VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novosvětskou budu vždy dirigovat do roztrhání těla

ROZHOVOR/ Sedím sama v hledišti zlínského Kongresového centra a tají se mi dech. Sleduji totiž zkoušku Filharmonie Bohuslava Martinů s Leošem Svárovským, dirigentem, který se svým uměním patří mezi světovou špičku.

8.1.2018
SDÍLEJ:

Dirigent Leoš SvárovskýFoto: Deník / Karásek Jan

„Ty žestě! Ty žestě nastoupily trochu později!“ vyruší mě z hlubokého ponoření do poslechu skladby důrazná, ale laskavá výtka dirigenta. A tak se orchestr na minutku zastaví a pak přehrává daný úsek znova. Tentokrát dokonale.

„Tak jak se vám líbilo nahlédnutí do kuchyně vážné hudby?“ ptá se mne o hodinu později ve své šatně slavný dirigent a já se nemůžu dočkat, až mi začne odpovídat na mé všetečné dotazy.

„Dirigování je pro mě jako droga. Jsou dokonce tak úchvatná, výjimečná místa v muzice, která člověku můžou přivodit div ne orgasmus na pódiu,“ vypráví o své vášni pro hudbu Leoš Svárovský.

Koncertujete po celém světě v těch nejslavnějších halách. Jaký je pak pro vás přechod do malého Zlína?

Krásný. Nedělám rozdíl, jestli diriguji v patnáctimilionovém Tokiu nebo ve Vrútkách na Slovensku, kde přijde na koncert 150 lidí. Všude je publikum, které přijde na krásnou hudbu a člověk je povinen mu ten zážitek nabídnout. Zlín má to štěstí, že má jeden z nejnovějších sálů v ČR. Je tu dobrá akustika a skvělý orchestr. A v Evropě obecně je lidštější publikum, v Asii jsou zase úžasné, velké sály.

Máte tam oblíbené místo?

V Číně jsme hráli ve městě s krásným jménem Šohaj. Byl jsem tam s Pražskou komorní filharmonií. Představoval jsem si to jako nějakou menší vesničku, a ono tam žije deset a půl milionu obyvatel. A přišlo si nás poslechnout 2800 lidí. Tamní sál byl jeden z nejkrásnějších, které jsem kdy viděl. U nás se Čína prezentuje jako země, která moc neinvestuje do kultury a soustředí se na zbrojení, ale když tam jste, je to jako snový zázrak…

Téměř tři tisíce posluchačů… Hrajete rád před tak velkým publikem?

Ano, hrát obrovskému sálu plnému lidí je motivační. Trému před koncertem nemám, diriguju už více než 25 let, a to asi 80 koncertů ročně. Kdybych míval trému, tak už bych byl v blázinci… Je to pocit vzrušení a napětí v tom pozitivním smyslu. I členům orchestru často zasvítí v očích a na pódium přinesou úžasné věci, které se na zkoušce nepovedly docílit. A najednou orchestr hraje sám. A to je největší rozkoš pro každého dirigenta, když je ovládáte jen konečky prstů…U dirigování chvílemi nadskakujete, jindy se zcela skrčíte…

To musí být fyzicky náročné, ne?

To je naprostá pravda. Když jsem dirigoval své první představení v Národním divadle, tak jsem za ty tři hodiny zhubl sedm kilo. Dodnes to mám jako fitko. Ale je to i obrovské soustředění. Navíc, nemůžu si doma dát dobrou kávu a pak si odskočit na koncert. Na turné cestujeme 300, 400 kilometrů. A stává se, že po cestě jsme půl hodinky na hotelu, pak je zkouška a hned večer koncert… Toto je stres, zátěž pro organismus. Takže vytížení dirigenti nejsou nikdy tlustí…

Dirigování jste se začal učitv 15 letech. Styděl jste se?

Měl jsem to o to těžší, že pocházím z hudební rodiny. Tatínek je vynikající fagotista, dlouholetý člen Opery Národního divadla, maminka pianistka, sestra flénistka a švagr violista. Jako tříletý jsem chodíval do divadla s tátou, pak jsem se záhy stal nejmladším dirigentem Národního divadla a najednou jsem předstoupil před ty, co si mě pamatovali jako malé dítě, a říkal jim: Takhle to bude, pánové…

Byl to problém?

Spíše trošku rozpor. Samozřejmě když přijde k orchestru generačně starší a cizí dirigent, je to jiné. Takhle si někteří mohli pomyslet: Co mi ten kluk bude povídat, vždyť tu nedávno čůral do plínek…. Teď už jsem se i já přehoupl do jiné životní etapy a je tu kolem mě spousta mladších hudebníků, ale ty začátky nebyly jednoduché.

A teď? Co je základ pro úspěch dirigenta?

Je to o diplomacii, o jednání s lidmi, o vytvoření určité nálady. Přijdete na zkoušku a tam je 15, 80, ale někdy i 150 lidí (orchestr a celý sbor), a když to řeknu polopaticky – někomu z nich se zrovna narodilo dítě, jinému umřela babička… Někdo má skvělou náladu, jiného bolí hlava a vy musíte všechny sjednotit, aby byli pozorní, a přesvědčit je o tom, že to, co chcete, je správně. A nesmíte je nudit. A právě toto umění, přirozená autorita a dobře odvedená práce – v tom je ten rozdíl mezi dobrými a průměrnými dirigenty.

Jak překonáváte svou vlastní únavu nebo horší náladu?

Jsem velice pozitivní člověk. Musím být profesionál. Když přiletím do Japonska, kde je o 8 hodin více… dorazím a začnu zkoušet v deset hodin jejich času, ale pro mě jsou dvě ráno… a musím hýřit energií. Nikoho nezajímá, že bych ve vteřině usnul. Zkrátka na to buď máte a děláte to, nebo spěte v té posteli…

Spolupracujete s mnoha zahraničními i domácími orchestry. Je náročné potkávat stále nové hudebníky?

Po tolika letech práce mě většinou zvou orchestry znovu a znovu, takže se už vracím „domů“. Orchestr znám, prostředí znám i ten hotel už znám. (úsměv)

Slyšela jsem vaše přirovnání o rozdílnosti dirigentů. Říkal jste, že je to jako s řidiči na dálnici. Přesto, že jedou stejnou trasu, neprojedou ji stejně. A podobné je to se skladbou a dirigentem. Na dálnici si představuji jako ovlivňující faktor třeba značku vozu. Co je tím “autem“ u dirigentů? Povaha? Energie?

Přesně tak! Jsou dirigenti, kteří jsou emocionální, vášniví – ale to se nedá naučit, je to v tom člověku. Další jsou vysoce racionální a neodvážou se. Já patřím spíše k těm emocionálním. Myslím si, že profesi dirigenta by neměl provádět introvert. Protože orchestr hraje podle toho, jaký dirigent před ním stojí. V okamžiku, kdy z vás vyzařuje strhující energie, tak ten orchestr za vámi půjde. Ale pokud je dirigent suchar, tak podle toho budou ti lidi hrát. Taktovka skutečně „hraje“.

Takže když si jako naprostý laik pustím Beethovenovu pátou symfonii v podání různých dirigentů, poznám rozdíl?

Určitě. Pokud si na YouTube pustíte stejnou symfonii dirigovanou různými dirigenty, hned uvidíte jednu zásadní věc – jeden ji bude dělat za 27 minut, další za 32… Ani jeden a týž dirigent neudělá skladbu pokaždé stejně. Třeba Dvořákova Novosvětská mi v pondělí trvá 39 minut a v úterý 42. (úsměv) Někdy se zasním, někdy jsem unavený… To všechno hraje důležitou roli.

Jak se pak poměřuje, kdo orchestr vedl lépe?

Hudba se nedá oznámkovat. Nedá se jednoznačně říct, který dirigent je nejlepší. U běhu můžete říct – nejrychlejší je Usain Bolt. Ale u klavíristů, houslistů, dirigentů… víte, kdo patří mezi světovou špičku, ale přesně změřit se to prostě nedá.

Už roky působíte jako pedagog na Pražské akademii múzických umění, kde se dirigentství vyučuje. Zmínil jste se, že vás u přijímacích zkoušek zajímá i motivace adeptů. Co bylo v mládí vaší motivací?

První jsem dělal poměrně velkou kariéru jako klavírista, pak mi učarovala flétna. Ale ten klavír mi chyběl. Vzpomínal jsem na něj trochu s nostalgií a najednou jsem si uvědomil, že nejkrásnějším nástrojem je orchestr. Navíc můžete dirigovat operu, můžete dirigovat komorní orchestr, oratorium, můžete doprovázet sólisty. Ta variabilita je obrovská. To je asi nejvíc, kam se hudebník může dostat – stát se dirigentem.

Myslíte, že to dnešní uchazeči o dirigentskou profesi vnímají stejně? Jak je vybíráte?

Posuzujeme spolu s kolegy v porotě různé znalosti i práci rukou. Dirigují smyčcový kvartet… Zkoušky trvají osm hodin. No a pak se právě ptáme, proč to chtějí dělat. A jednou jsme úplně ztuhli, protože kandidát odpověděl: Protože to dobře sype…

To je až smutné, ne?

Člověk holt v životě zažije leccos….

Jste zvyklý učit. Když se podíváte na svou oblíbenou skladbu, kterou diriguje někdo jiný… posuzujete jeho práci? Dá se něco odkoukat?

Rozhodně. Často i práce se studenty je poučná. Přiznám se ale, že když jedu dlouhou cestu autem, nikdy neposlouchám klasiku. Protože si během toho říkám: Pane bože, proč jim neladí ty smyčce? Začnu se tomu věnovat po profesionální stránce a bojím se, že přehlídnu semafor.

Dokážete si vůbec někdy pustit vážnou hudbu a jen si to užít?

Určitě. Chodím na mnoho koncertů, protože mě to zajímá. Člověk nesmí být egoista a měly by ho zajímat dobré výkony jiných. Je to obohacující.

A co když někdo krásnou věc kompletně „překope“? Jak na vás působí heavymetalové úpravy Mozartových skladeb?

Myslím si, že Amadeův originál je natolik jedinečný, že ti, kdo jej upravují, se jen snaží těžit ze slávy jeho hudby a přiživit se na tom. Za života Mozarta nebyla žádná rádia a lidé chodili po tržnici a zpívali si jeho hudbu. Byl to pop jejich doby.

Dirigujete už 25 let. Uvědomujete si sám na sobě posun ve vnímání konkrétních skladeb? Má na vaši práci vliv osobní zralost?

No jistě. Dá se to i vysledovat. Protože například Dvořákovu Novosvětskou jsem natočil ve svých 30 letech a teď nedávno po dvaceti letech znovu. Stejný titul, stejný dirigent – ale ten posun myšlenkový je obrovský! Můžeme mluvit o 16letých geniálních klavíristech, to ano… ale je to o notách. A pak přijde výplň těch not – ty životní lásky, životní prohry, osud toho člověka. Speciálně u dirigování, kdy člověk nehraje sám, ale ovládá orchestr, tak se ta zkušenost a věk nedají obejít či nahradit.

A začátky? Kdy dítě začne posuzovat kvalitu hudby?

To přijde až s pubertou, s vyzráváním, s přeměnou v dospělého. Když mi bylo šest a měl jsem cvičit pět hodin denně, taky mě to moc nebavilo. Ale pak přišly úspěchy… No a tak od těch 15 let jsem věděl, že to chci dělat a že bez práce a bez dřiny to prostě nepůjde.

Jak cvičíte teď?

Vezmu si partituru a ukládám si noty do hlavy.

Máte oblíbenou skladbu?

Moje srdeční záležitost je právě Novosvětská symfonie od Dvořáka. Hrajeme skladby, protože jsou zkrátka nasmlouvané, pak jiné, protože jsou krásné, a pak ty zamilované. To je pro mě i Dvořákův Violoncellový koncert h moll. Miluji i Smetanovu Mou vlast a Čajkovského a Prokofjeva, ale když to člověk má hrát osmkrát za sebou, už to není ono. City do toho nemůžete vložit tolikrát ve vrchovaté míře. Ale to pro mě neplatí u Novosvětské. I kdybych ji měl hrát 25krát hned za sebou, vždy ji budu dirigovat do roztrhání těla. A měl jsem teď krásné výročí, hrál jsem ji už po sto sedmdesáté…

NATAŠA BUDAČOVÁ

Autor: Redakce

8.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážní dělníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: manuální zručnost, znalost práce s el. ručním nářadím, fyzická zdatnost, Výhody: závodní stravování. Pracoviště: Elkoplast slušovice s.r.o., - ostrata, 763 11 Želechovice nad Dřevnicí. Informace: Ladislav Krajča, . Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 8 994 Kč Pomocní kuchaři Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8994 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Příjmeme pomocné kuchaře do školní jídelny. , Zkušenosti s prací v kuchyni vítány, nejsou však podmínkou, zaučíme. , Jedná se o pomocné práce v kuchyni, např. příprava příloh, úklidové práce, výdej obědů., Pracovní doba od 9:00 do 14:30 hodin., Pracovní poměr bude sjednán na dobu určitou, a to po dobu dočasné pracovní neschopnosti naši zaměstnankyně. , , Výhody: stravování ve školní jídelně, , Osobní návštěva - ZŠ, Dřevnická 1790, 760 01 Zlín od 6:00 do 14:00 hod.. Pracoviště: Základní škola zlín, dřevnická 1790 ,příspěvková organizace, Dřevnická, č.p. 1790, 760 01 Zlín 1. Informace: Bc. Pavla Dynková, +420 577 271 379,577 210 204. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 21 000 Kč Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Pracovníci strojní údržby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: SOU, SOŠ strojního nebo technického zaměření, základní svářečský průkaz, základní znalost technické dokumentace, manuální zručnost, zkušenosti v oblasti údržby, seřizování výrobních linek, průkaz obsluhy VZV výhodou, časovou flexibilitu, spolehlivost a loajálnost, zručnosti, spolehlivost, výkonnost, dobrý zdravotní stav, Náplň práce: oprava strojních zařízení, údržba strojních zařízení, přenastavení výrobního zařízení, Nabízíme: adekvátní finanční ohodnocení s perspektivou růstu, stabilní pracovní smlouvu ve společnosti s dlouhodobou historií, široké spektrum dalších zaměstnaneckých benefitů, práce v jednosměnném provozu (6.00 - 14.00 hod.). Pracoviště: Pipelife czech, s. r. o. - kučovaniny, Kučovaniny, č.p. 1778, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Lenka Kunzová, +420 577 111 265,603 144 902. Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 18 000 Kč Nutriční asistenti Nutriční terapeut. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , Zajišťování běžných a speciálních diet a nutričních potřeb v oblasti léčebné výživy, odborný dohled nad dodržováním technologických postupů a hygienických zásad při přípravě a podávání stravy a při manipulaci s ní. Sestavování jídelních plánů a propočtů biologické a energetické hodnoty diet. Přejímka zboží a výrobků, jejich skladování, provádění inventarizací a přeceňování zásob zboží s využitím PC, vedení příručního skladu., Požadavky: , SZŠ/VOŠ v oboru nutriční asistent nebo terapeut, spolehlivost, zájem o oboru, pečlivost, komunikativnost a proklientský přístup, Pracovní doba 7,5 hod/denně, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zaměstnanecké ubytování, penzijní připojištění, zvýhodněné výměnné rekreace do Jáchymova, Františkových Lázní, Piešťan a Jeseníku, levný tarif u T-mobil, profesní vzdělávání, POZN: Zájemci se hlásí tel. nebo e-mailem.. Pracoviště: Lázně luhačovice, a. s. - miramonti dětská léčebna, Čes. armády, č.p. 465, 763 26 Luhačovice. Informace: Magdalena Kratochvílová, +420 577 682 213.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V údolí Vranča v Novém Hrozenkově se ve čtvrtek 13. září 2018 objevil medvěd.
12

Spadne klec? Medvěd má namále, zvažuje se past

Videosouhrn 13.–14. října 2018

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

V Provodově na Zlínsku hořela chata. Událost řešilo několik jednotek hasičů

Požár chaty v obci Provodov na Zlinsku zaměstnal v neděli krátce po 19. hodině krajské hasiče. Ti na místo události vyrazili ze Zlína, Provodova i Březůvek. Zásah si však vyžádal pomoc i dalších hasičů z okolí.

Zvonili jen do tyčí. Berani nechali body v Chomutově

Byli rozjetí, impozantní skóre 11:2 z posledních dvou zápasů a tři výhry v řadě budily respekt. Jenže teď hokejisté PSG Berani Zlín pomohli v léčbě nemocnému pacientovi z Chomutova, který proti Beranům vyhrál teprve podruhé v sezoně a navýšil chudou bodovou sbírku.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

Florbalovým Panterům nevyšel úvod a koncovka, přesto mají skalp Pardubic

Důležitý duel o střed tabulky zvládli v 9. kole superligoví florbalisté Otrokovic. Panteři sice měli rozpačitý rozjezd a závěr, ovšem v součtu to na Pardubice stačilo a v tabulce soupeře přeskočili.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT