Hned u vchodu jsem narazila na účastníky Akademie a rozhodla jsem se je trochu vyzpovídat. „Já jsem tady už po šesté a vždycky se sem rád vracím,“ prozradil osmnáctiletý Marko Čaňo. Když jsem se zeptala, zda touží vyhrát letošní ročník, odpověděl, že ne. „Jezdím sem především za těmi super lidmi a za zážitky,“ reagoval Čaňo.

Mé pozornosti neušla i vedle chlapců sedící Veronika Košatová, která je na kurzech úplným nováčkem. „Jsem tu poprvé a moc se mi tu líbí,“ přiznala houslistka.Dodala však, že když měla hrát před Václavem Hudečkem dostala velkou trému. „Byla jsem hodně nervózní, styděla jsem se, ale asi po patnácti minutách to ze mě spadlo,“ vysvětlila dívka.

Všichni tři se shodli na tom, že by se jednou hraním chtěli živit.To, že to je pořádná řehole potvrdila i organizátorka Akademie Miroslava Krumpolcová. „Děti na sobě musejí neustále tvrdě pracovat. Zatímco ostatní běhají po venku a diskotékách, ony cvičí na housle, od kterých mají otlačené brady,“ uvedla Krumpolcová.

Pan Hudeček mě velmi vřele přivítal, já jsem slíbila, že budu úplně zticha a nebudu při lekci vyrušovat. Právě totiž hodnotil jednu ze studentek. „Když jsi o tom přesvědčená, tak tehdy je to správně,“ pověděl mladé studentce Martině.Konverzace, kterou s ní vedl, byla velmi přátelská. Žádné napomínání, ani zvýšený hlas, ani napjatá atmosféra.

Dalším v pořadí byl sedmnáctiletý Anton Čalka. Ten zahrál skladbu Čajkovského koncert. Absolutně jsem nechápala, jak se v té spleti not, které má před sebou, vůbec může vyznat. Pro mě je to tedy španělská vesnice.Zaposlouchala jsem se do tónů houslí a klavíru, který doprovázel mladého studenta. Byl to opravdu krásný zážitek. Dokonce jsem v té chvíli uvažovala nad tím, že přece jen nějaký koncert vážné hudby navštívím.

Výkon se velmi pozdával i samotnému mistrovi. „Máš talent od pána Boha, jen tak pokračuj,“ řekl Hudeček. „Ale víš o tom, že máš ztuhlou ruku, určitě ti to říkal i pan profesor,“ poznamenal vzápětí houslový virtuos.

To odpoledne bylo pro mě velkým kulturním zážitkem. Závidím těm mladým lidem nejen jejich talent, ale i ty otlačené brady.A že tam někteří mají pěknou modřinu.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.