„Původně byla Lebeda jednodenní akce kamarádů, kteří si koupili bečku, chtěli posedět a poslechnout si regionální kapely. Postupně se ale přehlídka rozrůstala až do dnešní podoby, kdy trvá dva dny a přijíždějí na ni nejenom skupiny z okolí, ale také ze zahraničí,“ pochvaluje si jeden z organizátorů Tomáš Rak.

Kdo je hlavním tahákem letošního ročníku?

Největším lákadlem je německá kapela RotFront. Hrají opravdu všechno. Od hip hopu po balkánskou dechovku. (Úsměv.) Skutečně kombinují všechny možné hudební styly. Složení RotFront je mezinárodní. Jsou tam například Maďaři, Němci, Australan nebo Rus.

Je to tak, že se vám účinkující sami hlásí?

Headlinery samozřejmě oslovujeme a ty menší kapely, které festival doplňují, se nám ozývají. V podstatě neustále hledáme. Kdo nám padne do ucha a do oka, toho oslovíme. (Úsměv.) Letos se posluchači mohou těšit na přibližně dvacet skupin plus DJ.

Máte zmapované, kolik k vám ročně dorazí návštěvníků?

Pokud se máme bavit o minulém ročníku, tak ten byl slabší, protože nám nepřálo počasí. Ale i přesto k nám zavítalo kolem šesti stovek lidí.

Vracejí se k vám?

Jistě. Hlavně z toho nejbližšího okolí. Ze Slavičína a přilehlých obcí. Ale v posledních letech už máme vysledované, že k nám zajíždějí i lidé ze Zlína, Uherského Brodu a dalších měst.

Kam se za ta léta akce posunula? Byl festival od svého počátku multižánrový?

Jak už jsem řekl v úvodu, začalo to úplně nevinně. Chtěli jsme, aby si u nás zahrály regionální kapely, abychom se pobavili, poseděli a poslechli si muziku. Postupem času jsme se otrkali a začali volat formace ze vzdálenějších míst. Letos vystoupí jako obvykle většinou neznámé, ale možná o to kvalitnější kapely.

Loni jste se mohli pochlubit velmi exotickými hosty. Na festivalu vystoupila skupina Maurů z Nového Zélandu. Jak se dostali až do Rudimova?

(Úsměv.) To byla víceméně náhoda. Náš slovenský známý má farmu, na kterou se snaží přilákat turisty. Maury si z Nového Zélandu dovezl na sezonu, kdy pro návštěvníky pravidelně vystupovali. My jsme je pozvali k nám, slovo dalo slovo a jejich program se setkal s obrovským úspěchem.

Lebeda se koná v krásném, leč zastrčeném koutu Valašska. Nepociťujete tohle jako handicap?

Myslím si, že je to spíš velké plus festivalu. Prostředí je úplně jiné než u ostatních podobných akcí. Žádný betonový areál, ale hezká příroda, kopce a lesy. Je to samozřejmě náročnější na přípravu, protože už jen dotáhnout na louku elektriku a vodu dá dost práce. Ale když je nadšení, jde všechno. (Úsměv.)

Mohou u vás přespolní přenocovat?

Ano, je k dispozici stanové městečko. Snažíme se přichystat dobré zázemí festivalu, takže bude spousta jídla, pití a hlavně dobré muziky.

Už tohle samo o sobě stačí jako pozvánka. Chcete ještě něco dodat?

Hlavně bych rád pozval všechny, kteří si k nám doposud cestu nenašli, na neopakovatelnou atmosféru. Hudbu dokresluje překrásná příroda. To prostě musíte zažít! (Úsměv.)

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.