Tento týden startuje prestižní Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích. Součástí budou i lákavé koncerty

„Nejlepšího pak čeká hlavní cena mistrovské housle za sto tisíc korun," říká v rozhovoru pro Deník ředitelka Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích Miroslava Krumpolcová. Prestižní projekt začíná v pondělí v Luhačovicích.

Jaká je historie Akademie Václava Hudečka?

Začala se psát před osmnácti lety v Kroměříži, kde se konala po dva roky. Studijní program byl náročný, nicméně Absolventské koncerty zůstávaly bez posluchačů. Projekt neměl ohlas veřejnosti, a tak se přemýšlelo, co dál. Zájem o pořádání projevila jižní Morava. Tehdy jsem si však řekla, že je škoda nechat z kraje odvézt něco, co jednou může být jeho chloubou. Oslovili jsme tedy Luhačovice, protože v létě jsou lázně plné potenciálních posluchačů. Jak je vidět, bylo to správné rozhodnutí.

V minulosti měla Akademie Václava Hudečka jiný název: Letní houslové kurzy. Proč došlo ke změně?

Právě s tím se pojí historka. Dřívější hejtman Libor Lukáš byl pravidelným návštěvníkem koncertů. Jednou si mě pozval k sobě. Řekl mi, že když se řekne kurz, tak vidí kurz šití nebo háčkování a že se mu to vůbec nelíbí. Proto by to přejmenoval na Akademii. Pan Hudeček s tím souhlasil. No a od té doby je v Luhačovicích Akademie Václava Hudečka.

Václav Hudeček i letos pořádá akademii pro nadějné houslisty.

Jakým způsobem vybíráte účastníky?

Už koncem ledna rozesílám přihlášky účastníkům z předešlého ročníku. Sami houslisté nebo jejich rodiče mne také kontaktují se žádostmi. Na přihlášce všichni musí uvést, jak dlouho hrají, u koho studují a co by se rádi naučili na Akademii. V případě, že se účastní poprvé, musí zájemci poslat i nahrávku. Bývá jich podstatně více, než můžeme přijmout. Běžně se nám sejde kolem osmdesáti až devadesáti přihlášek. Žádosti přeposílám panu Hudečkovi, který vede výuku a spolupracuje se svým asistentem Janem Mráčkem, vítězem Akademie z roku 2006. Má potom nelehký úkol: vybrat z mladých umělců ty nejlepší a pozvat je do Luhačovic. Účastníků je osmnáct, letos máme mezi českými studenty i zahraniční. Z Běloruska a Koreje.

Jak houslové kurzy probíhají?

V osm hodin se otevře budova luhačovické ZUŠ. Prostory slouží k výuce i ke zkoušení repertoáru na absolventské koncerty. Studenti pracují v podstatě celý den. K dispozici jsou jim korepetitoři (lidé, kteří hudebníky doprovázejí na jiný nástroj pozn. red.). Vynikající klavíristé Lukáš Klánský a Slávka Vernerová- -Pěchočová. Pokud se najde volný čas , jdou si zaplavat, aby uvolnili zádové svaly.

Jaké budou letos rozdány ceny?

První cena tradičně představuje mistrovský nástroj v hodnotě osmdesáti až sta tisíc korun. Housle v letošním roce postavil Mistr Petr Rácz. S prvním místem se pojí ještě Cena hejtmana Zlínského kraje. Druhou cenou je houslový smyčec, jehož hodnota je 25 až 30 tisíc korun.Ten zhotovil Mistr Luboš Odlas. Věcné ceny dávají i donátoři.

Proslavili se někteří z vítězů předchozích ročníků Akademie?

Jistě. Mohu třeba jmenovat Josefa Špačka, který je prvním koncertním mistrem v České filharmonii. Dále Petra Matějáka, dnes prvního koncertního mistra v Komische oper v Berlíně. A také Barunku Valečkovou, druhé housle v orchestru Vídeňských filharmoniků a Vídeňské státní opery, což je jeden z nejlepších orchestrů na světě.

Mohou se studenti přihlásit do Akademie vícekrát?

Samozřejmě. Ale již kvůli studiu, nemohou však získat žádnou cenu.

Jaké je spolupracovat s panem Hudečkem?

Pan Hudeček je člověk velmi náročný sám k sobě. Proto požaduje preciznost i od svých spolupracovníků, což mi nečiní žádný problém. Nicméně je to člověk nesmírně vstřícný, laskavý a noblesní. Já jsem za tuto příležitost vděčná osudu.

Na co se letos mohou diváci těšit?

Každý rok máme hosty, což je taková naše tradice. Máme vyhrazen jeden samostatný večer. Ten bude patřit Pražskému komornímu baletu a na Zahajovacím koncertě vystoupí přední česká harfenistka Kateřina Englichová, zahraničním hostem bude flétnista Robert Stallman z USA.

Bude pro balet pódium Lázeňského divadla dostačující?

Choreografka si samozřejmě udělala obhlídku, aby mohla se spolupracovníky připravit choreografii odpovídající jevišti Lázeňského divadla.

Odkud získáváte finance na Akademii?

Akademii podporuje Zlínský kraj a také město Luhačovice. Jinak je všechno otázka sponzorských darů. V lednu začínám obcházet možné dárce a snažím se získat potřebné prostředky. Je to však stále těžší. V dobách, kdy jsme začínali, byli v pozicích manažerů firem lidé, kteří si uvědomovali potřebu budování nové generace virtuosů, reprezentantů kultury. Dnes hraje hlavní roli sport, zvláště kolektivní hry, festivaly rockové hudby či pivní slavnosti. Zatím tedy díky osvíceným donátorům žijeme a chci věřit, že projekt má svůj potenciál i do budoucna.

Svátky hudby

U příležitosti XVIII. ročníku Akademie Václava Hudečka vás zveme na Koncerty VII. ročníku festivalu SVÁTKY HUDBY V LUHAČOVICÍCH, který se koná od 28. 7. do 9. 8.

PROGRAM

ZAHAJOVACÍ KONCERT

28. 7. 2014, 19.30 hod., Dům kultury Luhačovice

Účinkují: Václav Hudeček, Anton Čonka housle, Kateřina Englichová harfa, Robert Stallman flétna, Komorní sdružení Musica Minore umělecký vedoucí Martin Petrík

HOUSLE A SEN

30. 7. 2014, 19.30 hod., kinosál MěDK Elektra Luhačovice

Životopisný / hudební film o houslovém virtuosovi Josefu Slavíkovi

POCTA PAVLU ŠMOKOVI

31. 7. 2014, 19.30 hod., Lázeňské divadlo Luhačovice

Pražský komorní balet Zjasněná noc, Z mého života, Musica Slovaka, Hádej kolik je hvězd

NÁVRATY VÍTĚZŮ

2. 8. 2014, 19.30 hod., kostel sv. Rodiny Luhačovice

Účinkují: Hana Fuková Hložková housle, Pavel Svoboda varhany, KS Musica Minore umělecký vedoucí Martin Petrík

KRÁSNÉ STAVBY S KRÁSNOU HUDBOU

3. 8. 2014, 18.00 hod., poutní chrám Narození P. Marie ve Štípě

Účinkují: Václav Hudeček, Iva Svobodová Kramperová housle, Pavel Svoboda varhany, Vladimír Rejlek trubka, Sólistky ND Praha Hana Jonášová a Jana Jonášová soprán

I. ABSOLVENTSKÝ KONCERT

4. 8. 2014, 19.30 hod., hala Vincentka, láz. kolonáda Luhačovice

II. ABSOLVENTSKÝ KONCERT

6. 8. 2014, 19.30 hod., Lázeňské divadlo Luhačovice

III. ABSOLVENTSKÝ KONCERT

7. 8. 2014, 19.30 hod., hala Vincentka, láz. kolonáda Luhačovice

GALAKONCERT

8. 8. 2014, 19.30 hod., Dům kultury Elektra Luhačovice

Slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů

KRISTÝNA MARŠOVSKÁ