Za zmíněné kolekce získala mladá umělkyně několik prestižních cen a zařadila se k význačným představitelkám nejmladší generace českých fotografek, které zná i mezinárodní scéna. Za soubor snímků Two byla nominována na ocenění Czech Grand Design v kategorii Objev roku a Fotograf roku.

Přestože se řadí mezi nejúspěšnější mladé fotografy v Česku, původně chtěla studovat malbu.

„Toužila jsem se dostat na UMPRUM do Uherského Hradiště. Od malby mne ale všichni zrazovali, protože bylo velmi těžké uspět ve výběrovém řízení. Tak jsem nakonec zaškrtla obor fotografie a teď už bych nechtěla dělat nic jiného,“ zavzpomínala mladá umělkyně.

Inspiraci pro svou tvorbu nachází v uměleckých dílech různých období a snímky zasazuje do krajiny. Kouzelnou přírodu podle svých slov nejčastěji nachází právě v okolí svého rodiště.

Ke Kloboukám má také vřelý osobní vztah.

„Mám to tu strašně ráda, inspiruje mě krajina, lidé, prostředí. Jsem ráda, že nežiji v Praze nebo Brně, Valašské Klobouky mi zatím stále vyhovují. Také prakticky většina mých fotek vznikla na Valašsku,“ poznamenala.

Modelky, které si vybírá pro své práce, musí splňovat určitá kritéria.

„Většinou jde o křehké dívky. Nemám ráda tuctovou krásu, musí něco vyzařovat a být něčím zajímavé,“ prozradila Vlčková.

V dubnu 2008 slavila s projektem snímků dvojčat úspěch na Prague Foto, kde získala cenu UniCredit Bank Young Talent Award pro nejlepšího autora ve věku do 35 let. V květnu stejného roku jí byla na Mezinárodním festivalu fotografie v polské Lodži udělena Cena diváků a za týž soubor byla oceněna Grand Prix BMW na festivalu Lyon Septembre de la Photographie. Několikrát dosáhla úspěchů v soutěži Frame.

V samostatných výstavách se pak prezentovala na festivalu Transphotograp­hiques ve francouzském Lille, kde vystavovala po boku zvučných jmen módní a portrétní fotografie, jakými jsou Karl Lagerfeld nebo Jeanloup Sieff.

„Vystavovat vedle takových osobností byla pro mne opravdu pocta,“ přiznala se fotografka.

Její snímky byly také součástí skupinových autorských výstav po celé republice i v zahraničí, například v Berlíně, Lodži, Moskvě nebo Terstu.

Aktuálním ohodnocením výjimečného talentu je čerstvá nominace na cenu Akademie designu ČR za rok 2008, Czech Grand Design, kde byla Tereza Vlčková navržena v kategorii Objev roku a Fotograf roku. Ve druhé zmiňované kategorii se dostala až do nejužšího výběru. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 21. března ve Stavovském divadle v Praze.

V loňském roce vyšel fotografce první katalog s názvem Tereza Vlčková, který shrnuje výběr z jejích prvních tří výraznějších souborů Little Garden, A Perfect Day, Elise… a Two. V současnosti studuje v pátém ročníku obor Reklamní fotografie na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a ve čtvrtém ročníku Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Tam také jako externí pedagog vyučuje předmět Módní fotografie pro studenty kombinované formy studia.

A na čem pracuje v současné době? Autorka zatím tají, jaká je její aktuální fotografická kolekce.

„Snímky jsou na pomezí reality a fikce, což je u mých souborů jeden s aspektů, se kterým pracuji. Tentokrát jsem však přírodní scenérii vyměnila za interiér,“ nastínila.