VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Program 13. ročníku festivalu Neznámá země 2009

Zlín - Cyklisté napříč kontinenty, to je hlavní téma již 13. ročníku festivalu Neznámá země 2009, který pořádá Sdružení pro cestopisnou dokumentaci Camera Incognita.

20.4.2009
SDÍLEJ:

Fotky z cest.Foto: DENÍK/Bára Horáková

Program festivalu od 20. do 30. dubna 2009:
PONDĚLÍ 20. dubna

ALTERNATIVA – kulturní institut
začátek ve 12 hodin
Tisková konference – zahájení festivalu Neznámá Země 2009

ALTERNATIVA – kulturní institut
začátek v 18 hodin
Petr Horký – Ať žije polár! Od dobytí severního pólu v roce 2008 po přechod Grónska v roce 2009.
Po loňské nejdelší české expedici na severní pól, zatoužil v roce letošním režisér Petr Horký po mrazivých zážitcích v Grónsku, kde podnikl s polárníkem Mirkem Jakešem lyžařský pochod ve stopách nejtvrdšího lyžařského závodu na světě Arctic Circle Race. Přijďte zjistit, s jakou se vrátil a zda si přivezl domů tuleně grónského.

CAFÉ R 21 – STŘECHA BAŤOVA MRAKODRAPU
začátek ve 20.30 hodin
Zdeněk Jurásek – Na kole po slavné R66
Route 66, legendární silnice, kterou celá Amerika považuje za jeden ze svých základních symbolů, měří 4000 km a vede napříč USA od východu k západu. Zdeněk Jurásek ji projel nejenom na kole, ale dokonce založil Českou asociaci R66 sdružující příznivce a fanoušky slavné silnice. Co nového na R66? Přijďte…

ÚTERÝ 21. dubna

ALTERNATIVA – kulturní institut
začátek v 18 hodin
Jarmila Slovenčíková a Petr Vala – Freediving: na jeden nádech pod hladinou moří!
Freediving je často považován za sport, jemuž se věnují naprosto výjimeční jedinci, obdaření když ne žábrami, tak aspoň neuvěřitelnou kapacitou plic, kteří mají blíže k rybám než k člověku. Podobné pohledy jsou dosti zkreslené, protože freediver je pouze člověk využívající schopností, které mají všichni ostatní lidé, jen o nich nevědí. O tom, že freediving neznamená jen zadržet dech, ale také umět meditovat a naučit se využívat schopnosti, které má každý od narození ukryty v sobě, budou besedovat členové české reprezentace, mistryně světa Jarka Slovenčíková a Petr Vala.

CAFÉ R 21 – STŘECHA BAŤOVA MRAKODRAPU
začátek ve 20.30 hodin
Miroslav Náplava – Putování rytíře Kryštofa Bažanta
Autor představí rukopis cestopisné ságy plné hrůz, utrpení, mentálních anomálií, ale i lásky a chutné krmě šalebného mámení. Jaký byl doopravdy cestovatelský klasik Kryštof Harant z Polžic a z Bezdružic a na Pecce? Co si myslet o jednom z desatera pravidel, podle kterého autor knihu psal: O mrtvých jen dobře, nejlépe s černým humorem? Je každý cestovatel opravdu ješita? Umělecký videopřednes Miloň Čepelka, člen Divadla Járy Cimrmana, živý hudební doprovod kytarista Dan Janál.

STŘEDA 22. dubna

BAŤŮV MRAKODRAP – expozice 2. etáže, Třída T. Bati 21, Zlín
začátek v 18 hodin
Jan Vlasák – Cyklotramp v Indii
Svérázný autor a ilustrátor zábavných cykloknih, stejně tak zábavný vypravěč zážitků ze svých cyklotoulek. Legrace není nikdy dost, na cestách to platí obzvláště.

NÁMĚSTÍ MÍRU
od 19.30 hodin
Koncert Suzaplay a Sunset Blvd.
Koncert vynikajících kapel nabitý energií, divokými rytmy popu, funky a latiny pro všechny příznivce cestování bez omezení věku. Přijďte proměnit poklidné náměstí v divoký taneční parket. Nechejte se strhnout pódiovým démonem, zpěvákem Alešem Čumou! Tradičně vstup a tanec zdarma! Občerstvení zajištěno!

ČTVRTEK 23. dubna

ALTERNATIVA – kulturní institut
začátek v 18 hodin
Víta Dostál – Panamericana – má láska! 26 633 km za 223 dnů!
Šerpa Tenzing po svém úspěšném prvovýstupu na nejvyšší štít světa pronesl památnou větu: Ani z vrcholu Everestu nespatříte celý svět, nemůžete dohlédnout k podstatě života a jeho kráse. Po ušlapání 60 000 km na cyklistické cestě kolem světa Víťa Dostál navíc ještě dodává, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla bicyklu. Do Zlína přijede povyprávět o své poslední expedici, při které projel severní, střední a jižní Ameriku z Anchorage na Aljašce do Punta Arenas v Chile, po patrně nejdelší souvislé silnici na světě nesoucí hrdé označení silnice No 1, PanAmerican Highway či Carretera Panamerican.

VELKÉ KINO ZLÍN
začátek ve 20 hodin
Spirituál kvintet – Svět s náma houpá…
Slavnostní koncert při příležitosti 90. narozenin legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda. V rámci večera bude udělena festivalová cena Kantuta nekorunovanému králi českého jachtingu Richardu Konkolskému, který si přijede převzít ocenění ze Spojených států amerických. Výjimečná událost přináší výjimečný bonus pro posluchače. V ceně vstupenky cestovatelský dárek – kniha Miroslava Náplavy Plavby „sebevrahů“, kterou autor dedikoval pánům Zikmundovi a Konkolskému! Autogramiáda po skončení koncertu! Vstupenky k dostání v centrálním předprodeji Velkého kina.

PÁTEK 24. dubna

ALTERNATIVA – kulturní institut
začátek v 18 hodin
Richard Konkolski – Legenda světových moří ve Zlíně! Bomba festivalu!
Jedenáctým držitelem festivalové ceny Kantuta se nestal mořeplavec Richard Konkolski náhodou, Výčet jeho primátů je neuvěřitelný: první Čechoslovák který sám obeplul Zeměkouli, sám obeplul mys Horn, samojediný obeplul svět v obou směrech, obeplul sám svět třikrát a který obeplul svět sám trasou řvoucích čtyřicítek jižně od všech pěti nejjižnějších mysů. K tomu je držitelem mnoha rekordů. Do Zlína přijel na naše pozvání z Newportu v USA, kde trvale žije. Přijďte si poslechnout vyprávění legendy!

SOBOTA 25. dubna

Sraz na náměstí Míru
Pohodová cyklovyjížďka s kreslířem Ivanem Křemečkem za praplečkou do Včelar od 8.00 do 10.30 hod. Můžete vyzkoušet kola značky Merida, autogramiády cestovatelů a redaktorů časopisu Cykloturistika, kreslíř Ivan Křemeček vám namaluje do knihy originální obrázek
odjezd v 10.30 hodin, trasa cca 40 km, při startu každý účastník obdrží originální mapu a pamětní list od kreslíře a náruživého cyklisty Ivana Křemečka.

Ve Velkých Bílovicích od 13 hodin skvělé besedy:
Jan Tomšíček – Do Vladivostoku na zmrzlinu na kole
Jak vznikl plán a co během 126 dní cyklista překonal na Favoritu z roku 1976, na kterém má celkově najeto přes sto padesát tisíc kilometrů?

Slávka Chrpová – Madagaskar: dvě baby za baobaby
Dvě ženy, vazahy, tak domorodci říkají bělochům, a ještě k tomu na kole, to se opravdu na Madagaskaru nevidí příliš často, resp. procento možného výskytu takového páru se bude rovnat téměř nule, či to bude vedle lemurů, fos a baobabů ojedinělý druh. Zkušenosti a postřehy dvou žen, které projely na kole centrální a západní část tohoto jedinečného ostrova, přijde přednést šéfredaktorka časopisu Cykloturistika Slávka Chrpová.

PONDĚLÍ 27. dubna

ARGENTINSKÝ DEN V ALTERNATIVĚ
začátek v 18 hodin
Lucka Kovaříkova a Michal Jon: Na kole Patagonií
Cyklistický pár absolvoval tříletou expedici „Na kole všemi kontinenty“. Jeli non-stop, cestu nikdy nepřerušili, šlapali bez doprovodných vozidel, bez doprovodného týmu, vše si vezli v brašnách. Najeli 68 175 km, byli na všech kontinentech, včetně Antarktidy, projeli 34 zemí. Lucie se tak stala první Češkou, která na kole objela svět, a Michal teprve druhým Čechem, oba byli prvním českým párem a prvními českými cyklisty na horských kolech. Jak se šlape v Argentině a co chystají nového? Kdo přijde, uslyší…

začátek ve 20 hodin
Večer Tanga Argentina – hraje skupina Tango Milonguero, tančíme všichni!
Tango, to je životní příběh, osud, sex a vášeň… Jedinečná festivalová lekce tance pro všechny, kteří tangu propadli nebo chtějí zkusit první figury, pod vedením tanečních mistrů Gabriely a Petra Nečasových. Možná pochopíme, proč si skladbu Yerba Buena v rytmu Tanga Argentina vybrali za znělku svých rozhlasových reportáží Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem. Heslo večera: Kdo netančí, nežije! Číše argentinského vína a osvěžující nealko pro vyprahlé tanečníky připraveno!

ÚTERÝ 28. dubna

KLINIKA REPRODUKČNÍ MEDICÍNY A GYNEKOLOGIE
vernisáž v 16 hodin
MUDr. Táňa a David Rumpíkovi – Střípky z Havaje
Cestovatelé a lékaři představí fotografické „úlovky” z cesty do ananasového ráje.

ALTERNATIVA – kulturní institut
začátek v 18 hodin
Alfred Strejček – Jan Matěj Rak: EDUARD INGRIŠ, MUŽ, KTERÝ MĚL BÝT ZAPOMENUT
Osudové okamžiky života „znovuobjevovaného“ českého skladatele, dirigenta, trampa, kameramana a mořeplavce Eduarda Ingriše i jeho osudová setkání přiblíží Alfred Strejček. Písňovou tvorbu Eduarda Ingriše, včetně jeho slavné Niagary, na kytaru zahraje Jan-Matěj Rak.
V rámci večera bude pokřtěno druhé, tentokrát kapesní „trampsko-vodácko-cestovatelské“ vydání knihy Miroslava Náplavy Plavby „sebevrahů“ s původními ilustracemi Aleše Čumy, doplněné o poutavou kapitolu. Kniha vychází při příležitosti 50. výročí Ingrišova přeplutí Pacifiku na voru Kantuta II.

CAFÉ R 21 – STŘECHA BAŤOVA MRAKODRAPU
začátek ve 20.30 hodin
Jana Fárková – Střecha Afriky na střeše Baťova mrakodrapu
Pánové Zikmund s Hanzelkou jako první vynesli na vrchol Kilimandžára českou vlajku. V nadmořské výšce 5895 metrů před pár týdny zavlála také vlajka festivalu Neznámá Země!!! Co víc, jako první na světě ji na Střechu Afriky vynesla děvčica z Valašska! Můžou za to frgály? Naučila Masaje píseň My jsme Valaši, jedna rodina? Přijďte se zeptat…

STŘEDA 29. dubna

ALTERNATIVA – kulturní institut
začátek v 18 hodin
Jiří Kolbaba – Čína a Tibet
Mág mluveného slova, cestovatel a fotograf vytrvale obrážející všechny kontinenty planety. Pokud chcete naživo spatřit muže, jehož hlas znáte důvěrně z rozhlasového éteru, přijďte! Obklopeni fotografiemi Jiřího Kolbaby snáze podlehnete touze vypravit se do dálav, o kterých vám zkušený cestovatel bude vyprávět!

ČTVRTEK 30. dubna

Marek Audy – Brány do ztraceného světa
Výpravná publikace speleologa Marka Audyho konečně na světě! Když podniknete výšlap na stolovou horu ve Venezuele, nemusí to být v dnešní době ještě nic výjimečného. Když ale na oné „tepui“ najdete vstup do jeskyně, shodou náhod jste jeskyňář a shodou náhod má vaše výprava s sebou vybavení, abyste se mohli dostat dolů, dá se na to říct jedině: štěstí přeje připraveným! Poslední beseda festivalu slibuje mimořádný zážitek. Přijďte se rozloučit a vylosovat výherce Velké festivalové soutěže. Festival končí, ať žije festival 2010!

VÝSTAVY CESTOVATELSKÝCH FOTOGRAFIÍ
ALTERNATIVA – kulturní institut
Jiří Kolbaba – OBRAZY SVĚTA
Výstava přiblíží na velkoformátových barevných fotografií svět očima cestovatele a fotografa Jiřího Kolbaby. Originální záběry přírody a lidských tváří celé planety přináší vnímavým a romantickým cestovatelům četné inspirace pro plnění jejich vlastních objevitelských snů.
(6.-30. dubna)

CENTRO ZLÍN MALENOVICE

SRDCAŘI.CZ - CESTOVATELÉ, OBJEVITELÉ, DOBRODRUZI, PROSTĚ SRDCAŘI…

Výstava představí slovem i obrazem plejádu českých osobností – legendární dvojici Hanzelku – Zikmund; inženýra Pavla Pavla, který „rozchodil“ sochy moai na Velikonočním ostrově, cyklistu Víťu Dostála, který jako první Čech objel na kole svět a projel napříč severní, střední a Jižní Amerikou; Marka Audyho, speleologa a fotografa, účastníka mnoha objevitelských expedic; Richarda Jaroňka, podvodního fotografa, proslulého potápěním k tygřím žraloků bez ochranných prostředků; Richarda Konkolského, prvního Čechoslováka, který objel sólo zeměkouli na malé plachetnici Niké; Soňu Boštíkovou, vynikající českou horolezkyni; Mirka Hrdého, filmaře a entomologa a další.

RADNICE – náměstí Míru, II. patro

Jakub Žárský – Freediving
Výstava talentovaného fotografa a příznivce freedivingu.
Ivan Křemeček – Cyklohumor
Výstava kreseb známého kreslíře a zapáleného cyklisty.
(20. - 30. dubna)
Velká festivalová soutěž ! Přijďte na besedu, vyhrajte kolo MERIDA Crossway v hodnotě 15 490,- Kč a další ceny!
Festival cestování, sbližování a poznávání kultur NEZNÁMÁ ZEMĚ 2009

Zdroj: internetové stránky festivalu Neznámá země 2009

20.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Zleva: z volebních štábů Andrej Babiš (ANO 2011) a Tomio Okamura (SPD).
AKTUALIZOVÁNO
43

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

2:0, 2:3, 4:3. Ze zápasu zvratů si hokejisté Aukro Berani Zlín uloupli aspoň bod z pardubického perníkového srdce. Ševci nakonec prohráli 3:4 v prodloužení, přestože během pěti minut na přelomu první a druhé třetiny otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 dvěma trefami Honejska a Popelky. Žlutomodří ale vedení ztratili a v prodloužení přesilovku čtyři na tři využil francouzský útočník Treille, který pro Zlín připravil třetí porážku v řadě.

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

Ani jsem nevěděl, jak mám slavit. Prostě jsem zvedl ruce a díval se okolo,“ vykládal Štěpán Fryšara, 19letý útočník hokejistů Aukro Berani Zlín, který v nedělním zápase s Plzní svou premiérovou trefou stáhl náskok na 3:4 a zařídil parádní infarktovou koncovkou bod za porážku 4:5 po samostatných nájezdech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení