VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: První máj si nejvíce užily děti

Otrokovice, Zlín – Oslavy 1. máje v Otrokovicích se letos nesly ve velkolepém duchu. Zejména děti si užily spoustu atrakcí. V otrokovickém přístavišti odemykali společně s vodníky vodu. Pro děti zde byla připravená spousta her se sladkými odměnami pod taktovkou divadelního souboru Tyátr.

1.5.2013 4 AKTUALIZOVÁNO 1.5.2013
SDÍLEJ:

Prvomájové oslavy ve ZlíněFoto: DENÍK/David Karola

Romantické duše i rodiny s dětmi ocenily také možnost projet se po řece Moravě na lodičkách. Před Společenským domem Otrokovice se zase děti mohly vyřádit na skluzavkách, skákacích trampolínách a zorbingových koulích plovoucích po vodě v napuštěném bazénku. Zajezdit si mohly na ponících, koních nebo se povozit kolotočích.

HASTRMANI ovládli otrokovické přístaviště alespoň na chvíli v rámci prvomájových oslav.

Bavili se všichni

Pro dospělé byl před Společenským domem připraven doprovodný program a sousta stánků s občerstvením. Slavnostní oslavy oficiálně v deset hodin dopoledne zahájil starosta města Jaroslav Budek. Po něm se hlavního slova ujala Dechová hudba Fryštácká Javořina.

Pro děti byla připravená veselá pohádka Berendal dětem plná tance, zpěvu a šermu. Náročnější publikum jistě ocenilo vystoupení herců z divadla Malá scéna a koncert folkové skupiny Hostband. Závěr doprovodného programu prvomájových oslav se nesl v duchu populární hudby.

Všem přítomným k poslechu zahrála skupina Walda Gang, což je revival již zesnulého zpěváka Waldemara Matušky. Už v dopoledních hodinách bylo před Společenským domem plno. Lidí tu bylo daleko více než na náměstí Míru v centru Zlína.

VIDEO z náměstí Míru ve Zlíně

A to i přesto, že zde byl pro návštěvníky také připraven bohatý program. Je nutné si však přiznat, že ve srovnání s tím otrokovickým působil trochu jako chudý příbuzný. Možná právě z toho důvodu zamířili někteří Zlíňané raději oslavit První máj do Otrokovic.

Slavilo se také před Baťovou vilou

Paní Františce Dorňákové, se letošní oslavy 1. máje přesto velmi líbily.

„Nejvíce mě asi zaujaly folklórní soubory. Jejich vystoupení bylo opravdu velmi krásné a tradiční. Těším se i na průvod, kterého se ráda zúčastním," řekla paní Dorňáková a dodala: „Myslím, že oslavy Svátku práce pořád mají lidem co nabídnout. Důkazem toho, že mám pravdu je i to, kolik sem, před Baťovu vilu, přišlo dnes lidí," domnívá se důchodkyně.

VIDEO od Baťovy vily

Soutěže děti zaujaly

Její slova potvrzuje i osmiletý Kryštof Trčka, kterému se oslava Prvního máje také velmi líbila.

„Jsem tu už od devíti hodin. Moc mě potěšilo, že se tu rozdávají se tu balónky zadarmo a taky je tu spousta super soutěží. Vyhrál jsem krásný nůž. Ten se mi jistě bude hodit," radoval se z výhry malý Kryštof.

Krom vystoupení dětského folklórního souboru Trnečka a souboru Laštověnka, rozveselily návštěvníky oslav na náměstí Míru i Fryštácké roztlezkávačky, Mariánek a cimbálová muzika Valášek či soubor Vonica.

Zahrál i Elán

Zajímavý program pro děti i dospělé se odehrával i před vilou Tomáše Bati. Zejména rodiče malých ratolestí potěšila revivalová kapela Elán. Pro děti bylo připravená šermířská parodie Landsknechti
a mnoho zajímavých soutěží o hodnotné ceny.

Adrenalinovu zábavou nejen pro děti byla lanová dráha a jízda na koni. V interiéru Baťovy vily byla k vidění Výstava plakátu firmy Baťa a výstava prací studentů ze Sklářské školy
z Valašského Meziříčí.

Májový průvod v Baťově městě s sebou nese řadu vzpomínek na duchovního otce města

Pan Tomáš Černý oslavil letošní Svátek práce prací. Vůbec mu to ale nevadí. Muž s úctyhodným vousem hraje totiž na trumpetu ve Velkém dechovém orchestru Zlína, který byl součástí prvomájového průvodu.   

VIDEO: Prvomájový průvod od Baťovy vily

Průvod se shromáždil nedaleko od Baťovy vily kolem jedné hodiny odpolední. Má ale zpoždění. Vpředu jsou nachystaní majitelé veteránů. Těžké stroje motorek i luxusních automobilů let minulých v téměř poledním slunci svítí blyštivým kovem.

Jsou cítit po benzinu a vzbuzují obdiv. Každý si je chce vyfotit. Účinkující v průvodu začínají být nervózní. Je na nich vidět, že by už nejraději vyrazili.

Děvčata s hůlkami nezahálí

MAŽORETKA, která ráda vyhrává to je Izabela Ševčíková ze skupiny fryštáckých vyznavaček tohoto sportu.

Jejich uniformy a nacičené sestavy vždy spolehlivě upoutají zrak a okrášlí každý průvod. Nechyběly ani na tom prvomájovém ve Zlíně. O kom že je řeč? Přece o fryštáckých mažoretkách, mezi něž patří také Izabela Ševčíková.

„Cvičení se věnuji asi tři roky. Většina holek začíná někdy mezi pátým a šestým rokem," vypráví s úsměvem v pauze mezi zlínskými vystoupeními. Za malou chvíli ji a jejích dvacet kamarádek v červeném čeká publikum na náměstí Míru a poté slavnostní průvod městem.

Už se nestydí

„Dřív jsem se styděla cvičit před spoustou lidí, ale dneska už mi to nevadí," přizná Izabela a dodá: „Tedy většinou."

Na zkoušky chodí třikrát týdně a také mívají občas víceděnní soustředění pod vedením trenérky Nikoly Dorazínové, která mažoretky ze základní školy ve Fryštáku učí. A nejen to – také jim navrhuje a obstarává jejich slušivé uniformy.

„Náročné jsou třeba otočky. Musím vyhodit hůlku dost vysoko do vzduchu na to, abych se stihla otočit, než spadne," líčí mladá mažoretka.

„Celou sestavu jsem se učila asi měsíc a jednotlivé prvky zhruba týden."

A co jí cvičení s hůlkami přináší? „Líbí se mi kostýmy a jak společně trénujeme. A samozřejmě taky ráda vyhrávám," usměje se Izabela.

Fryštácké mažoretky letos získaly třetí místo v soutěži Všetulská hůlka a to dokáže povzbudit. I na zlínské vystoupení, které za pár minut začíná. (zle)

Májová hádanka

Mažoretky si neklidně pohrávají s tyčemi. Hudebníci přelešťují nástroje a děti se již očividně nudí. Pan Tomáš žertuje s okolními hudebníky na téma láska a tradice. Je manželství po dvaadvaceti letech ještě láskou, nebo už tradicí?

Zapeklitá hádanka má jistě velmi komplikované rozuzlení. K dnešnímu prvomájovému odpoledni se jistě tematicky hodí, ovšem dříve, než je rozlousknuta, dává se průvod konečně do pohybu. Rázem je vše jiné, sváteční a má nádech jisté noblesy.

Májové slavnosti jsou svátky nejen práce a lásky, ale také tradice, která se v porevolučním Zlíně nese především v duchu vzpomínek na Tomáše Baťu. Nápisy „Buďme věřitelé, ne dlužníky," či „Skromná manželka, líný manžel" jsou staré osmdesát let a v prvomájovém průvodu se již objevily. Tehdy je nesli v rukou dělníci z Baťových továren, kteří věřili v lepší zítřky.

Tento mezinárodně uznávaný dělnický svátek se slaví od roku 1890 a připomíná o čtyři roky dřívější stávku amerických dělníků, která byla krvavě potlačena. Krom mrtvých, jež si vyžádala střelba policistů do dělníků protestujících za osmihodinovou pracovní dobu, připomíná Svátek práce také anarchisty popravené později ve vykonstruovaném procesu roce 1887. V českých zemích se svátek poprvé slavil roku 1890 na Střeleckém ostrově. V Kanadě a USA se slaví na podzim.⋌Zdroj: Wikipedie.

Čtěte dál: Baťa si přál, aby se sešli jako jedna rodina. Ale neúčast nepromíjel

ANKETA: Jak se vám líbí letošní oslavy Prvního máje?

Františka Dorňáková, 84 let, důchodkyně, Ostrava: Na letošních oslavách 1. máje se mi nejvíce líbily folklorní soubory. Těším se i na průvod, kterého se určitě zúčastním. Myslím, že oslavy Svátku práce pořád mají lidem co nabídnout. Důkazem toho je i to, kolik sem, před Baťovu vilu, přišlo dnes lidí.

Petr Plachý, 45 let, OSVČ, Zlín: Za komunismu jsem se snažil oslavám Prvního máje a povinnému pochodu v průvodu vyhnout. Oslavy, které přišly po revoluci, se mi ale docela líbí. I když jsem tady před Baťovou vilou jen krátce, tak si myslím, že letos prvomájový průvod asi nejspíš nevynechám.

Milan Burský, 39 let, technik, Zlín: Oslavy Prvního máje byly za komunismu zcela odlišné než dnes. Dřív to bylo všechno v duchu povinného slavení Svátku práce a průvodů. Po revoluci dostaly oslavy mnohem více komerční nádech. Jsou spíš dělané pro děti, které se baví na různých typech atrakcí.

Martina Spuževič, 37 let, operátorka, Zlín: Dřív jsem do prvomájových průvodů chodila, protože byly povinné. Dnes se jich naopak účastním docela ráda. Letošní oslavy ve Zlíně se docela vydařily. Svítí slunce a je to tady fajn.

Eva Chmelařová, 35 let, MD, Zlín: Na oslavy Prvního máje chodíme s dětmi od té doby, co jsem se přestěhovala do Zlína. Líbí se mi tu. Hlavně pokud vyjde počasí, stojí oslavy za to. Jako matka oceňuji, že spousta atrakcí pro děti je zdarma. Myslím, že oslavy v podobném duchu mají smysl. Nejde o nic násilného, co by mi někdo vnucoval.

Tomáš Král, 17 let, student, Zlín: Před Baťovu vilu jsem přišel teprve před chvílí. Líbí se mi tu. Upřímně řečeno, není mi příliš jasné, proč by se takový svátek měl slavit. Nemám dojem, že by to mělo nějaký význam. Na druhou stranu je to příjemné zpestření. Děti si ty oslavy opravdu užívají. Já osobně jsem rád, že mám volno.

Jiří Varaďa, 9 let, žák, Zlín: Moc se mi tu líbí. Jsem tu už od deváté hodiny ráno a vyzkoušel jsem si docela hodně soutěží. V jedné z nich jsem vyhrál tyhle pastelky a další věci. To se mi líbilo. Soutěžil jsem společně s kámošem. Do průvodu ale určitě nepůjdu, protože musím být doma včas na oběd.

Autor: Lenka Kašparová, Redakce

Líbily se vám letošní oslavy Prvního máje?

ANO

100 %

NE

0 %

Hlasovalo: 2

Anketa byla ukončena

1.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Zlína (ve žlutém) v nedělním 11. kole  doma nečekaně vysoko podlehli Mladé Boleslavi 1:5.
11

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení