Večerem návštěvníky provedla dvojice Jolana Voldánová a Alexander Hemala. Kongresové centrum ve Zlíně hostilo osobnosti.

„Zatancovat si za tónů živé hudby filharmonie je životní zážitek," říká ve víru tance směrem k hudebníkům Ladislava Řečišťová. Ona a celá řada dalších účastníků plesu na parketě vystřídali členy Tanečního klubu Fortuna, kteří se postarali o předtančení.

Večerem provázejí Jolana Voldánová a Alexander Hemala. Po osmé hodině tanečníci mizí z parketu a střídají je Anna Polívková s Michalem Kurtišem. Předvádějí své vítězné číslo z šestého ročníku televizní soutěže StarDance, na parket se pak s dalším číslem vracejí za další zhruba půlhodinu.

Ke slovu se znovu dostává filharmonie a návštěvníci se přesouvají k rautu. Fajnšmekři si pochutnávají na různých druzích sýrů, sladkostí, pečeném mase, lososu, řízcích, bramborových salátech, klobáskách, plátcích uzeniny či zeleninových salátech a ovoci.

„Mám rád vepřové pochoutky z malého selátka. K tomu bramborový salát, to je taková klasika. Jinak mohu říct, že ples má výbornou úroveň, je tu dobrá společnost, dobří přátelé," hodnotí nad jídlem Jarda Mikl ze Zlína.

Hudby, tance a jídla si dosyta užívá také Milan Polášek ze Zlína s manželkou. „Jsme tu coby náhradníci, tchánům to nevyšlo. Je to krásné, moc se nám tady líbí. Naposledy jsme na plese byli, když jsme ještě neměli děti. A to je tak třináct let," usmívají se manželé.

Během večera na pódiu střídá filharmonii mezzosopranistka Jana Hrochová, poté Big Band Felixe Slováčka se sólisty Felixem Slováčkem mladším a Martinou Bártovou.

Po jedenácté hodině přichází na řadu losování tomboly, v níž je hlavní cenou zapůjčení auta Land Rower s plnou nádrží na celý víkend. Ples završuje opět hudba Big Bandu Felixe Slováčka, včetně jeho stejnojmenného zakladatele. Dámy na rozloučenou při odchodu dostávají růži.

„Bylo to tady velice příjemné. Každý si tu našel to, co má rád. V hudbě i jídle," hodnotí na závěr Veronika Spáčilová ze Starého Města, která se už těší na další ročník.

Letos gurmáni mohli ochutnat luxusní francouzské sýry

Zlín – Terinky z lososa se sušenými rajčátky a francouzskými fazolkami, různé variace výborných sýrů, čokoládové lanýže, ale také třeba česká klasika, jako je bramborový salát s řízkem. Spoluorganizující společnost Baltaci připravila na rautu plesu zlínské filharmonie catering, který uspokojil i chutě nejnáročnějších gurmánů.

„Pro tak významnou akci už musí být catering na vyšší úrovni," říká v rozhovoru pro Deník LUKÁŠ ŽALUDEK, ředitel hotelu Baltaci Atrium.

Kolik lidí se podílelo na přípravě luxusního občerstvení?

Jelikož je to catering na vyšší úrovni, zabral také hodně času. Za dva dny příprav se na něm podílelo asi padesát až šedesát lidí. Je potřeba myslet na všechny detaily.

Co byla největší specialita?

Letos jsme vzali k vínu jako doplněk dvacet kilo originálních luxusních francouzských sýrů. Také jsme měli velice pěkný výběr vín, které jsme vzali od vyhlášeného malého znojemského vinařství. Stalo se Vinařstvím roku. Lidem jsme nabídli sadu originálního francouzského šampaňského.

Jak hodnotíte ples coby spolupořadatelé?

Je to krásná akce s hezkou tradicí. Má už svou stálou návštěvnickou skupinu, která se na ples každým rokem těší, potkají se tu, zabaví se. Rok od roku je navíc stále zajímavější.

Užil jste si jej s rodinou?

Bohužel ne, jel jsem v pracovním režimu. Musím však říct, že i když to byla práce, skvěle jsem se u toho bavil.

Do přípravy jste zapojili studenty vaší střední hotelové školy. Šlo jim to?

Určitě ano. Spolupracujeme s nimi už dlouho, snažíme se pracovat a podílet na vzdělávání a výchově mladých talentů. Příprava plesu a obsluha lidí je pro ně jednou z mimořádných příležitostí, kdy si vyzkouší obsluhu na vyšším levelu. Odpovědnost na jejich bedrech leží větší. (jk)

Trošku mě jenom mrzí, že nepřijela Ivana Zemanová

Zlín – Spokojení návštěvníci s úsměvem na tváři jsou pro ředitele zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů Josefa Němého největší odměnou. Připravit 5. Ples Filharmonie Bohuslava Martinů ve spolupráci s Baltaci dalo letos trošku zabrat, přiznává.

Co byste z letošního ročníku vyzdvihl?

Jelikož je to už pátý ročník, jede ples trochu v zaběhlých kolejích. Ale vždycky je každý ročník něčím zajímavý, snažíme se pokaždé najít nějakou hvězdu večera. Letos to byla slečna Anna Polívková a Michal Kurtiš, kteří vyhráli šestý ročník televizní soutěže StarDance.

Bylo těžké pozvat takové hvězdy?

Trošku byl problém se s nimi spojit, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Oba měli tak náročný program, že jsme s nimi vše dořešili až první lednový týden. Bylo to takové hektické a trošku o nervy. Návštěvníci ale zase jejich vystoupení kvitovali.

Připravila si filharmonie oproti minulým ročníkům něco speciálního?

To ne. Ples má už svůj standardní rámec. Jsme v tomto směru z pohledu organizace konzervativní. Chceme, aby se tu lidé cítili spokojení a za rok se k nám zase vrátili. Trošku mě jenom mrzí, že nepřijela manželka pana prezidenta Ivana Zemanová.

Víte proč?

Ještě před Vánocemi jsem měl informaci, že přijede. Bohužel jí na neděli vyšlo pracovní setkání na Hradě, tak na náš sobotní ples nemohla přijet. Nebylo to v jejích možnostech.

A jak jste si ples užil vy?

Užil jsem si jej se vzpomínkou, že nejtěžší pro mě a manželku byl první ročník. Tehdy jsme zahajovali ples tancem. Asi tři měsíce jsme se na to dost připravovali. Tančili jsme úvodní sólo, jen my dva. Bylo to pro nás zajímavé a určitě i pro orchestr, který mohl na vlastní oči vidět, jak mi to jde. (smích)