Po doznění poslední písně kapely Stratovarius se plocha před hlavním pódiem začíná zahušťovat. Každý si chce najít co možná nejlepší místo, pohled na neobvyklé spojení muzikantů si nechce nikdo nechat ujít.

„Sabaton, Sabaton, Sabaton,“ ozývá se skandování ještě půl hodiny před samotným začátkem koncertu. Děti sedící na ramenou svých rodičů nadšeně vyhlížejí své hrdiny s tankem, zatímco opodál si dva mladíci v džínových vestách ještě stíhají připít na zdraví. Z davu namačkaných lidí je slyšet zpěv a zvědavé přemítání o tom, jak bude koncert vypadat.

Na pódiu už se shromažďují muzikanti z orchestru. Berou do rukou své nástroje a nervózně se rozhlížejí po davu nadšených fanoušků, který jakoby snad nikde nekončil. K filharmonii se přidává i dirigent Stanislav Vavřínek, stylově oblečený do kožené bundy.

Z reproduktorů zní tóny písně In the Army Now a všichni fanoušci už ví, že začátek je na dohled. Přesně na minutu se k orchestru přidávají členové kapely a za typického zvuku kláves otvírají koncert skladbou Ghost Division. Publikum je vítá hřmotným potleskem a křikem.

Spojení metalu se smyčci si návštěvníky festivalu ihned získalo. „Tak to je úžasné. Něco takového jsem ještě nikdy neviděl,“ uznale pokyvuje hlavou rocker s dlouhými vousy, v nichž má zapíchnutou vlaječku z panáku Jelínkovy slivovice.

Se čtvrtou písní Carolus Rex ze stejnojmenného alba už i ti nejotrlejší pokyvují hlavou do rytmu a zpívají spolu s Joakimem Brodénem. Toho publikum v pauze mezi písněmi vyzývá, aby si dal ještě jedno pivo. Jako při každém koncertu v Česku si Brodén pivo neodpustí, i když si fanouškům postěžuje, že kvůli českému pivu ztloustnul.

Kelímek piva do dna vypije za koncert hned dvakrát, jeden však věnuje nováčkovi, kytaristovi Tommymu Johanssonovi. „Máme pivo, máme orchestr, je čas zahrát nějaký metal,“ křikne Brodén do mikrofonu a areál likérky se znovu otřásá v základech.

Fanoušci se na koncertu dočkali jedinečné události. Sabaton ve Vizovicích zahráli skladbu Wermacht, a to vůbec poprvé naživo. Publikum nejdříve váhá, nakonec se opět radostně přidává ke zpěvu. Ohlas vzbudila i úderná skladba Sparta, pojednávající o legendární bitvě u Thermopyl.

Přestože téměř všechny skladby zpíval Brodén anglicky, na setlist kapela zařadila i píseň v jejich rodném jazyce, švédštině. En Livstid I Krig neboli A Lifetime of War je skladba složená přímo pro orchestr, jak sám zpěvák před písní informuje diváky. I když je píseň v cizím jazyce, fanoušci zpívají. Epická šestiminutová skladba dává orchestru vyniknout a lidé ji odměňují velkým potleskem, pískáním a skandováním jména kapely.

Sabaton při návštěvě České republiky nevynechávají ani skladbu z alba Heroes Far from the Fame. „Karel Janoušek!“ křičí dav nadšeně refrén písně o československém letci. Závěr koncertu patří oblíbené skladbě Primo Victoria. Mezi skákajícím davem se drží teplo, avšak teplota vzduchu se sotva blíží dvanácti stupňům.

I přes to, že se někteří třesou zimou, nenechávají si ujít poslední koncertní počin. Sabaton a Filharmonie Bohuslava Martinů se loučí melodickou To Hell and Back, ze všech rázem opadá nervozita. Poslední skladbu si užívá naplno celý orchestr, kapela i publikum. Kovové ploty okolo pódia se prohýbají pod údery rukou do rytmu.

S posledními tóny pochodové skladby publikum rockerů uznale tleská nejen kapele, ale především celé filharmonii. Tu Joakim naposledy chválí, podává si ruce s dirigentem Vavřínkem i houslisty, a za neustálého smíchu jim tleská. „Jsou naprosto úžasní. Tohle všechno jsme cvičili jen dva dny a oni odvedli dokonalou práci,“ dodává.

Z pódia začíná skupina hudebníků odcházet a dav se pozvolna rozestupuje. Někteří se vrací ke stánkům s pivem, jiní se snaží zahřát poskakováním. Všichni se však vzrušeně baví o nezapomenutelném zážitku, o který se Sabaton a zlínská filharmonie jednoznačně postarali.

Michaela Kolková