„Výzvou k jejich společné prezentaci se stala skutečnost, že se jedná o laureáty cen, jež byly uděleny v rámci dosavadních čtyř ročníků Zlínského salonu mladých, pořádných od roku 1997 Krajskou galerií ve Zlíně,“ vysvětlila kurátorka expozice Pavlína Pyšná.

V té době teprve začínající talentovaní tvůrci se tak nyní po několika letech vrací do Zlína jako renomovaní umělci. Jádro skupinové výstavy Laureátů tvoří jednotlivé oceněné exponáty, jež zlínská galerie zakoupila mezi lety 1997 až 2006, a tato díla jsou zasazena do širšího kontextu tvorby každého z autorů.

„Vystavující umělci příznačně reflektují rozmanitost současných přístupů k výtvarnému umění, zahrnující klasické médium malby, tvorbu sochařskou, fotografii, počítačovou grafiku i videoart,“ prozradila Pyšná.

Návštěvníci Domu umění se seznámí s tvorbou Aleše Růžičky, Erika Šilleho či Víta Soukupa. Představí se také sochař Jaroslav Koléšek a Lukáš Rittstein.

„Vedle malířské a sochařské tvorby se ve Zlíně prezentují i další aktuální výtvarné trendy, reprezentované Jiřím Surůvkou, Janem Kadlecem a Pavlem Ryškou,“ doplnila kurátorka.

Expozice bude ke zhlédnutí mimo pondělky až do 19. dubna.