Co vás přivedlo na myšlenku pořádat festival na brumovském hradě?

Myšlenka pořádat Hradfest na brumovském hradu se zrodila zhruba před pěti šesti lety. Krásný opravený areál se na tuhle akci úplně sám nabízel. Oslovili jsme město Brumov, které nám vyšlo vstříc a myšlenku Hradfestu podpořilo.

Jak dlouho trvá příprava takového festivalu a kolik se na tom podílí lidí?

Zhruba dva měsíce po skončení Hradfestu už se pomalu začíná připravovat další ročník. Festival připravuje trojice lidí, každý z nich má na starosti svou agendu. Sponzory, technické zázemí festivalu a dramaturgii celého festivalu s výběrem kapel.

Co je na celé organizaci nejsložitější?

Nejtěžší je sehnat kvalitní účinkující a udělat multižánrový výběr. Chceme se vyhnout tomu, aby se jednalo pouze o jeden podobný žánr během celého festivalu. Zatím se nám to, dle ohlasu návštěvníků, daří a věříme, že se nám to bude dařit i do budoucna.

Kdo vystoupí letos na Hradfestu?

Letos jsme původně měli mít jako hlavní hvězdu festivalu Vlastu Redla s kapelou, ale díky naprosté nekomunikaci ze strany manažera a Vlasty samotného jsme museli koncert odpískat, protože se v tomto případě nedalo spolehnout vůbec na nic. Museli jsme tedy rychle hledat náhradu. V takhle akčním měsíci a navíc pátečním termínu byla skutečná fuška sehnat dobrou kapelu. Nakonec kývli Buty. Podle okamžitých nadšených ohlasů od návštěvníků Hradfestu to byla volba více než šťastná.

Co dalšího je připraveno na programu?

Letos také vystoupí místní šikovný kluk z Vlachovic Thom Artway, také Jiří Wehle, úžasná figurka s neskutečným projevem, skvělá americká partička Simeon Soul Charger, Peter Lipa s kapelou, no a na závěr již zmiňovaní Buty. Výběr jako lusk. K tomu chystáme doprovodný program pro děti, pojízdnou kafírnu, před hradem bude kovat kovář s kovářkou a tvořit během festivalu sochu. Pivo nám přiveze náš kamarád a majitel pivovaru Kocour až z dalekého Varnsdorfu. Ještě připravujeme pár překvapení.

Jaké velké hvězdy v předchozích ročnících vystoupily na festivalu?

Zatím se nám podařilo na festival sehnat skutečně to nejlepší z naší hudební scény. Například Blue Effect, Dan Bárta, Iva Bittová, trio Prokop, Andršt, Hrubý a Ida Kellarová jsou z těch, co už na našem Hradfestu vystupovali.

Máte nějaký zatím nesplněný sen třeba nějakého vysněného hosta?

Vysněného hosta? Před několika lety, když jsem dělal rozhovor s Ritchiem Blackmorem ze skupin Deep Purple a Blackmore´s Night, tak jsem se mu o brumovském hradu zmínil. A on byl nadšený, že by na Hradfest někdy dojel. Tak uvidíme.

MICHAELA VAŇHAROVÁ