„Počítám, že program mohlo za oba dva dny zhlédnout na tisíc pět se diváků," řekl Ivo Urban, ředitel festivalu Zlínské besedování. K vysoké návštěvnosti podle něj přispělo kromě bohatého programu i ideální počasí. Celkem se publiku představilo tři sta padesát vystupujících.

V sobotu se soubory prošly po pěších zónách, do programu byla zařazená i výuka tanců a ve čtyři hodiny publiku zazpívaly mužské i ženské pěvecké soubory. Dobrou atmosféru umocnila každá další lidová píseň. Lidé v publiku si dokonce s vystupujícími pozpěvovali.

„Je to vynikající! Jsme tu jako doma. Mám tady hodně známých ve Vizovicích i ve Zlíně," sdělil Peter Kostka z bratislavského souboru Rodokmeň.

V sedm hodin vyvrcholil jedenáctý ročník bienále Zlínského besedování vystoupením osmi souborů, například polskými hudebním a tanečním souborem Ełk Mazurian nebo Klobučanem.

Lidé seděli před pódiem na plastových židlích, volné místo by se hledalo jen těžko. Kolem postávali kolemjdoucí. Program zaujal opravdu všechny napříč věkovými kategoriemi. Vystupující posedávali vedle pódia v krásných různorodých krojích, a pokud neměli sklenku vína v ruce, pověsili si kolem krku větší kalíšek.

„Je to moc pěkné. Věděli jsme, že to dnes bude na náměstí a chtěli jsme vzít děti, aby viděly a slyšely i jinou krásnou hudbu," řekla Barbora Palan.

„Mají to celé moc hezky udělané. Jsme moc zvědaví na zahraniční soubor z Pekingu," pronesla divačka Klára Horká.

Zahraniční soubory zůstaly v regionu jen na čtyři dny. „ V pátek měly vystoupení v Luhačovicích, v sobotu ve Zlíně," upřesnil Urban. Pro účinkující naplánovali organizátoři i doplňující program na neděli a to závody souborových štafet v Lázních Zlín.

Brzy začnou organizátoři připravovat festival Děti v Podhradí, přehlídku dětských folklorních souborů. Ta se uskuteční příští rok v Malenovicích.

Autor: Jana Stupková