Zlínský výtvarník Pavel Preisner:

„Vlastně to ani nebyl můj nápad. Kuspořádání výstavy mě vyzval ředitel zlínské galerie Ludvík Ševeček. Starší malby a kresby jsou vystavené kvůli kontinuitě, aby bylo vidět, že poetika mých děl zůstává stejná, ale že se proměňují formálně. Původně jsem totiž dělal hlavně kresby na papír. Takových kreseb je tu ale jen pár. Větší polovinu výstavy tvoří malby z posledních tří let,“ řekl Ševeček.

* Vybírali jste exponáty náhodně, anebo podle nějakého klíče?

Výběr jsem nechával víceméně na doktoru Ševečkovi, protože já nemám potřebný odstup. Přijde mi, že některé obrazy nejsou dobré, nebo že je potřeba je dodělat, ale on na ně má jiný názor. Některé malby, které jsme oba považovali za zajímavé, jsme nakonec museli vyřadit kvůli nedostatečnému výstavnímu prostoru.

* Mohou návštěvníci vidět i díla, která jste ještě nikde nevystavoval?


Z posledních dvou let určitě. A některá starší taky.

* Máte představu, kolik maleb a kreseb jste za život zatím udělal?

Přesně nevím. Prvních pět let jsem téměř nemaloval a dělal jsem jen kresby na papír. Kresby šly do stovek, většinou to byly cykly. Asi v roce 2003 jsem začal ve výraznější míře malovat. Nejdřív temperou, a pak i olejem. Obrazů, které jsem namaloval, je ale podstatně méně než kreseb. Řádově desítky.

* Na jaký námět jste se jako malíř nejvíc zaměřoval?

Nejčastěji jsou to zasuté vzpomínky z dětství, a pak věci, které vycházejí z běžných banálních situací. Obraz pak může působit fantaskním dojmem. Ale přitom bych ho dokázal vysvětlit tak, že by se nakonec divák i zasmál, jak je to prosté.

* Jak dlouho se vaše výstava připravovala?

První impulz přišel víc než před rokem. Před prázdninami se pak předvybíralo, co vystavíme.

* Máte už teď v hlavě nějaký další projekt?

S mým dobrým kamarádem, básníkem a grafikem Janem Slovákem připravujeme soukromý tisk. Každý by tam měl mít pět nebo sedm svých obrázků k textům italského básníka Dina Campany. Uděláme asi padesát kusů. Bude to bibliofilie. Řekli jsme si, že dokonce listopadu uděláme obrázky a necháme vysázet text.