„Letos to byl hodně úspěšný ročník. Počasí přálo, celkem tu mohlo být pět až šest tisíc lidí,“ zhodnotila za pořádající občanské sdružení LEŠETÍNZLÍN Zuzana Baťová.

U zrodu fašankové tradice před lety stála podle ní jen hrstka nadšenců, s bídou tak prý dvacet. Dnes se už Lešetínský fašank rozrostl na tři ulice (Lešetín I, Lešetín II a Kvítková).

I jejich obyvatele průvod pestrých masek navštívil.

„Bohužel stále více objektů se stává komerčními, přesto tu ale stále žijí ti, kteří se na průvod těší. Hostí je tlačenkou, koblihami, slivovicí a jinými dobrotami,“ dodala Zuzana Baťová.

Svou premiéru ve fašankovém průvodu si střihla například Alena Kadlčíková ze Zlína. Oblékla se za medvěda. 

„Vyhecovali nás kamarádi, tak jsem si i já vymyslela kostým. Užíváme si to perfektně, vůbec nám není zima,“ netajila nadšení.

Pomyslným zlatým hřebem bylo tradiční i netradiční pochovávání basy, kde se hlavního slova chopil v převleku za kohouta Martin Pášma. Kostým mu už dříve ušila Gabriela Zichová, která pro letošek stvořila i kostým růžovoučkého prasátka. Zabral jí pouhý jeden víkend. 

„Vyrobila jsem ho ze sypkoviny, ze které se šijí peřiny, abychom trochu snížili náklady. Látky nejsou totiž levné. Takže jsme vzala staré vyřazené peřiny a ušila velké růžové prase. Pracovala jsem na něm možná tak čtrnáct dní dopředu,“ řekla Deníku Gabriela Zichová.

Lešetínský fašank nabídl také více než stovku stánků. Kromě nejrůznějších dárkových předmětů či dekorací si lidé mohli dopřát také chutnou domácí zabíjačku, langoše, bramboráky, grilované klobásy, cigára, langoše, sýry, zahřát se mohli zase horkým svařeným vínem, punčem, kávou, čajem a řadou dalších pochutin. 

„Dala jsem si takové malé klobásky. Obsahovaly prý 95 procent masa. Byly opravdu výborné, až jsem zalitovala, že jsem si je nekoupila ještě na chuť domů. Jinak je to tady perfektní. Překvapilo mě, kolik je tu lidí,“ zhodnotila Jitka Prachařová ze Zlína. 

Nadšená byla i Dana Drmlová.

„Počasí vyšlo, to je moc dobře. Daly jsme si jinak svařák na zahřátí, aby nám nebyla zima. Teď přemýšlíme, jestli ještě koupíme perníková srdíčka,“ řekla během akce Dana Drmlová. 

Na Lešetínském fašanku si kosu brousil kostlivec 

Víťa Šabršula v převleku za kostlivce na Lešetínském fašanku ve Zlíně v sobotu 3. února 2018.Ohánějící se kosou budil na Lešetínském fašanku ve Zlíně respekt u kolemjdoucích Víťa Šabršula. Převlékl se totiž za kostlivce, kostým si přitom sám vyrobil.

„Nemusíte se bát. To není pravá kosa. A už vůbec není ostrá,“ usmíval se a ukazoval na svou kosu. Sám si ji také vyrobil, a to z dřevotřísky a překližky. Na hlavu si Víťa Šabršula narazil papírovou masku, oblečený byl jinak do černého teplákového overalu. Z něj mu doslova svítily bílé kosti.

„Namaloval jsem si je bílou akrylovou barvou. Vyprat to určitě nepůjde. Však do práce v tom chodit nebudu, kostým si ponechám pěkně na příští fašank,“ vysvětlil. 

Do lešetínského fašankového průvodu se zapojil už poněkolikáté. Absolvoval i ty, kdy se tradice před devatenácti lety rozjížděla. Pak si udělal na pár let pauzu.

„Byl jsem už dříve za kostlivce, pak třeba za cikána, takového potulného muzikanta. A letos jsem zase za kostlivce,“ doplnil Víťa Šabršula. Zima mu prý ani letos nebyla, s ostatními se zahříval slivovičkou či domácími pálenkami.