachytil svou životní lásku Galu,“ dodává Chmelík.

Nechybí ani suvenýry

Expozici doplňují také originální portrétní fotografie Salvadora Dalího, které pořídil v roce 1969 v Paříži český fotograf Václav Chochola.

„Kdo by neznal slavnou fotku Dalího s vejcem nebo Dalího sedícího s hůlkou na divanu? Portréty tehdy sedmdesátiletého výtvarníka se staly celosvětově známé, i sám Dalí z nich byl nadšen a podle svých slov si jich cenil nejvýše,“ říká mluvčí Obchodního domu Martin Žáčková s tím, že některé z Chocholových portrétů je možné na výstavě i zakoupit.

Na prodej budou také některá další Dalího díla – originální grafiky a sochy.

„Expozici doplňuje promítání dokumentárního filmu o Salvadoru Dalím a prodej publikací o jeho díle, výstavního katalogu a také zajímavých suvenýrů - puzzle, pohlednic, triček s originálním sítotiskem nebo porcelánu,“ vyjmenovává mluvčí.

Mimořádné večerní prohlídky

Stejně jako při loňské výstavě Zdeňka Buriana, i tentokrát se konají příležitostné večerní komentované prohlídky od 21 do 22 hodin s úvodním slovem a promítáním filmu Andaluský pes. Nejbližší termíny: čtvrtek 9. 6., čtvrtek 23. 6. (změna vyhrazena – info na webu).
Nutná rezervace: nevralova@artriumzlin.cz.

Komentované prohlídky pro školy či tábory

Pro dětské kolektivy jsou připraveny komentované prohlídky přizpůsobené mladším návštěvníkům s možností doplnit je zábavným testem. Pedagogický doprovod má vstup zdarma.
Rezervace termínů: nevralova@artriumzlin.cz.

Po výstavě káva s výhledem na Zlín a španělské delikatesy

Po dobu výstavy je v Galerii Desítka také otevřena kavárna, v níž mohou zájemci zakončit prohlídku posezením u šálku kávy s jedinečným výhledem na Zlín.