„Festival se poprvé konal v roce 2000 v zámeckém parku, bylo to malé setkání kamarádů ze souborů, kteří si chtěli společně zazpívat a zatančit. S každým dalším rokem se festival rozrůstal, až nabyl současné podoby," vzpomíná Jitka Šohajková, vedoucí souboru Radovan, který patří mezi hlavní pořadatele.

„S organizací festivalu nám také výrazně pomáhá město Napajedla a klub kultury. Hlavně po finanční stránce se jedná o důležité sponzory. My už pak přidáváme srdce a folklor," dodává organizátorka.

Dvoudenní festival pokrývá tance a písně ze tří oblastí, které se právě v Napajedlích protínají – Slovácka, Hané a Valašska. „Snažíme se výběrem hostů pokrýt každou z těchto oblastí," říká Šohajková.

První den festivalu se schází pěvecké soubory v klášterní kapli. „Letos do kaple nepřišlo tolik návštěvníků, v kolik jsme doufali, ale i tak byla atmosféra skvělá," zhodnotila první den Šohajková. Sobotní program se pak přesunul na prostranství za klášterem, kde i přes počáteční nepříznivé počasí přilákal velké množství návštěvníků.

„Chodím na festival už pět. V dětství jsem také tančil ve folklórním souboru, takže si rád zavzpomínám," vypráví jeden z návštěvníků Oldřich Podhajský. Některé soubory s sebou přivezly i svou vlastní muziku.

„Za to jsme moc rádi. Dnešní technika nám umožní pustit skladby z cédéčka, ale to se živé hudbě nevyrovná," míní Šohajková. Pro samotný Radovan se jednalo o významnou akci ještě z dalšího důvodu. Část jejich dětského souboru si totiž užila poslední vystoupení s mladšími tanečníky a oficiálně se stala členy dospělého Radovanu.

„Zájem mladých o folklor neupadá. Část nemá tak úplně na výběr, protože folklorem žije celá rodina, jiní se k němu dostanou přes kamarády. Důležité je, že zájem trvá" uzavírá Šohajková.

JAKUB MIKEL