Chcete-li se inspirovat originálními výrobky zhotovenými sešíváním a prošíváním různobarevných kousků látek s krásnými vzory, pak určitě zavítejte do tamního přednáškového sálu.

„Patchwork je stará textilní technika, která byla známa už starým Egypťanům. Od té doby se neustále zdokonaluje společně s vývojem lidstva,“ objasnila jedna z organizátorek expozice Pavlína Strašilová.

Největší boom pak zažil patchwork v době osidlování Ameriky. Tato technika je ve Spojených státech velmi oblíbená až do dnešních dní.

„V USA funguje spousta patchworkových klubů, sdružení či obchodů. Velkou popularitu si však zvláštní technika sešívání kousků látek dokázala získat i v Evropě, zejména v Anglii, Francii, Rakousku nebo Německu,“ uvedla Strašilová.

Z těchto západoevropských zemí a také z USA či Japonska získávají české patchworkářky nejmodernější látky pro své výrobky a nejsou tak odkázány pouze na domácí sortiment.

„Nejčastěji vyrábíme a prodáváme drobnosti jako chňapky, polštáře, tašky nebo prostírání. Oblibu si ale získaly také hračky pro děti,“ doplnila Strašilová. Šijí se však i deky, přehozy, batohy, textilní dekorace, bundy, kabáty a jiné oděvní doplňky.

Pořadatelem výstavy je První moravský patchworkový klub, který vznikl v roce 2000 ve Fulneku a sdružuje zájemce o patchwork z celé Moravy. Ve Zlíně vystavují jeho členky už potřetí. Naposledy mohli návštěvníci Muzea jihovýchodní Moravy vidět jejich práce loni v listopadu.

„Scházíme se spolu o víkendech, v létě pak jezdíváme i na společnou dovolenou. Nejmladší z nás je 25 let, spousta kolegyň je však i důchodového věku. Patchwork je pro nás zábavou a zároveň i výtečnou relaxací,“ uvedla členka klubu Vlaďka Gabrielová s tím, že nemalá část z výtěžku jejich výstav putuje na charitativní účely.

Viktor Chrást