Nešpory jsou večerními zpěvy katolické církve, tradičně prováděné za stmívání, a v liturgii již před časem ztratily na úkor obřadu mešního své dominantní postavení. "Nešpory Sancese byly velmi náročným a odvážným projektem. Jednalo se o unikátní novodobou premiéru, protože neexistuje žádná dochovaná nahrávka, která by současné interprety inspirovala," sdělila k provedení mluvčí sboru Sabina Beranová.

Tyto okolnosti předpokládaly originální přístup všech interpretů a především dirigenta Eduarda Tomaštíka, který je přes svůj mladý věk již uznávaným odborníkem na duchovní hudbu. "Celý projekt byl velmi náročný na zkoušení, od začátku roku jsme se scházeli dvakrát týdně po čtyřech hodinách a nezbytnou součástí byla i víkendová soustředění," popsala náročnost příprav mluvčí.

Sancesovy nešpory patří do skupiny, jejíž styl je založen na principu střídání dvou čtyřhlasých sborů za doprovodu bassa continua. Autentičnost celému provedení dodaly dobové nástroje a především tenorový part Ondřeje Múčky. "Celý sbor včetně muzikantů i sólistů byl pod velkým tlakem, protože tři měsíce zkoušek předvedete vlastně v jediném provedení. Nebude možnost jako na divadle věci doladit při reprízách, vše se stane v jednom okamžiku neopakovatelným," dodala s viditelnou úlevou mluvčí. Většina posluchačů po nedělním koncertě zřejmě odcházela s myšlenkou dalšího poslechu tohoto provedení. Důvodem však byl nevšední duchovní a hudební zážitek, který interpreti nabídli.